W Gdańsku, w sąsiedztwie istniejącej od pięciu lat wieży biurowej Wave przy al. Grunwaldzkiej 347 w dzielnicy Oliwa planowana jest realizacja drugiego obiektu, Pierwotnie miała to być bliżniacza wieża o funkcji biurowej. Inwestor, firma Skanska podjęła jednak decyzję z zmianie jej przeznaczenia i kształtu. Powstanie budynek zamieszkania zbiorowego – hotel oferujący ponad 600 jednostek mieszkalnych.
Duża zmiana
Zgodnie z aktualnymi trendami wśród deweloperów, inwestor zdecydował się na zmianę przeznaczenia drugiego budynku z funkcji biurowej na mieszkaniową.
W dniu 10 lipca 2025 roku spółka Dori Development – podmiot zależny firmy Skanska – uzyskała pozwolenie na budowę obiektu zamieszkania zbiorowego, oznaczonego jako „budynek B”. Projekt obejmuje również część usługowo-handlową oraz podziemną, w tym garażową.
Z informacji uzyskanych przez lokalny portal trojmiasto.pl, nowy budynek o powierzchni użytkowej przekraczającej 19 tys. metrów kwadratowych będzie oferował łącznie 638 jednostek mieszkalnych, z czego 16 zostanie przystosowanych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Na poziomie parteru zaplanowano zielony dziedziniec z tarasami wypoczynkowymi oraz ścieżkami spacerowymi.
Od trzeciej kondygnacji bryła budynku przybierze kształt litery „U”, z dwoma wieżami wznoszącymi się do łącznej wysokości 17 kondygnacji, osiągając niemal 55 metrów (dokładnie 54,97 m), otwartymi w kierunku południowo-wschodnim.
W części podziemnej przewidziano 87 miejsc parkingowych oraz dodatkowe 5 stanowisk zlokalizowanych na powierzchni.
Warto podkreślić, że termin „budynek zamieszkania zbiorowego” – zgodnie z przepisami – obejmuje bardzo szeroki wachlarz funkcji: od hoteli i pensjonatów, przez domy studenckie, internaty, domy dziecka, aż po domy opieki czy nawet obiekty penitencjarne. W przypadku nowej inwestycji Skanska nie przesądzono jeszcze, czy będzie to klasyczny hotel, aparthotel, czy np. budynek przeznaczony pod długoterminowy najem korporacyjny lub inne formy zakwaterowania okresowego.
– O wszelkich szczegółach będziemy informować, gdy zapadnie decyzja biznesowa o starcie projektu – informuje biuro prasowe Skanska Commercial Development Europe.
Tak pierwotnie miał wyglądać kompleks Wave w Gdańsku, z drugą, bliżniaczą wieżą biurową:
Podobne decyzje inwestycyjne zostały podjęte przez właścicieli kompleksu Olivia Centre, gdzie w ramach najnowszego etapu tej inwestycji zamiast kolejnego biurowca powstaje budynek mieszkalny Olivia Pulse.













![MPK Wrocław podsumowuje 2025 rok i informuje o planach na 2026 [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/192/64/79040_100x70.jpg)

![Co słychać na budowie jednej ze strategicznych inwestycji drogowych w aglomeracji szczecińskiej? [FILMY]](https://investmap.pl/_i/image/187/59/79035_100x70.jpg)
![Kraków: Co słychać na budowie trasy tramwajowej do Mistrzejowic? [FILMY]](https://investmap.pl/_i/image/186/58/79034_100x70.jpg)
![Wrocław buduje kolejne parkingi Park&Ride. Ponad 400 nowych miejsc postojowych! [MAPA]](https://investmap.pl/_i/image/182/54/79030_100x70.jpg)

![PKO Bank Polski wystawił na sprzedaż biurowiec w centrum Warszawy [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/179/51/79027_100x70.jpg)
![[Gdańsk] Kompleks biurowy Wave z certyfikatem WELL powstanie w Gdańsku](https://investmap.pl/_i/image/127/127/46463_100x70.jpg)
![Warszawa: Towarowa Towers – Asbud przygotowuje dwie nowe wieże na Woli [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/72/72/48968_100x70.jpeg)

![Warszawa: Lixa – Yareal startuje z budową kompleksu biurowego na Woli. Zacznie od siedziby banku [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/216/88/48088_100x70.jpeg)

![[Warszawa] Nowe miejsca spotkań w Adgar Wave i Adgar Plaza – wkrótce otwarcie kawiarni Green Caffè Nero!](https://investmap.pl/_i/image/53/53/1589_100x70.jpg)

![[Warszawa] Warszawskie centrum przyciąga najlepsze projekty](https://investmap.pl/_i/image/129/1/29057_100x70.jpg)
![[Polska] Biura w chmurach – najwyższe biurowce polskich miast](https://investmap.pl/_i/image/198/70/25030_100x70.jpg)
![[Warszawa] Kolejny budynek w portfelu nieruchomości Grupy Adgar Poland – Cirrus zamienia nazwę na Adgar Wave](https://investmap.pl/_i/image/54/54/1590_100x70.jpg)