[Polska] Biura w chmurach – najwyższe biurowce polskich miastfot. investphoto.pl

[Polska] Biura w chmurach – najwyższe biurowce polskich miast

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Lista najwyższych budynków w kraju regularnie się wypełnia, a oferta rynku biurowego jest coraz bardziej zróżnicowana i atrakcyjna. Eksperci Walter Herz wskazują najwyższe biurowce w poszczególnych miastach.
Rynek biurowy rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Trend silnej ekspansji najemców, zarówno w Warszawie, jaki i w miastach regionalnych łączy się z rekordowo wysokim poziomem nowej podaży powierzchni biurowej, podają specjaliści Walter Herz. Część z wchodzących na rynek projektów wyznacza nowe standardy, zarówno jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania, jak i skalę inwestycji. Zasoby powierzchni biurowej w kraju efektywnie wzbogacają powstające wysokościowce, które wpływają także na zmianę krajobrazu polskich miast.  
W całej Polsce rosną imponujące obiekty, ale w tym aspekcie rynek światowy wciąż jest dla nas niedoścignionym wzorem. Szczególnie, jeśli zestawimy osiągnięcia krajowe z projektami realizowanymi w rejonie Bliskiego Wschodu. W mieście Dżudda Saudyjczycy budują obecnie kilometrową wieżę Jeddah Tower, która po ukończeniu w 2020 roku będzie najwyższym budynkiem na świecie. Gigant będzie wyższy o niemal 200 metrów najwyższego, światowego drapacza chmur, 163-piętrowej wieży Burdż Chalifa o wysokości 828 metrów, stojącej w Dubaju. 
Pierwotnie kolos miał mieć aż 1,6 kilometra wysokości, ale zweryfikowano plany ze względu na uwarunkowania terenu. Wokół 200 kondygnacyjnej Jeddah Tower będzie rozciągała się dzielnica-miasto o powierzchni 5 km kwadratowych o biznesowo-willowym charakterze, której koszt zabudowy ma być kilkukrotnie wyższy niż wydatki na budowę samej wieży. Wysokościowiec będzie budynkiem mieszkalnym, w którym znajdą się również sklepy, centra rozrywkowe, restauracje, szpital i rzecz jasna okazały taras widokowy. 
Najwyższym budynkiem biurowym na świecie jest zaś nowojorski 1 World Trade Center o wysokości 541 metrów, który powstał w miejscu zburzonych wież WTC. W modernistycznym budynku, projektu Daniela Libeskinda dostępne jest ponad 240 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Obiektowi będą towarzyszyć dwie kolejne wieże, które są w trakcie realizacji.    
fot. Orzech
W Polsce jak dotąd wciąż najwyższym budynkiem jest zbudowany w 1955 roku warszawski Pałac Kultury i Nauki. 42-kondygnacyjny dar naszych wschodnich sąsiadów wiedzie prym, dzięki 237 metrom wysokości. Najwyższym budynkiem stricte biurowym jest z kolei oddana w tym roku do użytku wieża Warsaw Spire o wysokości całkowitej 220 metrów. Miejsce na najwyższym stopniu podium jest już jednak zagrożone, ponieważ zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic dworca centralnego w Warszawie przewiduje budowę w tym rejonie ponad 300 metrowej wieży, która w tej chwili jest w fazie projektowej.  
We Wrocławiu najwyższa jest 212-metrowa Sky Tower. Budynek o charakterze biurowo-handlowym z luksusowymi apartamentami usytuowany jest na działce o powierzchni 2,7 ha w centrum miasta, w kwadracie ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej i Szczęśliwej. Sky Tower składa się z trzech elementów, w podstawie mieści się galeria handlowa, do której przylegają dwa budynki mieszkalno-biurowe. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ok. 171 tys. mkw. Wieża z charakterystycznym żaglem, przyglądająca się miastu z góry, jest najwyższym budynkiem w Polsce, jeśli chodzi o wysokość do dachu. A znajdujący się na 49 piętrze najwyższy w kraju punkt widokowy stanowi atrakcję turystyczną Wrocławia. Oddany w 2013 roku wysokościowiec jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polsce.
W Gdańsku, pobliżu hali Olivia powstaje rekordowo wysoka w Trójmieście, 180-metrowa wieża Olivia Star, która zdetronizuje najwyższy obecnie biurowiec Organika Trade (98 metrów) z 1980 roku i przyćmi popularny w mieście Zieleniak (90 metrów) z początków lat 70 tych. Olivia Star na 35 piętrach zaoferuje powierzchnię biurową i usługową, a na wysokości 150 metrów znajdzie się ogólnodostępny taras, oferujący widok na panoramę miasta i Zatokę Gdańską. Obiekt będzie jednym z 3 budynków w Polsce z trójszybową całoszklaną fasadą i naturalną wentylacją  świeżym powietrzem, dzięki uchylnym fragmentom elewacji. Bryła budynku to niemal idealnie gładki, szklany prostopadłościan z delikatnymi uskokami w górnej części. Wysokościowiec, w którym znajdzie się 46 tys. mkw. powierzchni, realizowany jest w ramach kompleksu Olivia Business Centre. Poza częścią biurową, przy wieży powstanie też niższa część, w której udostępniony ma być ogród zimowy. Budynek zostanie oddany do użytku w 2017 roku. 
Najwyższe w Gdyni – Sea Towers, zlokalizowane przy Nabrzeżu Prezydenta, w pobliżu Skweru Kościuszki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych budynków na Pomorzu. Wieże stoją kilkanaście metrów od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w pobliżu plaży i mariny jachtowej. W Sea Towers mieszczą się ekskluzywne apartamenty oraz powierzchnie biurowe i usługowe. Wyższa z wież ma 38 kondygnacji i prawie 142 metry wysokości z masztem antenowym, niższa 29 kondygnacji. Obiekt zajmuje obecnie 12. miejsce na liście najwyższych budynków w kraju. Budowa inwestycji została zakończona w 2009 roku.
W Szczecinie najwyższym budynkiem z powierzchniami biurowymi jest kompleks Pazim ukończony w 1992 roku. Biurowiec o całkowitej wysokości 128 metrów oferuje ponad 22 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W 23-piętrowy budynek mieści na przedostatnim piętrze widokową kawiarnię, a na ostatniej kondygnacji i dachu ulokowana została infrastruktura dla instalacji radiowych i anteny nadawcze operatorów telekomunikacyjnych, dzięki czemu jest jednym z centralnych węzłów telekomunikacyjnych w mieście. 
W Katowicach wciąż najwyższy jest 125 metrowy Altus, choć niedaleko, w sąsiedztwie Spodka ruszyła już budowa kompleksu .KTW, w którym powstaną dwie wieże, w tym jedna 31 piętrowa o wysokości 133 metrów. Trzydziestokondygnacyjny Altus to najwyższy budynek na terenie dwumilionowego, śląskiego obszaru metropolitalnego i 16. pod względem wysokości budynek na liście ogólnopolskiej. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 63 tys. mkw. Kompleks składa się z trzech połączonych brył, które łączy atrium. W czteropiętrowej galerii oraz wysokiej wieży znajduje się czterogwiazdkowy hotel i centrum konferencyjne oraz placówki usługowe, kasyno, restauracje i kawiarnie oraz widokowy Sky Bar.  
Kraków ma swojego Błękitka, tak przez mieszkańców nazywany jest mierzący 105 metrów budynek K1. Najwyższy w mieście, 20-kondygnacyjny biurowiec usytuowany jest przy Alei Pokoju, obok Ronda Grzegórzeckiego, jednego z głównych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Obiekt, który powstał w latach 70-tych został całkowicie zmodernizowany w latach 1996-1998 i pokryty błękitnym szkłem sprowadzonym z Luksemburga, dzięki czemu zyskał swoją nieoficjalną nazwę. Kolejny gruntowny remont przeszedł w 2014 roku. Specjaliści Walter Herz zwracają uwagę, że biurowiec ma swój odpowiednik w Warszawie. Przy placu Bankowym stoi 12-metrowy Błękitny Wieżowiec (Blue Tower Plaza), który nazwę zawdzięcza zainstalowanej w 1991 roku nowej elewacji z niebarwionego, refleksyjnego szkła, odbijającego błękit nieba. 
W Poznaniu firmy, które mają swoje biura w najwyższym budynku w mieście, mieszczą się w 102-metrowej wieży Andersia Tower, usytuowanej przy Placu Andersa. Biurowiec o łącznej powierzchni 35 tys. mkw. liczy 20 kondygnacji nadziemnych. Znajdują się w nim nie tylko biura, ale także 4-gwiazdkowy hotel oraz powierzchnia handlowo-usługowa. Budynek został oddany do użytku w 2007 roku. Powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. 
Red Tower o wysokości 80 metrów jest najwyższym budynkiem w Łodzi. Wieża z 1978 roku zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Piłsudskiego. Dwudziestodwupiętrowy biurowiec został kompleksowo zmodernizowany w latach 2006-2008, zyskując nową elewację w kolorze czerwonym i nocną iluminację. 
W Rzeszowie najwyższym biurowcem jest liczący 55 metrów – SkyRes Warszawska. Czternastokondygnacyjny budynek, który został oddany do użytku w zeszłym roku, oferuje ok. 20 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A. Nowoczesny obiekt, który stanął w centrum miasta, u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej, wchodzi w skład kompleksu obejmującego także budynki mieszkalne. Obecnie trwają prace projektowe nad kolejnym budynkiem biurowym SkyRes Lubelska o powierzchni 17 tys. mkw.
W centralnej części Bydgoszczy powstaje kompleks biurowy Arkady Business Park, który także dostarczy powierzchnię biurową klasy A. Budynek, który budowany jest przy rondzie Fordońskim, skrzyżowaniu najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście będzie mierzył 45 metrów. Po oddaniu do użytku, które planowane jest w przyszłym roku, będzie najwyższym obiektem w Bydgoszczy, która pod względem liczby ludności (ponad 355 tys.) zajmuje obecnie 8. miejsce w Polsce.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...