W Polsce będą produkowane kierowane systemy rakiet do wyrzutni HIMARS?US Army

W Polsce będą produkowane kierowane systemy rakiet do wyrzutni HIMARS?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Istnieje szansa, że w naszym kraju produkowane będą zaawansowane technologicznie kierowane systemy rakiet do wyrzutni HIMARS. Współpracę taką zaoferował Polsce amerykański koncern Lockheed Martin.

Jak informuje portal branżowy Defence News oferta dla polskiego przemysłu obronnego pojawia się w związku z rozważaniem przez Polskę zakupu do 486 wyrzutni i zestawów modułów ładowniczych wraz z powiązanym osprzętem do produkowanych przez Lockheed systemów rakietowych M142 High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS).

Rzecznik Lockheed Martin poinformował portal Defense News podczas odprawy w Warszawie, że rakiety mogą zostać produkowane w fabryce Mesko w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie), spółce należącej do państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Lockheed Martin prowadzi obecnie rozmowy z polskimi władzami.

– W ramach programu Homar-A planujemy ulokować w Polsce produkcję amunicji GMLRS z etapowym wprowadzaniem dwóch wariantów GMLRS, początkowo na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Wstępna produkcja, prawdopodobnie oparta na zestawach dostarczonych z USA, mogłaby rozpocząć się w 2026 r. – powiedział rzecznik, pod warunkiem zachowania anonimowości.

Przypomnijmy, we wrześniu 2023 roku Polska podpisała umowę ramową na zakup do 486 jednostek HIMARS. Do porozumienia ramowego w tej sprawie doszło ponad siedem miesięcy po zatwierdzeniu przez Departament Stanu USA polskiej oferty nabycia zaawansowanych rakiet i wyrzutni rakiet o łącznej wartości ok. 10 miliardów dolarów. Trzy miesiące później po wyborach parlamentarnych w Polsce powstał nowy rząd i od tego czasu do dziś nie podpisano jeszcze porozumienia wykonawczego w tej sprawie.

REKLAMA

W lutym 2019 roku Polska zakupiła 20 wyrzutni HIMARS za około 414 mln dolarów. Pocisk, zarówno w wersji GMLRS z jednostkową, jak i alternatywną głowicą bojową, wyposażony jest w głowicę bojową o masie 90 kg i zapewnia zasięg przekraczający 70 kilometrów.

Źródło: Defence News

Zdjęcie główne w artykule: US Army

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA