BREEAM „Excellent” dla Miasteczka Orange

BREEAM „Excellent” dla Miasteczka Orange

Warszawa
REKLAMA

Zaledwie dwa tygodnie po oficjalnym otwarciu Miasteczka Orange, Bouygues Immobilier Polska może się pochwalić certyfikatem BREEAM na poziomie Excellent. Projekt zrealizowany przez francuskiego dewelopera jest największym biurowcem w Polsce z tą najwyższą oceną przyznawaną przez brytyjski BRE.

 

Miasteczko Orange to kompleks biurowy zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie. Jednym z celów projektowych było zbudowanie obiektu o minimalnym wpływie na środowisko oraz największej wydajności energetycznej. Miasteczko Orange zużywa około 30% mniej energii w porównaniu z innymi biurowcami. Jest jednym z najnowocześniejszych budynków klasy A+ w Warszawie, który spełnia restrykcyjne wymagania środowiskowe oraz kładzie nacisk na dobre samopoczucie pracujących tam osób.

 

Od początku pod okiem asesorów BREEAM

Miasteczko Orange otrzymało certyfikat BREEAM z oceną „Very Good” za fazę projektową w październiku 2011 roku. W trakcie budowy Bouygues Immobilier Polska podniósł jednak poprzeczkę do poziomu Excellent. 

 

- Przyznanie obiektowi poziomu „Excellent” jest wspaniałym zwieńczeniem tej inwestycji. Cieszę się, że Bouygues Immobilier Polska jest w gronie tych firm, które wyznaczają nowe standardy w budownictwie i przyczyniają się do coraz większych osiągnięć w zakresie ochrony środowiska – podsumował Bruno Le Corre, Dyrektor Generalny Bouygues Immobilier Polska.

 

REKLAMA

Zdrowie i dobre samopoczucie

Przy realizacji Miasteczka Orange komfort pracowników był bardzo ważnym elementem dla dewelopera. Użytkownicy mają prawidłowy dostęp do światła dziennego, gdyż z każdego miejsca pracy jest widok na okno i niebo. Dla komfortu zaprojektowano otwierane okna, które umożliwiają naturalną wentylację pomieszczeń według potrzeb, a zarazem ograniczają korzystanie z klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej. Wszystkie fluorescencyjne lampy zaopatrzone są w urządzenia zwiększające ich częstotliwość, aby zminimalizować szkodliwy wpływ migotania i buczenia lamp na zdrowie użytkowników. Zabieg ten zwiększył jednocześnie wydajność lamp o 10%.

 

Energia i woda

Rozwiązania energooszczędne są szczególnie ważne dla najemcy, który płaci za zużycie mediów. Miasteczko Orange zużywa ok. 30% mniej energii niż typowy biurowiec w Polsce. Przykładem takiego rozwiązania jest system wind, które oszczędzają do 20% energii w porównaniu ze standardowymi maszynami. Jest to osiągnięte poprzez optymalizację ruchu oraz tryb stand-by. Natomiast w zakresie zużycia wody wszystkie miejsca dostawy wody do budynku wyposażone są w liczniki połączone z systemem BMS (Building Management System), aby najemca mógł dokładnie monitorować zużycie wody. System ten pozwala również szybciej wykrywać przecieki. Kolejnym przykładem ekologicznego rozwiązania w zakresie wody jest możliwość podlewania ogrodu odzyskaną deszczówką. Zbiornik retencyjny dla wody zebranej z dachów znajduje się na poziomie -2.

 

Pozytywny wpływ na środowisko

Miasteczko Orange jako jeden z niewielu projektów biurowych w Warszawie może się pochwalić wewnętrznymi ogrodami o łącznej powierzchni ok. 2 000 m2. Użytkownicy mogą się odprężyć na łonie natury w godzinach pracy. Tereny zielone zostały specjalnie zaprojektowane w celu uzyskania jak największej różnorodności gatunków roślin i drzew. Obecnie na terenie Miasteczka jest więcej roślin niż przed rozpoczęciem budowy. W celu wspierania bioróżnorodności w obrębie obiektu można odnaleźć zgniły pień i słomiano-glinianą matę, które stanowią schronienie dla insektów. Kilka gatunków ptaków znajdzie schronienie w specjalnie dla nich zamontowanych budkach. Na terenie znajduje się także kompostownik.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA