W Poznaniu trwa I etap przebudowy Starej Rzeźni Materiały inwestora

W Poznaniu trwa I etap przebudowy Starej Rzeźni

FILM+WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Wielkopolski trwa realizacja kolejnego wielkiego projektu wielofunkcyjnego. Vastint przebudowuje kompleks Stara Rzeźnia przy ul. Garbary 101/111. W I etapie zostanie przeprowadzony remont wraz ze zmianą funkcji trzech pierwszych budynków historycznych. W ramach prac zostaną one odrestaurowane i przekształcone w obiekty biurowe.

Plan rewitalizacji pozostałej części Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych zorganizowanych przez władze miasta Poznania w ramach procedury uchwalania planu miejscowego.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, inwestycję rozpoczynamy od renowacji historycznych budynków zlokalizowanych tuż przy wejściu głównym na teren Starej Rzeźni od strony ul. Garbary. W przeszłości były to budynki administracyjne dyrekcji i działu handlowego (później przedszkole) oraz portiernia. Po zakończeniu prac, tj. renowacji elewacji i remoncie wnętrz, obiekty będą oferować powierzchnię biurowo-usługową. W jednym z nich planujemy otworzyć biuro projektu, gdzie będzie można obejrzeć makietę Starej Rzeźni oraz uzyskać informacje na temat inwestycji. Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej latem tego roku, zaraz po wyborze generalnego wykonawcy – mówi Rafał Przybył, Regional Manager Vastint Poland.

Teren przyszłej inwestycji o powierzchni około 5,5 ha położony jest w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Stanowi on pozostałość po zamkniętej w latach 90. XX wieku Rzeźni Miejskiej zaprojektowanej przez miejskiego radcę budowlanego Felixa Moritza pod koniec roku 1895 i wzniesionej w latach 1895-1900.

Generalny wykonawca pierwszego etapu inwestycji, firma Erbud S.A. zrewitalizuje budynek dawnego przedszkola, zlokalizowany na rogu ulic Garbary i Grochowe Łąki, który ostatecznie zostanie przekształcony w obiekt biurowo-usługowy.

W zakresie prac jest renowacja elewacji, przebudowa układu wewnętrznego, wymiana okien i dachu oraz kompleksowa modernizacja instalacji z dostosowaniem do nowego przeznaczenia. W dalszej perspektywie podobną przemianę przejdą pozostałe dwa budynki od strony ulicy Garbary, w których niegdyś mieściła się siedziba dyrekcji zakładów mięsnych oraz dawna portiernia.

Materiały inwestora
REKLAMA

Przygotowany przez Vastint plan rewitalizacji Starej Rzeźni zakłada przywrócenie świetności zabytkowym budynkom i przekształcenie tego kwartału miasta w spójny urbanistycznie oraz interesujący pod względem architektonicznym kompleks wielofunkcyjny o szacowanej powierzchni zabudowy ponad 80 000 mkw.

Budynki poprzemysłowe oraz nowa zabudowa zostaną przeznaczone na biura, mieszkania, obiekty kultury, sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne. Dzięki różnorodności funkcji i skali inwestycji powstanie tętniąca życiem przestrzeń, sprzyjająca integracji społecznej.

– Uwielbiamy rewitalizacje, zawsze szanujemy oryginalny charakter takich przestrzeni. Stara Rzeźnia w Poznaniu ma szansę stać się symbolem miasta, a wielki sentyment, którym darzą go mieszkańcy, to dla nas dodatkowa motywacja. Choć nie jest to z perspektywy grupy duży kontrakt, to czujemy się zaszczyceni, że możemy brać udział w tak prestiżowym projekcie – mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes Grupy ERBUD.

– Będzie to dla mieszkańców Poznania przedsmak tego, co chcemy osiągnąć na całym terenie byłych zakładów mięsnych. Współpraca z tak doświadczoną firmą wykonawczą gwarantuje powodzenie projektu – mówi przedstawiciel inwestora, Michał Wojciechowski, senior Project Manager w Vastint Poland.

– Warto dodać, że dosłownie na dniach zakończyliśmy w jednym z największych gmachów Starej Rzeźni, przyszłej sali teatralno-widowiskowej, prace porządkowe. Oczyściliśmy też wnętrza z naleciałości z okresu PRL-u, a więc m.in. z lamperii, tynków i ceramiki przemysłowej. Celem tych robót było przywrócenie posadzek i ścian do stanu, jaki ten obiekt miał w chwili ukończenia budowy przed ponad 120 laty oraz przygotowanie się do rozpoczęcia właściwej konserwacji substancji budynku – dodaje Michał Wojciechowski.

Projekt przewiduje bardzo wysokie standardy ekologiczne całego założenia architektonicznego.

Materiały inwestora
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA