Grupa ASBUD sfinalizowała transakcję zakupu od Balmoral Properties nieruchomości gruntowej położonej przy ulicy Słomińskiego w Warszawie. Transakcja ta potwierdza utrzymujący się popyt na grunty inwestycyjne w największych miastach. Wyzwaniem dla rynku jest jednak ograniczona podaż produktu – działek dobrze przygotowanych pod względem prawnym i technicznym.
Pierwsze półrocze 2016 r. charakteryzowało się dużą aktywnością inwestorów na rynku gruntów, przede wszystkim w segmencie mieszkaniowym. Potwierdzeniem tego jest sfinalizowana w ostatnim czasie transakcja kupna przez Grupę ASBUD od Balmoral Properties działki o powierzchni 30 650 mkw., zlokalizowanej pomiędzy dworcem Warszawa Gdańska a centrum handlowym Arkadia. Grupa ASBUD wybuduje na tym terenie ok. 1 200 mieszkań. Wartość transakcji jest poufna.
W transakcji firmie Balmoral Properties doradzał zespół ds. obsługi gruntów inwestycyjnych z JLL oraz kancelaria JF Legal Jakubaszek & Fogo Sp.k. Kupującemu – Grupie ASBUD – doradzali eksperci z kancelarii prawnej Baker & McKenzie.
Daniel Puchalski, Dyrektor Działu Obsługi Gruntów Inwestycyjnych, JLL, informuje: „Transakcja, której przedmiotem była działka należąca do Balmoral Properties to jedna z największych tegorocznych umów kupna/sprzedaży terenu inwestycyjnego pod zabudowę mieszkaniową. Potwierdza ona utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie inwestorów rynkiem gruntów w Polsce. Motorem rozwoju rynku pozostają działki pod projekty mieszkaniowe, a w dalszej kolejności – biurowe”.
Dynamiczny rozwój rynku mieszkaniowego skłania deweloperów do poszukiwania kolejnych terenów inwestycyjnych pod tego typu zabudowę – zarówno w Warszawie, jak i Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi czy Poznaniu. Utrzymuje się również zainteresowanie gruntami pod projekty biurowe, szczególnie w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Coraz większym wyzwaniem staje się jednak ograniczona podaż dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych.
W pierwszym półroczu 2016 r. Dział Obsługi Gruntów Inwestycyjnych JLL doradzał przy transakcjach kupna/sprzedaży gruntów inwestycyjnych o łącznej wartości ok. 300 mln złotych, przeznaczonych m.in. pod zabudowę mieszkaniową i biurową.
– „Popyt jest tak duży, że jeśli JLL miałby w swoim portfelu więcej gruntów, których właściciele zainteresowani są sprzedażą, to ten wynik mógłby być nawet trzykrotnie wyższy. Z naszych obserwacji wynika bowiem, że dobrze przygotowany i zlokalizowany teren inwestycyjny pod zabudowę mieszkaniową nie czeka dłużej niż kilka tygodni na zainteresowanego inwestora, który rozpocznie analizy. Podaż pieniądza na rynku gruntów jest bardzo wysoka, ale brakuje dobrego produktu dostępnego na sprzedaż” – dodaje Daniel Puchalski.
Mimo ograniczonej podaży dobrze przygotowanych działek JLL spodziewa się kolejnych transakcji, których przedmiotem będą grunty pod zabudowę mieszkaniową i biurową.
– „Aktualnie pracujemy nad kilkoma umowami kupna/sprzedaży terenów pod projekty mieszkaniowe i biurowe w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu oraz kilku mniejszych miastach w Polsce, z planowanym terminem finalizacji jeszcze w tym roku” – podsumowuje Daniel Puchalski.