Stolica Polski zajmuje szóste miejsce na świecie w przygotowanym przez JLL Indeksie Intensywności Inwestycyjnej, wyprzedzając m.in. Paryż, Nowy Jork i Tokio.
Międzynarodowa firma doradcza JLL przygotowała zestawienie pt. Investment Intensity Index, czyli „Indeks Intensywności Inwestycyjnej” badający miasta świata pod kątem wolumenu transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w okresie II kw. 2011 – I kw. 2014 w odniesieniu do wielkości gospodarki danego miasta (PKB według parytetu siły nabywczej za 2013).
Jeśli weźmie się pod uwagę wyłącznie wartość umów kupna i sprzedaży to w globalnych rankingach nie ma większych niespodzianek – Londyn, Nowy Jork, Tokio czy Paryż znajdują się na szczycie jako rynki cieszące się największym zainteresowaniem inwestorów. Jeśli jednak przyrówna się wolumen transakcji inwestycyjnych do wielkości i możliwości gospodarki danego miasta wyniki będą inne. W zestawieniu intensywności inwestycyjnej pierwsze miejsce zajmuje Londyn, a następnie Oslo i Monachium. Warszawa zajmuje miejsce szóste, za Sztokholmem i Kopenhagą, wyprzedzając Paryż, Nowy Jork czy Tokio.
Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Polsce, komentuje: „Miasta na całym świecie konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach – w pozyskiwaniu inwestorów, siedzib największych korporacji czy najlepszych pracowników. Aktywny rynek nieruchomości komercyjnych staje się coraz częściej potwierdzeniem ogólnej atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Bardzo wysokie – szóste – miejsce Warszawy, przed tak atrakcyjnymi miastami jak Paryż czy Nowy Jork potwierdza dużą atrakcyjność stołecznego rynku inwestycyjnego, a także zaufanie ze strony zagranicznych inwestorów. Dla wielu z nich stolica Polski stanowi istotny element portfela inwestycyjnego”.
W trzech latach (liczonych jako okres od II kw. 2011 do końca I kw. 2014 r.) na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowano transakcje inwestycyjne o łącznej wartości ok. 4,7 mld euro. Przykładowe umowy kupna/sprzedaży z tego okresu to sprzedaż 77% udziałów w kompleksie Złote Tarasy (475 mln euro) w 2012 r., czy biurowca Rondo 1 (300 mln euro) w 2014 r., ale doszło też do licznych transakcji sprzedaży mniejszych nieruchomości.