W poszukiwaniu prawdziwie zrównoważonego projektu budynku i wspierających go technologii, odkryto, że przez ponad 3,5 miliarda lat istnienia życia na ziemi, natura wypracowała niezliczone przykłady form, systemów i procesów, które współcześnie możemy zastosować, rozwijając nowoczesne zielone budownictwo. Dziś już wiemy, że zrównoważony rozwój to jedyny kierunek, w którym powinniśmy podążać. Ale wielu zastanawia się, w którą stronę ta droga powiedzie w kolejnych dziesięcioleciach.
Michael Pawlyn, ceniony brytyjski architekt, przedstawi jak innowacyjnie projektować, aby powstawały prawdziwie zrównoważone budynki, które służą zarówno zdrowiu i komfortowi ich użytkowników, jak i oszczędności zasobów.
Michael pokaże zaskakujące rozwiązania, bazujące na naśladowaniu natury, które dostarczą nie tylko znaczącej oszczędności zasobów, a co za tym idzie – kosztów, ale także wpłyną pozytywnie na osoby, które spędzają w budynkach około 90% swojego życia.
W swoim wystąpieniu Michael Pawlyn pokaże jak trzy powiązane ze sobą idee: bionaśladownictwo, interakcja ludzkości z naturą i gospodarka obiegu zamkniętego, prowadzą do budynków, które oszczędzają zasoby, zapewniają lepszy komfort i zdrowie oraz wiodą w stronę zerowej ilości odpadów. Podczas prezentacji pokaże niezwykłe przykłady takich pionierskich rozwiązań: Biomimetic Office Building, który po wybudowaniu będzie budynkiem biurowym o najniższej konsumpcji energii na świecie, a jednocześnie podniesie komfort i zdrowie jego użytkowników. Z kolei Mobius Project to przykład nowego typu budynku, który wyrósł z potrzeby adaptacji miast do gospodarki obiegu zamkniętego. Wreszcie The Sahara Forest Project, wykorzystujący zamknięte systemy, które zwiększają efektywność oraz bazują na odnawialnych rozwiązaniach.
REKLAMA
To pierwsza wizyta Michaela Pawlyna w Polsce. – „Postanowiliśmy pokazać innowacyjne wzorce projektowania z uwagi na rosnące tempo wzrostu rynku zielonego budownictwa w Polsce” – mówi Alicja Kuczera, CEO Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. PLGBC Green Building Symposium jest symbolem zielonego postępu w polskiej branży nieruchomości oraz najlepszą platformą wymiany pomysłów, współpracy, partnerstwa i nowych informacji. Tegoroczna edycja zjednoczy silne głosy, które wspólnie podkreślą jedną z najważniejszych korzyści płynących z zielonego budownictwa – zdrowie, jakość życia oraz produktywność ich użytkowników (zarówno obiektów nowych, jak i tych modernizowanych). Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.plgbc.org.pl.
Zapraszamy również na wystąpienie Michaela, będące wprowadzeniem do październikowych dyskusji:Michael Pawlyn: Using nature's genius in architecture (TED Talks)
---
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC – Polish Green Building Council) tworzą kreatywne i energiczne osoby, dla których zielone budownictwo nie ma tajemnic. Chcemy pokazać Wam, jak można projektować, budować i użytkować swoje domy, biura i pozostałe budynki, by mieszkać i pracować zdrowo, zielono oraz efektywnie.
Przez udział w licznych koalicjach międzynarodowych, opracowywanie raportów, czy organizację konferencji i szkoleń chcemy szerzyć świadomość istoty zielonego budownictwa w Polsce. Zrzeszamy świadome firmy i instytucje oraz wybitnych ekspertów, działając odpowiedzialnie dla dobra nas wszystkich. Zielone budownictwo ma bezpośredni wpływ zarówno na kształt tkanki miejskiej, jak również zdrowie ludzi. Wierzymy, że nasze wysiłki ułatwią przekształcenie strefy zabudowy w taką, która jest efektywna, energooszczędna i środowiskowo odpowiedzialna.