Na świecie od kilku lat powstają nowe pojazdy autonomiczne (bez kierowcy). W Polsce jednym z pierwszych takich przedsięwzięć jest autonomiczny bus, który powstaje w firmie Blees, w Gliwicach.
Firma rozpoczęła swoją działalność w 2019 roku, w odpowiedzi na pojawiające się trendy i wyzwania na rynku transportu zbiorowego. Blees współpracuje z jedną z większych firm software’owych na Śląsku – Future Processing, oraz uczelniami - Politechniką Śląską jak i licznymi specjalistami z Politechniki Krakowskiej.
Autonomiczne pojazdy Blees w założeniu miałyby odciążyć i uzupełnić tradycyjną komunikację miejską, a być może już w niedalekiej przyszłości i przyczynić się do zmniejszenia ilości samochodów na drogach.
Firma Blees zamierza już wiosną tego roku zaprezentować oficjalnie swój pierwszy autonomiczny minibus przystosowany do jazdy bez kierowcy. Co warte podkreślenie, jest on od podstaw tworzony w Polsce. Pierwsze pojazdy marki Blees były już testowane na ulicach Gdańska i Jaworzna, a tramwaje w Krakowie.
WIZUALIZACJE:
Blees to nie tylko produkcja autonomicznych pojazdów, to także DRT (demand responsive transport) – to forma transportu współdzielonego, w którym pojazdy zmieniają swoje trasy w oparciu o realne zapotrzebowanie pasażerów, bez korzystania ze sztywno ustalonego rozkładu jazdy.
Transport na żądanie nie stanowi konkurencji dla tradycyjnego transportu publicznego. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach jest jego doskonałym uzupełnieniem.
Gotowy system, który oferuje firma Blees jest dedykowany dla miast, gmin oraz instytucji. Rozwiązanie Blees umożliwia kompleksowe wprowadzenie usługi transportu na żądanie na określonym obszarze, a wdrożenie możliwe jest już w kilka tygodni.