W Łodzi powstaje Trasa Górna lodz.pl

W Łodzi powstaje Trasa Górna

ZDJĘCIA
REKLAMA

Na łódzkim odcinku budowy Trasy Górna niemal w 100% wykonano już roboty ziemne. Podłoże zostało wzmocnione, położono warstwę mrozoodporną. Trwa układanie podbudowy z kruszywa oraz masy bitumicznej. Na 20% nowej drogi leży już warstwa wiążąca, w niektórych miejscach wylano docelową warstwę ścieralną.

W 99% jest już zbudowana instalacja odwadniająca. Całkowicie przebudowano trzy wodociągi, przez które przebiega trasa. Trwa przebudowa rowów melioracyjnych oraz budowa kanału teletechnicznego. Niemal w połowie zainstalowane jest już oświetlenie drogi.

Trzeci etap budowy Trasy Górna to wspólna inwestycja miasta i województwa. Dłuższy, 5-kilometrowy, odcinek powstający na terenie Łodzi połączy istniejący fragment drogi na wysokości ul. Rzgowskiej z granicami miasta. Krótszy, o długości 2 km, połączy ulicę od granic miasta z węzłem na autostradzie A1 w Brójcach. To zadanie realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich.

lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
REKLAMA
lodz.pl

Jak będzie wyglądać Trasa Górna?

Nowa droga będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę, na czterech skrzyżowaniach z drogami lokalnymi będą ronda – z ul. Nowe Górki, Bronisin, Brójecką i św. Rafała Kalinowskiego – oraz chodniki po obu stronach. Nie zabraknie też drogi dla rowerów oraz zieleni. Posadzonych zostanie blisko 3000 drzew oraz ponad 22 tys. krzewów.

Trzeci odcinek trasy pozwoli na uruchomienie i sprawną obsługę komunikacyjną nowych obszarów inwestycyjnych o powierzchni ok. 44 ha. Obecnie na tych terenach działa już pierwszy magazyn firmy Amazon o powierzchni ponad 70 tys. mkw.

lodz.pl
lodz.pl

Wartość łódzkiej części inwestycji to 128,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 62,4 mln zł, a z budżetu państwa12,5 mln zł. Trasą Górna prosto do autostrady pojedziemy pod koniec 2023 r.

Projekt pn. "Budowa dojazdu do węzła na autostradzie A1 – budowa III Etapu Trasy Górna" realizowany na mocy uchwały Nr 1/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 5 stycznia 2022 roku.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi, lodz.pl

Komentarze (3)

Napisz komentarz
qba6858(gość)
Bardzo chciałbym aby na tej nowej tasie było jeszcze więcej skrzyżowań z sygnalizacją niż na adcinku oddanym do tej pory.  Spowoduje to, że znajdziemy sję na 1 miejscu na świecie w godzinach spędzonych w korkach. Pozdrawiam serdecznie decydentów,  organizatorów projektantów i realizatorów wszystkich inwestycji drogowych w Łodzi.Tak źle nie jest nigdzie na świecie.
NoNick 1963(gość)
Ta trasa dubluje odcinek S8 od autostrady do Tuszyna i niczego nie poprawia, a tymczasem między Piotrkowem a Sulejowem permanentny korek zaś S12 diabli wiedzą kiedy
Łódź podwykonawca(gość)
Niestety zostałem oszkuny przez głównego wykonawcę oltree. Nie zaplacli za wynajem aut. Oszuści sprawa w sądzie
REKLAMA