Wrocław: Skanska wycięła drzewa pod budowę Centrum Południe. Aktywiści biją na alarmźródło: mat. inwestora

Wrocław: Skanska wycięła drzewa pod budowę Centrum Południe. Aktywiści biją na alarm

Tomasz Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wrocławscy aktywiści alarmują, że w ramach przygotowań do budowy kompleksu biurowego Centrum Południe, inwestor wyciął m.in. soforę, która rosła w naszym mieście już przed wojną. Skanska odpowiada, że miała pozwolenie na wycinkę, a sofora stwarzała zagrożenie.
W zeszłym tygodniu informowaliśmy o szczegółach i pokazywaliśmy wizualizacje nowego kompleksu biurowego, który Skanska wybuduje przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskich i Szczęśliwej.
Inwestycja jeszcze na dobre nie ruszyła, a już zdążyły pojawić się kontrowersje. Wszystko za sprawą, nagłośnionego przez Akcję Miasto, wycięcia drzew na terenie planowanej budowy.
Kolejne dorodne, piękne, zdrowe drzewo, które rosło we Wrocławiu już przed wojną, nie przetrwało rządów Rafała Dutkiewicza. Poprzedniej nocy pod piłę poszła sofora (gatunek rzadko spotykany w naszym mieście) o obwodzie ok. 300 cm. Wycięła ją Skanska Polska na ul. Powstańców Śląskich, tuż przy granicy działki (drzewo dałoby się wkomponować do nowej zabudowy) – alarmowali w środę 25 lipca aktywiści.
REKLAMA

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do inwestora.

Przed rozpoczęciem każdej inwestycji przeprowadzamy analizę zieleni danej działki. Zawsze staramy się minimalizować wycinkę drzew. Działka, na której realizujemy nasz projekt biurowy była już od dawna przeznaczona pod inwestycję. W związku z prowadzonymi pracami, otrzymaliśmy pozwolenie na wycinkę 15 drzew, które zostały usunięte w godz. 10-15 w dniu 24 lipca 2018 roku – tłumaczy Anna Życińska-Wójcik, starszy menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.

Jak zaznacza Życińska-Wójcik, zgodnie z opiniami dendrologicznymi z 2008 i 2017 roku, jedno z drzew – sofora chińska  już w 2008 r. było rozwarstwione i stwarzało zagrożenie.

Przedstawicielka Skanskiej podkreśla również, że projekt tej inwestycji zakłada, że 1/4 powierzchni działki będzie zagospodarowana na zielone przestrzenie i miejsca spotkań oraz rekreacji mieszkańców Wrocławia

Przy kompleksie Centrum Południe odtworzymy fragment osi ulicy Lwowskiej w formie deptaka wraz z fontanną – zapowiada Anna Życińska-Wójcik.Centrum Południe, czyli 5 biurowców

Kompleks Centrum Południe przy zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Szczęśliwej będzie się docelowo składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni około 85 tys. metrów kwadratowych. 

– Centrum Południe to już siódmy projekt biurowy Skanska we Wrocławiu. Obecnie realizujemy także projekt Nowy Targ, którego budowa zostanie zakończona w drugiej połowie 2019 roku. Inwestujemy w stolicy Dolnego Śląska, ponieważ jest to trzeci największy rynek biurowy w Polsce po Warszawie i Krakowie, a jednocześnie pierwszy rynek regionalny wybrany przez naszą spółkę biurową. W Skanska wierzymy w miasta regionalne i dlatego jesteśmy aktywni w aż sześciu lokalizacjach poza stolicą – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

W pierwszym etapie budowy kompleksu Centrum Południe powstaną dwa budynki, które zaoferują najemcom około 26 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jeden z nich będzie miał 15 kondygnacji, a drugi sześć. 

Zakończenie budowy pierwszego etapu zaplanowane jest na drugi kwartał 2020 roku. Generalnym wykonawcą kompleksu jest firma Skanska S.A, autorem projektu architektonicznego budynków pierwszego etapu inwestycji – pracownia APA Wojciechowski, a za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w Centrum Południe

Centrum Południe - Budynek 1

Całkowita powierzchnia: 17934 m2
 • status budynku: gotowy
 • klasa budynku: A
 • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
 • czynsz wywoławczy: 16.50
 • minimalny okres najmu (w latach): 5
 • współczynnik miejsc parkingowych: 1/80.0

Centrum Południe - Budynek 2

Dostępna powierzchnia: 1850 m2
 • status budynku: gotowy
 • dostępność: Od zaraz
 • klasa budynku: A
 • certyfikat: WELL - Gold, LEED - Platinum
 • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
 • czynsz wywoławczy: 16.50
 • minimalny okres najmu (w latach): 5
 • współczynnik miejsc parkingowych: 1/80