[Warszawa] W Warszawie powstaje energooszczędny biurowiec

[Warszawa] W Warszawie powstaje energooszczędny biurowiec

REKLAMA

W realizacji budynku Astoria zostaną wykorzystane systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury (CCT).

 

Spółka STRABAG Real Estate GmbH (SRE), z siedzibą w Kolonii, realizuje nowoczesny projekt biurowo-handlowy Astoria w centrum Warszawy. W powstającym obiekcie zostaną wykorzystane nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, takie jak inteligentne systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury (Concrete Core Tempering).


Technologia termoaktywna umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału grzewczego i chłodniczego danego obiektu. Betonowe płyty posiadają możliwość gromadzenia ciepła, co może być wykorzystane w praktyczny sposób. Dzięki ułożonym w nich rurach, w których przepływa woda, stają się one powierzchniami aktywnymi termicznie. W lecie energia cieplna kumulowana jest w dzień i oddawana w nocy i odwrotnie, energia chłodnicza gromadzona jest w nocy i oddawana w dzień. System umożliwia więc łagodną i wolną od przeciągów klimatyzację. W zimie masa betonowa służy do oddawania ciepła.


Przy planowaniu budynku Astoria wykorzystano dużą zdolność betonu do akumulacji energii cieplnej. Wykorzystanie technologii CCT jest korzystne w momencie, kiedy zachodzi zarówno zapotrzebowanie ciepła, jak i chłodu, czyli przeważnie w budynkach biurowych i administracyjnych. Na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne wpływa korzystnie to, że regulacja stropu termoaktywnego następuje poprzez efekt samoregulacji, poprzez co znacznie zredukowany zostaje nakład na technikę regulacji.


Duże obciążenia cieplne w biurowcach powodują występowanie wymiernych problemów w zakresie warunków klimatycznych pomieszczeń w miesiącach letnich. Wysokie natężenie ruchu ludzi, obciążenia cieplne z oświetlenia i urządzeń oraz energia cieplna dostarczona przez nasłonecznione i oszklone elementy budynków, powodują dodatkowy wzrost ciepła i duże koszty eksploatacyjne instalacji pełnej klimatyzacji. Od klimatu pomieszczenia zależy również samopoczucie, sprawność fizyczna i intelektualna oraz zdrowie osób przebywających w budynku. Analizy wskazują, że wykorzystanie technologii CCT w budynku może zapewni nawet 20-krotnie niższe użycie energii i od 40-70% mniejsze koszty eksploatacyjne względem tradycyjnych systemów chłodzenia, jak również duży komfort pracowników (brak przeciągów, ustawienie temperatury

w danym pomieszczeniu do indywidualnych upodobań, niskie prawdopodobieństwo awarii systemy chłodzenia i ogrzewania).


Budynek Astoria o powierzchni całkowitej 28.000 mkw. powstanie w samym sercu stolicy, pomiędzy centrum biznesowym a Starym Miastem. Astoria oferować będzie blisko 17.600  mkw. powierzchni biurowej i 1.400 mkw. powierzchni handlowej. Obok nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań, nieruchomość będzie posiadała nowoczesne wyposażenie oraz elastyczną i efektywną koncepcję biurową, umożliwiającą użytkownikom różnorodne sposoby wykorzystania powierzchni, zarówno w układzie pojedynczych, jak i łączonych pomieszczeń biurowych oraz jako open space.


SRE realizuje inwestycję według zasad zrównoważonego rozwoju i zgodnie z wymogami certyfikacji LEED na poziomie Gold. Lokalizacja budynku w bliskiej odległości od stacji metra i SKM zapewni łatwe połączenie środkami komunikacji miejskiej, a podziemny parking na blisko 100 miejsc postojowych umożliwi dogodny dojazd samochodem.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA