Gliwice: umowa na Podium podpisana. Hala ma być gotowa w 2015 r.

Gliwice: umowa na Podium podpisana. Hala ma być gotowa w 2015 r.

śląskie
REKLAMA

Gliwice podpisały z firmą Mirbud S.A. umowę na budowę hali widowiskowo-sportowej PODIUM.

Nowe miejsca pracy, szansa na międzynarodową promocję miasta i regionu oraz korzystny wpływ na lokalną koniunkturę - takie mają być efekty powstania w Gliwicach hali widowiskowo-sportowa PODIUM.


Miasto, którego wizytówka są: prężnie działająca strefa ekonomiczna, Politechnika Śląska oraz skrzyżowanie autostrad A1 i A4 zyska nowy atut w postaci nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu.

5 kwietnia 2013 r. podpisana została umowa pomiędzy miastem Gliwice a Mirbud S.A. na budowę hali widowiskowo-sportowej PODIUM. Hala stanie w miejscu dawnego stadionu XX-lecia.

- Często powtarzam, że przygotowanie inwestycji bywa trudniejsze niż jej późniejsza realizacja. Przykład hali PODIUM doskonale to obrazuje. Podpisanie umowy to finał wieloletniej pracy dużej grupy osób, którym chciałbym serdecznie podziękować. Mam nadzieję, że budowa przebiegnie łatwiej niż przygotowania do niej. PODIUM jest bardzo potrzebne Gliwicom i Śląskowi. Od dzisiaj możemy odliczać dni do chwili, w której wszyscy zobaczymy, jak bardzo hala zmieni nie tylko nasze miasto, ale również cały region. PODIUM wzmocni wizerunek Gliwic jako miasta nowoczesnego, realizującego ambitne projekty i zapewniającego ofertę kulturalną i sportową na światowym poziomie - podkreśla Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. Atutem hali PODIUM jest jej położenie. Dogodny dostęp zapewnią planowane i zrealizowane nowoczesne inwestycje komunikacyjne - autostrady A4 i A1 z węzłem Gliwice - Sośnica, a także Drogowa Trasa Średnicowa, która stanie się głównym elementem połączenia komunikacyjnego i integracji miast aglomeracji. Bezpośredni dojazd z DTŚ do projektowanej hali zapewni planowana obwodnica miejska i sieć lokalnych dróg.

PODIUM ma być gotowe w ciągu 27 miesięcy od daty zawarcia umowy.

O inwestycji

W skład hali widowiskowo-sportowej PODIUM wchodzą: główna hala widowiskowo-sportowa, hala treningowa, centrum SPA, zewnętrzny garaż wielopoziomowy. Projekt obejmuje również estakadę drogi pożarowej, obiekty małej architektury oraz zagospodarowanie terenu.

Projekt hali Podium, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i przestrzennym, nawiązuje do współczesnych tendencji w kształtowaniu obiektu sportowo-widowiskowego. Nad całością dominuje założony na planie okręgu budynek hali głównej. Ogólny plan budynku i jego forma są efektem optymalizacji układu widowni i systemu komunikacji wokół niej. Zewnętrzny obrys trybun wynika z chęci uzyskania jak największej liczby miejsc w strefach o najlepszych warunkach widoczności. Wprowadzono najkorzystniejszy, sprawdzony, krzywoliniowy rzut widowni. Ten zabieg kierunkuje uwagę widza na centrum wydarzeń.

Do hali głównej przylega zespół hali treningowej i centrum SPA. Główne wejścia do budynku znajdują się na poziomie +5,85 m w stosunku do istniejącego poziomu placu przed obiektem. Przed wejściem zaprojektowano plac rozłożony na czterech tarasach, połączonych schodami i rampami. Od strony ul. Akademickiej przewidziano ozdobny zieleniec ze ścieżkami i schodami prowadzącymi na koronę placu. Od strony ul. Kujawskiej znajduje się otwarty garaż dwupoziomowy, którego górna płyta stanowi plac przeznaczony do organizowania imprez, wystaw zewnętrznych towarzyszących imprezom głównym odbywającym się w hali.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom w hali można będzie przeprowadzać zawody sportowe m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej, boksie, zgodnie z wymaganiami odpowiednich międzynarodowych związków i federacji sportowych, dla imprez o randze międzynarodowej.

Hala jest również przystosowana funkcjonalnie i użytkowo do imprez wystawienniczych i targowych, wszelkiego rodzaju wydarzeń estradowych, takich jak: koncerty, projekcje filmowe, konkursy tańca, masowe imprezy taneczne, imprezy społeczno-polityczne oraz ogólnodostępna - komercyjna rekreacja sportowa.

REKLAMA

źródło: UM Gliwice

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA