Centrum Dydaktyczne Akademii Morskiej

Centrum Dydaktyczne Akademii Morskiej

Gdynia
REKLAMA

Akademia Morska w Gdyni zbuduje Centrum Dydaktyczne. Inwestycja kosztować będzie 50 mln złotych. Konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej wygrał  Marcin Szkocny. O zwycięstwie w konkursie zdecydował ciekawy pomysł autora na wkomponowani budynku pomiędzy istniejące zabudowania Akademii Morskiej. Bryła nowego budynku ma być nowoczesna i nawiązywać stylem do architektury miasta. - Zaprezentowany w tej pracy budynek jest doskonale dopasowany do istniejącej już architektury. Do tego posiada bardzo funkcjonalny układ, a jego bryła i styl nawiązują do architektury Gdyni - mówi Robert Fabiański, zastępca kanclerza ds. inwestycyjnych Akademii Morskiej.

 

Oficjalne ogłoszenie konkursu na projekt nowego budynku akademii odbyło się 1 lutego 2010 roku. Zdobywca pierwszej nagrody dostał od Rektora 15 tys. złotych. Przyznano jeszcze nagrodę za drugie miejsce w wysokości 5 tys. złotych i dwa wyróżnienia (2 tys. złotych). Na konkurs nadesłano 16 prac. Centrum Dydaktyczne powstanie przy ulicy Morskiej, na działce o powierzchni 8,2 tys. mkw. Budowa gmachu ma pochłonąć stosunkowo niewielką sumę w  porównaniu do innych obiektów tego typu powstających na terenie kraju. Władze będą się starały pozyskać część pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej, resztę dołoży Akademia. Budynek, który powstanie, ma być ekonomiczny i energooszczędny. Do jego budowy zostaną wykorzystane nowoczesne materiały, które nie zagrażają środowisku naturalnemu. Nie jest znany termin rozpoczęcia inwestycji, wiadomo tylko, że jej zakończenie zaplanowano na czwarty kwartał 2013 roku.

REKLAMA

 

Uczelnia w Gdyni kształci wysoko kwalifikowane kadry na potrzeby gospodarki morskiej, przede wszystkim przyszłych oficerów marynarki handlowej, specjalistów w zakresie nawigacji, eksploatacji statków, eksploatacji portów i logistyki, elektroniki i elektrotechniki okrętowej, a także specjalistów ds. gospodarki morskiej oraz kadr menadżerskich. Dotychczasowa siedziba Akademii nie spełnia już wymogów, jakie stawiane są przed nowoczesną uczelnią. Studenci i prowadzący narzekają na brak miejsca w salach wykładowych. W budynku znajdą się bowiem nie tylko sale dydaktyczne, ale również biblioteka, ośrodek informatyczny i centrum konferencyjne. Nowy gmach przejmie część funkcji, które pełni obecnie stary budynek. Znajdzie się w nim m.in. biblioteka i sale wykładowe.

mk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA