Kolejna nowa inwestycja w warszawskim ZOO Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Kolejna nowa inwestycja w warszawskim ZOO

REKLAMA

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej ważnej inwestycji w Warszawskim ZOO. Ogłoszono przetarg na projekt nowej przestrzeni dla niedźwiedzi polarnych. Termin składania ofert mija 4 grudnia 2024 r.

Kompleks ma zostać zaprojektowany w miejscu istniejącego wybiegu dla niedźwiedzi, aktualnie zamieszkałego przez pingwiny i wydry, tuż przy wejściu do ZOO od strony ul. Ratuszowej. Nowa przestrzeń będzie znacznie większa od dotychczasowej – zajmie również obecnie niewykorzystaną dolinkę. Dzięki temu niedźwiedzie zyskają więcej swobody i lepsze warunki do życia.

Basen i trzy nowe budynki

Jednym z głównych elementów projektu nowego kompleksu będzie basen, umożliwiający obserwację tego, co dzieje się pod powierzchnią wody. Projekt ma także obejmować trzy budynki: główny, gawry i wielofunkcyjny z toaletami dla zwiedzających oraz zapleczem technicznym. Nowe obiekty zastąpią dotychczasową zabudowę, a zastosowane materiały i kompozycje mają nawiązywać do arktycznego krajobrazu.

Zaprojektowane zostaną także miejsca służące obserwacji niedźwiedzi: plac przy południowo-wschodniej granicy wybiegu blisko wejścia do zoo, zagłębiony amfiteatr, z którego będzie można oglądać pływające niedźwiedzie oraz wykusz widokowy w części północnej kompleksu. Nie zabraknie także zieleni oraz elementów małej architektury.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
REKLAMA

Historia i nowoczesność

Warszawski ogród zoologiczny jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego w procesie projektowania nowego wybiegu będą uwzględnione m.in. wytyczne konserwatora zabytków. Projekt kompleksu ekspozycyjno-hodowlanego dla niedźwiedzi polarnych ma powstać w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy z wybranym wykonawcą.

W projekcie przewidziano rozwiązania zapewniające zwierzętom jak najbardziej komfortowe warunki. Jednocześnie obiekt będzie zgodny z wymaganiami współczesnej architektury oraz uwzględni rozwiązania ekologiczne. Nowa przestrzeń ma nie tylko służyć zwierzętom, ale również edukować i zachęcać gości do troski o środowisko naturalne.

Stan obecny:

Fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA