Jest decyzja o przetargu na przebudowę całej ulicy Pomorskiej i części placu Staszica źródło: Wrocławskie Inwestycje

Jest decyzja o przetargu na przebudowę całej ulicy Pomorskiej i części placu Staszica

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA
Jedna z najbardziej zniszczonych i wyeksploatowanych ulic w centrum Wrocławia doczeka się w końcu remontu. Miasto podjęło właśnie decyzję o ogłoszeniu przetargu na przebudowę całej ulicy Pomorskiej wraz z zachodnią częścią placu Staszica. 
Inwestycja ma zostać dofinansowana kwotą 90 milionów złotych z rządowych środków w ramach programu Polski Ład.
Miejscy urzędnicy poinformowali w czwartek 20 stycznia, że zapadła decyzja o ogłoszeniu przetargu na przebudowę ulicy Pomorskiej od ulicy Dubois do placu Staszica oraz zachodniej części tego placu do wiaduktu kolejowego przy ulicy Reymonta.
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
– To będzie wielka inwestycja drogowa, ale także infrastrukturalna. Przebudujemy kompleksowo sieci podziemne, w tym XIX-wieczną kanalizację. Co się jeszcze wydarzy? Przebudujemy blisko kilometr jezdni, torowiska tramwajowego, ponad 6 km nowych chodników, ponad 2,1 dróg rowerowych. Powstaną nowe przejścia dla pieszych (m.in. na wysokości ul. Wąskiej czy Biskupa Tomasza Pierwszego) i przejazdy rowerowe. Wybudujemy przystanek wiedeński tramwajowo-autobusowy na wysokości ul. Pomorskiej i pl. Staszica. Posadzimy nowe drzewa i krzewy – informują przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji.
REKLAMA
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
Jak tłumaczą, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków, jezdnia i drogi rowerowe będą z masy bitumicznej.
Wykonawca będzie miał 20 miesięcy na zrealizowanie zadania. Najpierw jednak przed miastem Wrocław procedura zamówień publicznych. Inwestycja będzie dofinansowana z rządowego programu Polski Ład.
Trwa już przebudowa pierwszego fragmentu ulicy Pomorskiej – od mostu Pomorskiego do ulicy Cybulskiego

Wykonawcą prac jest wrocławska spółka Pro-Tra Building, która realizuje prace budowlane za kwotę 4,763 mln złotych. Zadanie realizowane jest w ramach Programu Inicjatyw Rad Osiedli. Miasto planowało przeznaczyć na realizację tego przedsięwzięcia kwotę nieco ponad 5,1 mln zł.– Zdecydowaliśmy się na ogłoszenie przetargu na przebudowę pierwszego fragmentu ulicy Pomorskiej od mostu do ul. Cybulskiego. Chcemy to zrobić podczas zamknięcia mostów Pomorskich, aby uniknąć kolejnego wyłączania ruchu tramwajowego i samochodowego na tym odcinku tak ważnej ulicy dla Nadodrza. Przebudujemy wszystkie sieci podziemne, torowisko, wybudujemy drogę dla rowerów, chodniki, nową jezdnię. 

Zgodnie z kompromisem zawartym z DWKZ tylko w międzytorzu będzie historyczny zabruk. Na wysokości mostu Pomorskiego Północnego powstanie przejęcie dla pieszych pozwalające połączyć bulwar Zwierzyckiego i ul. Strażniczą biegnącą wzdłuż Odry między mostem Uniwersyteckim a Pomorskim Północnym. 

Trwa projektowanie przebudowy ul. Pomorskiej od ul. Dubois i zachodniej części placu Staszica do wiaduktu na Reymonta. Tu będziemy potrzebować na przebudowę bardzo dużych środków finansowych – informuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Warto też przypomnieć, że wiosną 2021 roku cała inwestycja stanęła pod dużym znakiem zapytania. Rozgorzał wówczas spór między miastem a Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w kwestii wymiany starej, przedwojennej kostki kamiennej na nową, bitumiczną nawierzchnię przebudowanej ulicy. Udało się jednak osiągnąć w tej sprawie kompromis. Ostatecznie ustalono, że dopuszczone zostaną nawierzchnie bitumiczne ciągów jezdnych, a kostka kamienna zastosowana zostanie na podtorzu tramwajowym.

Remont i przebudowa całej ul. Pomorskiej ma według szacunków magistratu kosztować około 110 mln złotych.


Zdjęcia: Jakub Zazula

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Elo(gość)
Jak będą co chwilę wylewać asfalt na kostkę to nigdy nie skończa się te remonty dróg we Wrocławiu.
REKLAMA