Unibep podpisał umowę na realizację Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa, w którym znajdą się laboratoria i pomieszczenia dydaktyczne Wydziału Cybernetyki WAT oraz Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa MON. Już za 4 lata będą się w nim kształcić m.in. przyszłe kadry Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Koszt budowy to 207,9 mln zł.
Generalnym wykonawcą inwestycji została wybrana firma Unibep S.A. Umowę na budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa podpisali Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Wiceprezes Unibep S.A., Dyrektor Budownictwa Krzysztof Mikołajczyk.
Dla Unibep to już kolejna realizacja dotycząca rozbudowy infrastruktury Wojskowej Akademii Technicznej. Na początku 2023 roku Generalny Wykonawca przekazał do użytku Radiowe Centrum Naukowo-Dydaktyczne Wydziału Elektroniki WAT.
– Cieszymy się, że Wojskowa Akademia Techniczna doceniła naszą pracę i ponownie wybrała nas generalnym wykonawcą swojej inwestycji. Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim Zespołowi, który pracował przy budowie Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Elektroniki WAT. Jestem przekonany, że relacje, które stworzyli oraz jakość wykonanej pracy zostały uwzględniona przez Inwestora w tym przetargu – powiedział Krzysztof Mikołajczyk, Wiceprezes Zarządu Unibep, Dyrektor Budownictwa, dodając: – W Unibep od lat realizujemy prace budowlane dla potrzeb militarnych, ponieważ posiadamy odpowiednie kompetencje i certyfikaty bezpieczeństwa. Cieszy również fakt, że instytucje publiczne coraz chętniej stawiają na polski kapitał – Unibep to obecnie największa polska firma budowlana.
W ramach inwestycji powstanie nowoczesne zaplecze naukowo-dydaktyczne przeznaczone do realizacji prac związanych z rozwojem i zastosowaniem nowych technologii w Siłach Zbrojnych RP, zwiększających bezpieczeństwo i efektywność działania wojsk, w szczególności w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– Dzięki decyzjom WAT i ECSC oraz ogromnemu wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej powstaje Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa. W Centrum nasi naukowcy będą realizować innowacyjne badania na skalę krajową i światową w zakresie sztucznej inteligencji, symulacji wirtualnej, rzeczywistości rozszerzonej i cyberbezpieczeństwa – wyjaśnił Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
O inwestycji:
Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa będzie składać się z dwóch czterokondygnacyjnych części połączonych szklanym łącznikiem. Powierzchnia użytkowa obiektu to niemal 9 500 mkw. Część A przewidziana jest dla Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa MON, a część B zajmie Wydział Cybernetyki WAT. Budynek będzie charakteryzować się nowoczesną formą połączoną z wysoką funkcjonalnością pomieszczeń użytkowych.
W obiekcie znajdą się m.in.: Cyberpoligon – laboratorium gier wojennych, Cyber Center of Excellence (CCOE), laboratorium systemów śledzenia obiektów pola walki z pomieszczeniem technicznym, laboratoria symulacji wirtualnej w systemach zarządzania polem walki, laboratorium systemów mobilnych, laboratorium systemu zdolnościowego z przeznaczeniem na Analityczne Centrum Gier i Analiz Strategicznych oraz laboratorium informatyczne. W budynku zostaną również ulokowane pracownie technologiczno-wytwórcze, m.in. pracownia obwodów drukowanych, druku 3D i obróbki precyzyjnej. Obiekt będzie posiadał serwerownie, sale wykładowe, centrum konferencyjne oraz pomieszczenia techniczne i socjalne.
Atrakcyjnym elementem budynku będzie kopuła, w której znajdzie się pomieszczenie z ekranem w formie półsfery o promieniu 6 m, wyposażone w symulator wirtualny, generatory obrazu, procesor obrazu, projektory, nagłośnienie i stanowiska komputerowe oraz projektory z systemem nagłośnienia i ekranami projekcyjnymi.