W Łodzi trwa przebudowa ulicy Legionów lodz.pl

W Łodzi trwa przebudowa ulicy Legionów

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W Łodzi trwają prace na modernizowanym odcinku ul. Legionów. Cała inwestycja obejmuje trzy zadania – remont odcinka ul. Legionów, od pl. Wolności do ul. Zachodniej oraz od ul. Zachodniej do ul. Żeligowskiego, i ulicy Cmentarnej. Łącznie w ramach prowadzonych prac, zostanie wybudowanych ok. półtora kilometra nowych dróg.

Po przebudowie ul. Legionów będzie przede wszystkim bardziej cicha. W ramach realizowanej inwestycji wymienione zostanie torowisko tramwajowe, jezdnia otrzyma nową nawierzchnię, a chodniki będą poszerzone.

Na ulicy pojawią się drzewa, krzewy i inne rośliny utrzymywane przez automatyczny system nawadniania. Na ul. Legionów zamontowane zostaną również nowe meble miejskie, kosze, ławki, oświetlenie i miejsca do parkowania (50 miejsc postojowych równoległych po obu stronach jezdni).

Nowa ulica Legionów została zaprojektowana jako jezdnia dwukierunkowa z torowiskiem tramwajowym. Jezdnia będzie zwężona w miejscu projektowanych przystanków, a same perony zostaną wyniesione na 20 cm ponad poziom jezdni, by ułatwić wsiadanie i wysiadanie z tramwaju.

– Na obu ulicach sfrezowano już nawierzchnię, zdemontowano torowisko, sieć trakcyjną, częściowo chodniki i małą architekturę. W pobliżu pl. Wolności trwa budowa nowego gazociągu, a od strony ul. Żeligowskiego wykonywane są odwierty pod nowe słupy trakcyjne i studnie technologiczne – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
REKLAMA

Według projektu, jezdnia ul. Cmentarnej ma zostać wykonana z kostki kamiennej. Ruch na niej nadal będzie dwukierunkowy. Torowisko poprowadzono w śladzie istniejących torów, łącząc je z torowiskiem w ul. Legionów, ale też delikatnie przysuwając do projektowanych przystanków, które będą bezpieczne i wygodne – zostaną podwyższone, jak na ul. Legionów, więc nie będzie konieczne wchodzenie na jezdnię.

W obszarze skrzyżowania z ul. Legionów zaprojektowano nowy plac miejski przeznaczony dla pieszych. Będzie posiadał nową nawierzchnię i obniżone krawężniki. Chodniki i pasy zieleni, wzbogacone będą o nowo posadzone drzewa, uzupełniające istniejący szpaler. Okolica zostanie rozplanowana wokół nowej fontanny. Pojawi się także poidełko (zdrój uliczny).

Na obu przebudowanych ulicach odpowiednio zmodernizowane będą wodociągi, kanalizacja, sieć gazowa i elektroenergetyczna, sieci telekomunikacyjne, oświetlenie miejskie na słupach i na elewacjach.

lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl

Wartość inwestycji to 116 mln zł. Zostanie zrealizowana do końca 2023 r.

Źródło: w artykule wykorzystano materiały Urzędu Miejskiego w Łodzi

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA