W Otwocku pod Warszawą powstaje Centrum Naukowo-Dydaktycznego i Ćwiczeń Kadawerowych w SPSK im. prof. A. Grucy CMKP. Tradycja budowlana nakazuje uroczyste obchody poszczególnych etapów budowy. Aby stało się zadość tej tradycji 14 czerwca 2024 r. miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego i kapsuły czasu mających na celu upamiętnienie budowy.
– Budowa przebiega z najwyższą dbałością, zarówno jeśli chodzi o jakość prac, sztukę budowlaną, jak i bezpieczeństwo osób pracujących przy realizacji placówki medycznej – podkreśla Karol Puszerkiewicz, Dyrektor Regionu Północ w Warbud SA.
Celem inwestycji jest zapewnienie warunków rozwoju kształcenia specjalizacyjnego i kompetencji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz umożliwienie dynamicznego rozwoju innych chirurgicznych specjalności medycznych. Centrum pozwoli na realizację zadań dydaktycznych i naukowo badawczych z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury w środowisku tożsamym ze środowiskiem rzeczywistych sal operacyjnych. Zaprojektowane systemy audiowizualne dadzą możliwość zarówno prowadzenia ćwiczeń dydaktycznych, jak i omawiania ich bezpośrednio w czasie rzeczywistym, na sali audytoryjnej. W pozostałych salach prowadzane będą zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych symulatorów szkoleniowych.
Termin zakończenia robót przewidziany jest na maj 2025 roku.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud SA z Warszawy. Większość budynku Centrum o łącznej kubaturze wynoszącej niemal 27 290 m³, będzie znajdowała się pod ziemią, powstaną dwie kondygnacje podziemne. Bryła budynku zostanie wkomponowana w przestrzeń wewnętrznego patio, a widoczne będą tylko elewacja południowa odsłonięta dzięki spadkowi terenu oraz dach pokryty zielonym ogrodem.
W budynku znajdą się audytorium, sale ćwiczeń kadawerowych, dydaktyczne, demonstracyjne, przechowywania i przygotowania kadawerów oraz pomieszczenia do sterylizacji narzędzi. Obiekt przewidziany jest na 400 osób.
Centrum będzie skomunikowane z innymi budynkami SPSK im. prof Grucy specjalnym łącznikiem umożliwiającym wygodny i bezpieczny transport pacjentów.
Powstające centrum szkoleniowe w Otwocku to krok milowy w kształceniu podyplomowym lekarzy w Polsce. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i zaawansowanemu wyposażeniu, młodzi lekarze będą mieli unikalną możliwość zdobywania praktycznych umiejętności na najwyższym światowym poziomie.
Koszt realizacji inwestycji to 55,8 mln zł netto (czyli ponad 68,6 mln zł brutto).