Rynek mieszkań otwiera się na większe rodziny – nowe zasady programu MdM i uruchomienie Programu dla Rodzin Skanska

Rynek mieszkań otwiera się na większe rodziny – nowe zasady programu MdM i uruchomienie Programu dla Rodzin Skanska

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Wyższy poziom dofinansowania sięgający nawet 120 tys. zł, możliwość zakupu na preferencyjnych warunkach większych lokali, także z rynku wtórnego niezależnie od wieku to główne korzyści płynące dla większych rodzin z nowych przepisów programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dobrym uzupełnieniem tej oferty jest uruchomiony właśnie Program Skanska, skierowany do rodzin, szukających nowych mieszkań, w wysokim standardzie i w dobrej lokalizacji w stolicy. Rodziny 3+ to coraz ważniejsza grupa na rynku nieruchomości, do której do tej pory oferta deweloperska nie była szerzej kierowana – zauważają eksperci.
Z raportu Westwing Home & Living (2015) wynika, że 53% Polaków mieszka w dwu- i trzypokojowych mieszkaniach, a jedynie 16% w lokalach czteropokojowych. W związku z utrzymującym się od ponad 2 lat dużym popytem na mieszkania do 50 mkw. w ofertach deweloperów zaczęły dominować kawalerki, czy mieszkania 2-pokojowe z wydzieloną kuchnią. W efekcie na rynku pojawiła się luka, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania cztero- czy pięciopokojowe, przeznaczone dla największych rodzin w atrakcyjnej cenie, bliżej centrum. Utrzymujące się niskie stopy procentowe, które sprzyjają kredytobiorcom hipotecznym, a także nowelizacja programu MdM, która weszła w życie 1 września br. może zachęcać klientów do wybierania coraz większych metraży. W przypadku rodzin z trójką lub więcej dzieci zwiększono dofinansowanie z 15% do 30% wartości odtworzeniowej mieszkania, a w przypadku rodzin z dwójką dzieci – z 15% do 20%. Duże rodziny mogą również ubiegać się o dofinansowanie dla większych metraży niż to było dotychczas (powierzchnię kwalifikująca się do dopłat zwiększono z 50 do 65 mkw.), a co więcej są zwolnione z wielu kryteriów ograniczających dotychczasowy dostęp do dopłat. W przypadku dużych rodzin z co najmniej trójką dzieci zniesione zostało kryterium wieku, fakt posiadania wcześniej nieruchomości mieszkaniowej, a nawet poziom zamożności. – „Od początku tego roku obserwujemy większe zainteresowanie mieszkaniami powyżej 60 mkw. Na jednym z naszych osiedli zaczęliśmy nawet łączyć sąsiadujące ze sobą lokale na specjalne życzenie klientów” – mówi Jakub Zagórski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Skanska Residential Development Poland. – „Rosnąca skłonność Polaków do inwestowania w większe metraże to również efekt zbliżającego się nieuchronnie podwyższenia wymaganego przez banki wkładu własnego z 10 do 15%” – dodaje Jakub Zagórski.
Wykończone mieszkania dla rodzinProgram MdM to nie jedyne ułatwienia, które czekają na rodziny na rynku nieruchomości. Od 7 września dodatkowy program dla rodzin uruchomiła w stolicy również Skanska Residential Development Poland. Duże rodziny będą mogły kupić mieszkanie w jednej z inwestycji dewelopera – Parku Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe – już od 5,500 zł/mkw. W ramach pakietu rodziny otrzymają również wykończenie pod klucz, a deweloper opłaci takiej rodzinie czynsz za części wspólne przez pierwszy rok. 
REKLAMA
– „To oferta skierowana przede wszystkim dla rodzin, które chcą zamienić dotychczasowe mieszkanie na większe. Z doświadczenia wiemy, że takich rodzin przybywa, a nie zawsze są one w stanie znaleźć odpowiednio duży lokal w atrakcyjnej lokalizacji. Często też przestronne mieszkania w dobrej cenie można znaleźć jedynie na obrzeżach miast, co – zwłaszcza posiadając dzieci – może być kłopotliwe, biorąc pod uwagę czas tracony na dojazdy i stanie w korkach. Dlatego chcemy pokazać, że jest takie miejsce, gdzie większe rodziny mogą pozwolić sobie na nowe, wykończone mieszkanie w konkurencyjnej cenie, usytuowane w sąsiedztwie 5 szkół i 12 przedszkoli, centrum handlowego, kręgielni, siłowni czy basenu” – mówi Jakub Zagórski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Skanska Residential Development Poland.
Dziś, średnie ceny transakcyjne za mkw. w Warszawie wynoszą od 6 do 8 tys. za mkw., przy czym w dobrych lokalizacjach blisko śródmieścia (np. Praga-Południe, Żoliborz, Ochota) ceny oscylują w granicach 7,300 zł – 8,400 zł za mkw. Często wybór dużego mieszkania z dogodnym dojazdem do centrum w atrakcyjnej cenie może stanowić wyzwanie. Dlatego dodatkowe ulgi wprowadzane przez deweloperów, a także program MdM mogą być istotnym wsparciem zwłaszcza dla rodzin posiadających min. dwójkę dzieci.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA