Centrum Południe. Skanska rusza z budową potężnego kompleksu biurowego

Centrum Południe. Skanska rusza z budową potężnego kompleksu biurowego

WIZUALIZACJE
Tomasz Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Pięć budynków o łącznej powierzchni 85 tys. metrów kwadratowych – przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskich i Szczęśliwej powstanie kompleks biurowy Centrum Południe. W pierwszym etapie, który właśnie ruszył, staną tam dwa biurowce.
O planach związanych z kolejną inwestycją biurową Skanskiej w stolicy Dolnego Śląska informowaliśmy już w 2016 roku, gdy firma kupiła grunt przy ulicy Powstańców Śląskich 45-71. Potem, w ubiegłym roku, szwedzki deweloper dokupił kolejną działkę, znajdującą się na terenie między Sky Tower a hotelem Novotel (dawnym hotelem Wrocław).
REKLAMA
Teraz znamy już szczegóły całej inwestycji. Kompleks Centrum Południe przy zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Szczęśliwej będzie się docelowo składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni około 85 tys. metrów kwadratowych. 
Centrum Południe to już siódmy projekt biurowy Skanska we Wrocławiu. Obecnie realizujemy także projekt Nowy Targ, którego budowa zostanie zakończona w drugiej połowie 2019 roku. Inwestujemy w stolicy Dolnego Śląska, ponieważ jest to trzeci największy rynek biurowy w Polsce po Warszawie i Krakowie, a jednocześnie pierwszy rynek regionalny wybrany przez naszą spółkę biurową. W Skanska wierzymy w miasta regionalne i dlatego jesteśmy aktywni w aż sześciu lokalizacjach poza stolicą – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.
W pierwszym etapie budowy kompleksu Centrum Południe powstaną dwa budynki, które zaoferują najemcom około 26 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jeden z nich będzie miał 15 kondygnacji, a drugi sześć. 


Skanska stawia na innowacje

Jak wyjaśnia deweloper, projekt otwiera zaakcentowany wyraźnie narożnik z zapraszającym do środka placem. 

– Na wysokości od trzeciego do piątego piętra obu budynków powstanie łącznik spajający oba biurowce, co tworzy swoistą bramę do wewnętrznego pasażu, w którym zostanie zaprojektowana m.in. strefa relaksu z fontanną. W tej fazie projektu powstanie także dwukondygnacyjny podziemny parking, wyposażony w dużej części w punkty ładowania samochodów elektrycznych – zapowiadają przedstawiciele Skanskiej.

W projekcie Centrum Południe wprowadzone zostanie autorskie rozwiązanie Skanska – aplikacja Connected by Skanska. Umożliwia ona m.in. wjazd na parking bez tradycyjnej plastikowej karty, dostęp do budynku za pomocą telefonu czy integrujące społeczność budynkową usługi jak carpooling czy tzw. ściana społecznościowa. 

 Tworząc biurowce myślimy nie tylko o osobach, które będą na co dzień w nich pracować, ale także o lokalnych społecznościach z danej części miasta. Dlatego też, przed startem projektu przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami, aby poznać ich potrzeby – dodaje Mariusz Krzak.

Jak zaznacza deweloper, kompleks Centrum Południe jest projektowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa. Jako pierwszy budynek we Wrocławiu będzie certyfikowany w systemie WELL. Skanska planuje także ubiegać się tu o certyfikat LEED na poziomie Platinum. Kompleks będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim – wg standardów określonych dla certyfikatu "Obiekt bez barier".

Zakończenie budowy pierwszego etapu zaplanowane jest na drugi kwartał 2020 roku. Generalnym wykonawcą kompleksu jest firma Skanska S.A, autorem projektu architektonicznego budynków pierwszego etapu inwestycji – pracownia APA Wojciechowski, a za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.


Obok będzie budować Echo

W zeszłym roku donosiliśmy również, że sąsiedni teren przy ulicy Powstańców Śląskich kupił inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment.

– Działkę kupiliśmy od spółki GPI Silver (dawniej GP-Investments). Działka ta jest zlokalizowana od strony ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy hotelem Wrocław a nowo zrealizowaną inwestycją mieszkaniową Centrum Południowe – wyjaśniał Paweł Słupski z Echo Investment.

Informacja o transakcji pojawiła się także w raporcie finansowym spółki za I kwartał 2017 roku.

– Po 31 marca 2017 roku Grupa zakupiła działki o powierzchni 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu, na których może powstać 37,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu biur – czytamy w raporcie.Centrum Południowe. Plany były ambitne

Trwa już także budowa drugiego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Gwiaździstej. Natomiast spółka GPI Centrum Południowe szykuje się do kolejnej inwestycji w tym miejscu. Pierwotnie zapowiadano tam jednak przedsięwzięcie na dużo większą skalę.

Przypomnijmy, polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.

Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w Centrum Południe

Centrum Południe - Budynek 1

Dostępna powierzchnia: 418 m2
 • status budynku: gotowy
 • dostępność: Available / Sublease
 • klasa budynku: A
 • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
 • czynsz wywoławczy: 16.50
 • minimalny okres najmu (w latach): 5
 • współczynnik miejsc parkingowych: 1/80.0

Centrum Południe - Budynek 2

Dostępna powierzchnia: 1850 m2
 • status budynku: gotowy
 • dostępność: Od zaraz
 • klasa budynku: A
 • certyfikat: WELL - Gold, LEED - Platinum
 • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
 • czynsz wywoławczy: 16.50
 • minimalny okres najmu (w latach): 5
 • współczynnik miejsc parkingowych: 1/80