Wszystkie budynki Adgar Poland uzyskały certyfikat LEED Gold

Wszystkie budynki Adgar Poland uzyskały certyfikat LEED Gold

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Kompleks biurowy Adgar Park West z certyfikatem LEED Gold. Adgar Poland jest pierwszą firmą na polskim rynku, której wszystkie budynki w portfolio posiadają LEED Gold. Tym samym na 19 budynków w Polsce certyfikowanych na tak wysokim poziomie, 8 stanowią biurowce Adgar Poland. Proces certyfikacji przeprowadziła międzynarodowa firma doradcza Colliers International.
Budynki A, B i C z kompleksu Adgar Park West na warszawskiej Ochocie zielony certyfikat LEED Gold otrzymały w maju br. Wcześniej, w sierpniu 2017 r., uzyskały go Adgar Wave i Adgar Bit, a we wrześniu 2015 r. trzy budynki biurowe tworzące kompleks Adgar Plaza na warszawskim Mokotowie. Za certyfikację całego portfolio Adgar Poland odpowiedzialna była firma Colliers International. 
Ekologiczne rozwiązania potwierdzone certyfikatem LEED Gold to realne oszczędności w eksploatacji budynków, dla Adgar Poland to jednak coś więcej. Zrównoważony rozwój to jedna z płaszczyzn, na której budujemy długotrwałe relacje z klientami. Szanujemy naszych najemców i dążymy do tego, aby dostarczać im przyjazną, komfortową i komplementarną przestrzeń do pracy i życia. Dlatego również 2 lata temu wprowadziliśmy wyjątkowy koncept co-creatingowy Brain Embassy, a obecnie pionierski model najmu biurowego BeYOURSeLF. Naszym najemcom oferujemy unikalną na rynku infrastrukturę, a wręcz cały ekosystem udogodnień. Tworzymy rozwiązania, które sprawiają, że tradycyjnie pojmowana przestrzeń do pracy zmienia się w przestrzeń do życia LEED Gold w naszych wszystkich obiektach, to tylko jeden z elementów tej strategii – mówi Artur Filipiuk, dyrektor operacyjny Adgar Poland.
Podczas procesu certyfikacji Adgar Poland został wyróżniony za efektywność energetyczną budynków, generującą realne oszczędności w eksploatacji. Audytorzy brali także pod uwagę stosowanie wodo- i energooszczędnych rozwiązań, minimalizowanie zużycia środków chemicznych, sposób zarządzania odpadami a także wykorzystanie ekologicznych, pochodzących z recyklingu materiałów. Adgar Poland dużą uwagę przykłada do zapewnienia wysokiego komfortu pracy co zostało docenione przez najemców obiektów firmy podczas ankiety przeprowadzanej w procesie certyfikacji. Jednym z innowacyjnych rozwiązań stosowanych w budynkach Adgar są specjalistyczne filtry antysmogowe, które oczyszczają powietrze o ponad 97 proc. Najemcy oprócz przyjaznej i komfortowej przestrzeni biurowej mają dostęp do całego ekostystemu udogodnień Adgar. Do ich dyspozycji są m.in.: kluby fitness, przedszkola, kawiarnie, nowoczesne serwerownie oraz rozwiązania IT, myjnie ekologiczne, bezpłatne wypożyczalnie rowerów BMW, stacje napraw rowerów, rowerownie, prysznice czy carpooling. Najemcy docenili również zielone, ogólnodostępne przestrzenie wokół budynków firmy oraz ich lokalizację zapewniającą alternatywne możliwości dojazdu do pracy. 
REKLAMA
Amerykański system certyfikacji LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, został opracowany w 1993 roku przez U.S. Green Building Council (USGBC), organizację zrzeszającą specjalistów z sektora budowlanego. LEED, który obok brytyjskiego BREEAM jest drugim funkcjonującym na polskim rynku systemem certyfikacji ekologicznej budynków, posiada 4 poziomy ocen (Certified, Silver, Gold i Platinium) przyznawane zależnie od liczby zdobytych punktów. Potwierdza efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ograniczoną emisję gazów cieplarnianych. Budynek zdobywa punkty w ramach pięciu kategorii środowiskowych: utrzymania terenów zewnętrznych i udogodnień komunikacyjnych, zużycia wody, efektywności energetycznej, jakości środowiska wewnętrznego oraz gospodarki materiałami i odpadami. 
Certyfikacja LEED dla istniejących budynków stanowi niezależne potwierdzenie świadomego podejścia właściciela i zarządcy do zrównoważonego zarządzania i ekologii. Bliska współpraca z Adgar Poland pozwoliła wdrożyć bardzo szeroki program certyfikacji – od optymalizacji zużycia energii i wody, audytu poziomu segregacji odpadów, poprzez ankietowanie poziomu komfortu użytkowników i promocję alternatywnych źródeł dojazdu do pracy, aż do oceny jakości środowiska wewnętrznego – obchody i ocena instalacji budynkowych czy potwierdzenie ilości powietrza – mówi Andrzej Gutowski, Associate Director w dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.
Spełnienie wszystkich wymagań stawianych firmom starającym się o certyfikat na poziomie Gold to niełatwe zadanie i czasochłonny proces, dlatego tym bardziej gratuluję firmie Adgar, która stała się posiadaczem certyfikatu LEED Gold dla budynków istniejących we wszystkich swoich ośmiu projektach. To wyjątkowa sytuacja w Polsce, gdy jeden inwestor z rynku biurowego może pochwalić się takim wynikiem – dodaje Andrzej Gutowski.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA