W zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. Legnickiej ma powstać Wrocławskie Centrum Komunikacji i Kultury źródło: facebook.com/sutrykjacek

W zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. Legnickiej ma powstać Wrocławskie Centrum Komunikacji i Kultury

WIZUALIZACJE
https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Miasto Wrocław ma bardzo duże plany wobec starej, zabytkowej, niszczejącej dawnej zajezdni przy ul. Legnickiej. Obiekt ma zostać zrewitalizowany. Powstanie tam WROCeK2 – Wrocławskie Centrum Komunikacji i Kultury.

W ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu lat dawna zajezdnia tramwajowa przy Legnickiej ma szansę zmienić się nie do poznania. Miasto planuje tam utworzenie przestrzeni koncertowej i targowej, nowego muzeum i parku

O planach miasta związanych z dawną zajezdnią tramwajową przy ulicy Legnickiej poinformował w poniedziałek, 31 maja prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.


Chcemy, by zajezdnia przy ul. Legnickiej zamieniła się we WROCeK2 , czyli Wrocławskie Centrum Komunikacji i Kultury. Zabytkowe hale stałyby się muzeum pojazdów transportu zbiorowego oraz “Wrocławską Szkołą Odbudowy Tramwajów”, czyli dużym warsztatem naprawczym. Wrocławianie i wrocławianki będą mogli zobaczyć, jak wygląda proces przywracania zabytkowych tramwajów do ich dawnej świetności – zapowiada Jacek Sutryk.

W ramach planowanej inwestycji i zmian, jakie mają się dokonać na terenie zajezdni, wyburzone zostaną dwie duże, srebrne hale. Są to obiekty wybudowane po wojnie i nie są zabytkami.

Jedna z hal ma zostać wyburzona do końca bieżącego roku. Druga posłuży na czas remontu jako tymczasowe miejsce dla kolekcji zabytkowych tramwajów. A sam remont będzie kilkuetapowy. W miejsce wyburzonych hal planowana jest budowa zupełnie nowego, kilkukondygnacyjnego budynku. Dwie najniższe kondygnacje mają zostać przeszklone, a wyższe piętra będą pełniły funkcję przestrzeni komercyjnej.

Nowa hala na tle dawnej zajezdni będzie znacznie wyższa niż stare, zabytkowe hale. Miasto zapewnia jednak, że wszystko było wstępnie konsultowane z konserwatorem zabytków i nie ma też przeciwwskazań do jej budowy, jeśli chodzi o zgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.


W planach miasta jest również remont hali na tyłach zajezdni. Co prawda podobnie jak dwie srebrne hale, nie jest zabytkowa, ale ma wartość historyczną i jest bardzo cenna.

Według planów mieścić się w niej będą różne organizacje pozarządowe. To w niej znajdzie swoje miejsce skatepark z częścią gastronomiczną, a także pracownie artystów. Hale ma połączyć ze sobą zakryty pasaż handlowy. Miasto chce również, żeby organizowany był tam jakiś lokalny, osiedlowy ryneczek.

Niestety na czas remontu swoją działalność będzie musiał zawiesić skatepark. Jednak po remoncie ma on znajdować się dokładnie w tym samym miejscu, co obecnie.


Teren dawnej zajezdni przy ul. Legnickiej ma również posłużyć jako przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych. Ma powstać wielofunkcyjny plac i park o powierzchni ok 2700 metrów kwadratowych. Zlikwidowane mają zostać ogrodzenia jednak na terenie zajezdni nadal pozostaną dawne szyny. Mieszkańcom ma zostać także udostępniona zamknięta obecnie dawna łaźnia pochodząca z lat 30. XX wieku.


Koszt całej tej wielkiej inwestycji i przeobrażenia zabytkowej zajezdni we Wrocławskie Centrum Komunikacji i Kultury ma kosztować według szacunków miasta 257 mln złotych. Są to oczywiście na razie jedynie wstępne szacunki. 

Inwestycja nie będzie w całości sfinansowana z budżetu Wrocławia. Miasto będzie czyniło starania o pozyskanie dotacji lub środków finansowych z innych, zewnętrznych źródeł. Miasto zakłada, że obiekt ma sam na siebie zarabiać.

Inwestycja ma ruszyć nie wcześniej niż za kilka lat. Jako wstępną datę rozpoczęcia właściwych prac na terenie zajezdni przy ul. Legnickiej wymienia się nieoficjalnie rok 2025.

Wcześniej konieczne będzie wyburzenie powojennych hal, a także ma zostać wykonana naprawa dachów i opracowanie całego projektu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Vastint wybuduje we Wrocławiu nowy biurowiec i hotel. Powstaną obok kompleksu Business Garden
Vastint Poland Sp. z o.o. po raz kolejny zdecydował się na inwestycję we Wrocławiu. Wybuduje we Wroc...
Warszawa: Na Woli trwa rewitalizacja Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...
Postępy pracy przy budowie drogi ekspresowej S3 pomiędzy Kamienną Górą a Lubawką [ZDJĘCIA]
Zaawansowanie rzeczowe zadania osiągnęło już ponad 25% zrealizowanych robót. Na budowie pracuje kilk...
Pierwsze spotkanie informacyjne z mieszkańcami w sprawie przebiegów obwodnicy Milicza
W poniedziałek 21 czerwca 2021 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu przy ul. 11 listopa...
W centrum Wrocławia trwa remont zabytkowych mostów Pomorskich [FILM + ZDJĘCIA]
W stolicy Dolnego Śląska trwa remont zabytkowych mostów Pomorskich. Zapraszamy do obejrzenia najnows...
PKP Intercity inwestuje we Wrocławiu
PKP Intercity podpisało z firmą Mostostal Warszawa wartą blisko 30 mln zł umowę na przebudowę elemen...
Podróżni korzystają już z nowych przystanków kolejowych w Krakowie i Skawinie [ZDJĘCIA]
Nowe przystanki Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia zwiększyły dostęp do kolei. Od 13 czerwca zape...
W Warszawie powstają dwa 95-metrowe budynki Towarowa Towers [FILM + WIZUALIZACJE]
Trwa budowa dwóch 95-metrowych wież Towarowa Towers położonych w zachodnim centrum miasta, przy ulic...
W centrum Wrocławia zamiast hotelu powstanie nowy biurowiec [WIZUALIZACJE]
Zabudowana zostanie kolejna działka w centrum Wrocławia. Przy zbiegu ul. Sikorskiego i Rybackiej w m...
Panattoni buduje Wrocław Campus 39 – firmy e-commerce wynajmują. Powstanie wiele nowych miejsc pracy
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, rozkręca największą na Dolnym Śląsku i...