[Wrocław] Jest zgoda na budowę drugiego budynku w Centrum Południowymfot. Jakub Zazula

[Wrocław] Jest zgoda na budowę drugiego budynku w Centrum Południowym

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wkrótce powinien ruszyć kolejny etap budowy Centrum Południowego – obok już istniejącego budynku, stanie kolejny obiekt mieszkalny. Inwestor pierwotnie zapowiadał, że między ulicą Powstańców Śląskich a Gwiaździstą powstanie potężny kompleks z biurami i hotelem.
W czwartek 9 lutego 2017 roku firma GPI Centrum Południowe otrzymała pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Gwiaździstej. Za projekt odpowiada biuro architektoniczne DDJM.
Nowy obiekt planowany jest na dwóch działkach: o numerach 62/7 i 17/7. To teren sąsiadujący z już wybudowanym pierwszym budynkiem, który powstał w ramach Centrum Południowego.
SIP Wrocław
Przypomnijmy, że w pierwszym etapie Centrum Południowego od strony ulicy Gwiaździstej powstał budynek z ponad 300 mieszkaniami. Budowa ruszyła wiosną 2014 roku i zakończyła się pod koniec 2015 roku, a w styczniu 2016 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Aktualnie – jak wynika ze strony internetowej dewelopera – nie ma już wolnych mieszkań, a ostatnie sześć jest zarezerwowanych.

Miał być potężny kompleks z biurami i hotelem
Polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.
Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.

Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.
O kolejnych etapach budowy Centrum Południowego na razie jednak cisza, chociaż na stronie internetowej GP-Investments jest zapowiedź projektu biurowo-usługowego.
– Uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę dla I etapu biurowo-hotelowego o powierzchni 34 tys. metrów kwadratowych – informuje deweloper.
Jakiś czas temu spółka GP-Investments część terenu wystawiła na sprzedaż – jedną z działek, przy ulicy Powstańców Śląskich 45-71, kupiła w zeszłym roku Skanska Property Poland. Jej przedstawiciele szczegółów planowanego przedsięwzięcia nie zdradzają, ale wiele wskazuje, że szwedzki koncern zrealizuje tam kolejną inwestycję biurową we Wrocławiu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA