W dwie i pół godziny koleją z Wrocławia do Pragi? Powstanie nowa linia dużych prędkościźródło: PKP Intercity

W dwie i pół godziny koleją z Wrocławia do Pragi? Powstanie nowa linia dużych prędkości

Orzech
Orzech
REKLAMA
Kolejny krok ku budowie nowej linii kolejowej dużych prędkości (oznacza wg CPK pociągi jeżdżące do 250 km/h), dzięki której za kilka, kilkanaście lat podróż z Wrocławia do Pragi zajmie zaledwie około dwóch i pół godziny. Obecnie trwa ona ponad 5 godzin.
Czesi zapowiedzieli budowę linii kolejowej dużych prędkości od Pragi przez Hradec Králové (z odgałęzieniem do Pardubic) do granicy z Polską i wybrali niedawno wykonawcę studium wykonalności tej inwestycji. Przetarg wygrało konsorcjum dwóch firm z Grupy Sudop, a wykonanie analizy będzie kosztowało 12,6 mln koron. Opracowanie studium wykonalności powinno zostać zakończone w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy. Správa železnic, zarządca infrastruktury kolejowej w Czechach koordynuje swoje zamierzenia inwestycyjne z polską stroną. 
W Czechach linia ma prowadzić wzdłuż istniejącej autostrady D11 z Pragi do Hradec Králové. Następnie linia kolejowa skierowałaby się w stronę miejscowości Chlumec nad Cidliną i dalej na północ w stronę granicy z Polską. Ma łącznie liczyć około 600 km długości.
Podobna inwestycja planowana jest również po polskiej stronie. W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce ma zostać wybudowana linia dużych prędkości z Warszawy, przez Wrocław aż do granicy w Lubawce. Według planów polskiego rządu, Dolny Śląsk ma być regionem, w którym prace związane z budową CPK ruszą jako w jednym z pierwszych w Polsce.
REKLAMA
Przez Wrocław będzie przebiegać szprycha nr 9. Projekt zakłada budowę dwóch nowych linii na Dolnym Śląsku: nr 267 łączącej linię kolejową nr 274 (Żarów - Jaworzyna Śląska) ze stacją Świdnica Miasto oraz nr 268 między stacjami Świdnica Miasto i Lubawka i dalej do granicy z Czechami w rejonie miejscowości Královec. Aktualnie spółka CPK ocenia oferty w przetargu na wykonanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych dla tych dwóch nowych linii.
CPK
CPK
Rozpoczęcie robót budowlanych na Dolnym Śląsku planowane jest do końca 2023 roku, a ich zakończenie przewidziano na rok 2027. Obecnie trwa inwentaryzacja przyrodnicza i inne prace przygotowawcze.
Jednocześnie ma być budowana będzie linia kolejowa nr 86, która ma być dostosowana do dużych prędkości. Przebiegać będzie przez Wrocław - Czernicę Wrocławską - Kępno do Sieradza jako fragment szprychy nr 9, co ma umożliwić dojazd pociągiem z Wrocławia do Warszawy w około 2 godziny. Podróż z Wałbrzycha do Wrocławia według wyliczeń CPK ma trwać 40 minut.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA