DODAJ

Wielkopolska: 300 nowych miejsc pracy pod Rawiczem dzięki nowej niemieckiej inwestycji

Wielkopolska
Wielkopolska: 300 nowych miejsc
Orzech
2018-04-17 19:54:48
Około 300 miejsc pracy ma powstać pod Rawiczem, dzięki nowej fabryce niemieckiego inwestora z branży automotive. W podrawickich Kątach zainwestuje spółka Hengst Filter Polska (polski oddział), która kupiła 8 ha w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej za ok. 3 mln zł. Hengst jest pierwszą firmą, która ulokuje fabrykę na terenie tej podstrefy. 

Spółka w Rawiczu będzie m.in. produkowała wielofunkcyjne systemy filtracyjne oraz wkłady do filtrów samochodowych: oleju, powietrza, paliwa i kabinowych. Budowa nowej fabryki ma się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku, a produkcja, według planów inwestora, powinna ruszyć w 2019 r., po testowym uruchomieniu maszyn. 

Docelowo firma będzie chciała zatrudnić w nowym zakładzie produkcyjnym 300 pracowników, głównie na stanowiskach produkcyjnych i pośrednio produkcyjnych, czyli m.in. operacyjnych, inżynieryjnych i montażowych, oraz administracyjnych. 

O inwestorze:

Firma Hengst powstała w 1958 r. w miejscowości Münster w Nadrenii – Północnej Westfalii (Niemcy). Założył ją Walter Hengst. Koncern zajmuje się produkcją elementów do zarządzania płynami, układów wentylacji skrzyni korbowej i systemów filtracji do filtracji oleju, paliwa, powietrza i powietrza w kabinie. Ma oddziały w 15 lokalizacjach na całym świecie: w Niemczech, Brazylii, Chinach, Danii, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze, USA i Polsce. Przedsiębiorstwo sukcesywnie się rozwija. Obecnie zatrudnia 3 tys. pracowników na całym świecie. Działa pod nazwą Hengst SE & Co. KG, a prowadzi je wnuk Waltera Hengsta – Jens Röttgering.

W 1961 roku firma została dostawcą filtrów bezpośrednio na linię produkcyjną do silników pojazdów marki Mercedes Benz. Od tego wydarzenia minęło już ponad 50 lat, a Hengst rozwija się proponując producentom samochodów pionierskie rozwiązania w dziedzinie nowoczesnych systemów filtracji. Wśród odbiorców firmy są znane światowe marki, m.in. Daimler czy Bugatti.

W Polsce Hengst posiada już dwie własne fabryki. Od 2015 roku w Gostyniu (wielkopolskie) firma produkuje wkładki filtrowe dla motoryzacji. W 2017 roku ruszyła budowa drugiego zakładu w Gogolinie (opolskie), w której produkowane mają być moduły do zarządzania płynami.