Warszawski rynek biurowy nie zwalnia – popyt w I kwartale 2017 r. wyniósł prawie 194 000 mkw. W związku ze zmieniająca się mapą biznesową miasta Polish Office Research Forum dokonało zmiany podziału dzielnic biurowych.
JLL podsumowuje I kw. 2017 r. na rynku biurowym w Warszawie.
Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, informuje – Pierwsze trzy miesiące 2017 r. na warszawskim rynku biurowym można uznać za bardzo udane. Popyt sięgnął prawie 194 000 mkw., do użytku oddano duże projekty, a współczynnik pustostanów nieznacznie spadł. Deweloperzy wierzą w chłonność warszawskiego rynku, co jest poparte wysoką absorpcją powierzchni biurowej. W rezultacie dynamicznie rozwija się szczególnie biurowe centrum miasta.
PopytOd stycznia do marca 2017 r. zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe było bardzo wysokie. W dużej części był to rezultat świetnego kwartału dla centrum Warszawy, gdzie podpisano umowy na prawie 93 500 mkw.
– Od kilku kwartałów centrum charakteryzuje się znakomitymi wynikami w obszarze popytu. Jest to rezultat decyzji licznych korporacji o rozpoczęciu swojej działalności w Warszawie i zlokalizowaniu swoich siedzib w centrum. Globalne marki wybierają centrum ze względu na infrastrukturę transportową, dostępność nowoczesnych budynków biurowych oraz prestiż związany z uruchomieniem oddziału w samym sercu miasta – dodaje Anna Młyniec.
Inne rejony Warszawy również mają za sobą udany kwartał, w szczególności Mokotów oraz Jerozolimskie, które łącznie odpowiadają za 72% popytu poza centrum.
– W I kw. w Warszawie kilka firm, takich jak np. AstraZeneca, podpisało duże umowy najmu. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu, czego przykładem jest kwietniowa transakcja zawarta przez Citi w Generation Park. Już teraz w Warszawie firmy podpisały porównywalną liczbę dużych umów najmu jak w całym ubiegłym roku, kiedy to transakcje o wielkości ok. 10 000 mkw. lub więcej zawarł tylko Lux Med i BGŻ BNP Paribas – wymienia Łukasz Dziedzic, konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
– Najbardziej aktywnymi najemcami na stołecznym rynku biurowym w I kw. 2017 r. były firmy produkcyjne, usługowe, z sektora informatycznego oraz, co ciekawe, publicznego. Na te branże przypadło aż 75% popytu zarejestrowanego w pierwszych trzech miesiącach roku – dodaje Łukasz Dziedzic.
PodażPrzewiduje się, że do końca 2017 r. oddanych do użytku przez deweloperów może zostać nawet 310 000 mkw. biur – mniej niż w 2016 r. Od stycznie do marca br. ukończono już 84 200 mkw. powierzchni biurowej w 10 budynkach.
– W budowie pozostaje w Warszawie ok. 700 000 mkw. biur, z czego 40% przypada na cztery największe kompleksy biurowe, które do użytku zostaną oddane w latach 2019-2020 – dodaje Łukasz Dziedzic.
Największe inwestycje w budowie to: Varso Place (HB Reavis), The Warsaw Hub (Ghelamco Poland), Mennica Legacy Tower (Golub Gethouse), Spinnaker (Ghelamco Poland), West Station (HB Reavis) oraz D48 (Penta Investments).
Poziom pustostanówWskaźnik powierzchni niewynajętych spadł w I kw. 2017 r. do poziomu 14% (11,8% w Centrum; 14,8% w Centralnym Obszarze Biznesowym; 14,7% poza Centrum).
CzynszeW I kw. 2017 r. najwyższe czynsze transakcyjne pozostały względnie stabilne. Miesięczne stawki najmu w Centrum kształtują się na poziomie od 20,5 do 23,5 euro za mkw., a poza nim wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw.
Nowy biznesowy podział WarszawyRozwój gospodarczy i zmiany infrastrukturalne w Warszawie skłoniły PORF (Polish Office Research Forum – forum firm doradczych badających sektor biurowy w Polsce) do aktualizacji stołecznej mapy biznesowej i dostosowania podziału na dzielnice biurowe do obecnej sytuacji rynkowej. Największe zmiany zaszły w rozumieniu, czym jest warszawskie biurowe Centrum. Zostało ono rozszerzone na północ (do rejonu Dworca Gdańskiego), na zachód (do ulicy Karolkowej) i na południe (do Placu Unii Lubelskiej). Od strony wschodniej granicą pozostaje Wisła. Ponadto, strefa Upper South została przemianowana na Mokotów z podstrefą Służewiec. Strefę South West podzielono na Jerozolimskie i Żwirki i Wigury, a strefa Lower South została przemianowana na dzielnicę Puławska.
Źródło: materiały prasowe