Łódzki deweloper Virako buduje niemal 50-metrowy biurowiec na terenie ponadstuletniej, dawnej rozlewni wódki. Powierzchnia całego kompleksu zlokalizowanego przy zbiegu alei Piłsudskiego i ulicy Kopcińskiego wyniesie niespełna 30 tysięcy metrów kwadratowych.
Virako Sp. z o.o. ruszył w lipcu z budową drugiego etapu inwestycji pomiędzy ul. Kopcińskiego a Wydawniczą w Łodzi. Generalnymwykonawcą inwestycji jest firma Karmar S.A. Projekt przygotowała pracownia Grupa 5 Architekci Sp. z o.o. z Warszawy. Za komercjalizację odpowiada agencja doradcza JLL.
Wieża nawiązująca do ceglanej zabudowy
W ramach drugiego etapu inwestycji powstają dwa budynki: trzy- i dwunastokondygnacyjny. Drugi z nich osiągnie wysokość ponad 49 m. Łączna powierzchnia najmu biur wyniesie 8 650 mkw., a usług 750 mkw. Virako zaplanował garaż podziemny na 100 samochodów.
– Elewacja siedmiu dolnych kondygnacji zostanie wykonana z kortenu, dzięki czemu fasada swoją naturalną patyną będzie nawiązywać do ponadstuletnich ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego – przekonuje deweloper. – Górne kondygnacje to już przeszklona fasada, lekko cofnięta w stosunku do obrysu podstawy budynku. Obiekt zostanie idealnie wkomponowany w przestrzeń, łącząc nowoczesność z zabytkowym duchem miejsca.
Ponad sto lat historii
Inwestor zakończył pierwszy etap inwestycji i w pełni wynajął dostępne powierzchnie. Centrum kompleksu stanowi czteropiętrowy biurowiec klasy A o pow. 7 000 mkw. W środku znajdują się też restauracje, kawiarnia i piekarnia. Na terenie Monopolis, w dawnych obiektach magazynu spirytusu, laboratorium wódek smakowych, magazynu morsów, czy kotłowni, są dostępne również teatr Scena Monopolis, klub dla dzieci oraz restauracja. Łączna powierzchnia kompleksu to 29 900 mkw. Dwa garaże podziemne zmieszczą 258 samochodów i przeszło 70 miejsc dla rowerów.
Monopol Wódczany to trzeci co do wielkości, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, łódzki zespół fabryczny. Jego budowę rozpoczęto w 1897 roku, a zakończono po pięciu latach. Na przestrzeni kolejnych dekad był rozbudowywany i modernizowany. Działał do 2008 roku. Virako stał się jego nowym właścicielem pięć lat później.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.
Autor: Mariusz Bartodziej