Warszawski rynek powierzchni biurowych korzysta na rozwoju branży ITźródło: pixabay.com

Warszawski rynek powierzchni biurowych korzysta na rozwoju branży IT

Orzech
Orzech
REKLAMA
Stolica Polski jest cały czas obecna w czołówce miast w Europie Środkowo-Wschodniej, w których międzynarodowe firmy IT najchętniej otwierają swoje biura – wskazuje najnowszy raport CBRE "Sektor IT na warszawskim rynku biurowym". Tylko w pierwszej połowie br. spółki z branży informatycznej wynajęły łącznie ponad 17 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. 
To więcej niż np. w Bratysławie czy Wiedniu. Eksperci CBRE podkreślają, że wymuszona przez pandemię informatyzacja europejskich firm napędza również rozwój branży IT. Nawet wbrew pozorom upowszechnienie w ostatnich miesiącach pracy zdalnej nie zahamowało inwestycji firm z sektora informatycznego w nowe biura, co przełoży się na rozwój Warszawy i regionu
pixabay.com
- Sektor IT jest jednym z tych, na które pandemia wywarła relatywnie najmniejszy negatywny wpływ. Usługi informatyczne dobrze się rozwijają, ograniczenie kontaktów twarzą w twarz wymusza większą informatyzację. Widzimy, że coraz więcej firm IT rozważa lub decyduje się na relokację centrów do naszego regionu, w tym do Warszawy. To pozwala im usprawnić łańcuch dostaw i zmniejszyć koszty, przy zachowaniu wysokiej jakości działalności. Przewidujemy, że ten trend będzie rósł, zwłaszcza wśród firm outsourcingowych, zajmujących się IT w ramach centrów usług wspólnych – mówi Rafał Wdowczyk, dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych, CBRE. 
pixabay.com
W ostatnich kilkunastu latach Warszawa ugruntowała swoją mocną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wynajmu biur przez firmy z sektora IT. W pierwszej połowie br. podpisały one umowy na 17 tys. mkw. biur, a w całym 2019 roku wynajęły w stolicy 55 tys. mkw. Od 2016 roku Warszawa znajduje się w czołówce miast w CEE, razem z Pragą, Bukaresztem i Budapesztem. Aktualnie na lidera regionu pod względem popytu na biura wśród firm z sektora IT wyrasta stolica Rumunii - Bukareszt, w którym w pierwszej połowie br. firmy z branży informatycznej wynajęły ponad 23 tys. mkw. 
pixabay.com

Firmy informatyczne poszukują coraz droższych lokalizacji w Warszawie

Jeszcze kilka lat temu firmy IT poszukiwały w Warszawie tańszych lokalizacji, głównie poza centrum i tam umieszczały wsparcie dla swoich centrali ulokowanych w miastach zachodniej Europy. Z czasem jednak zaczęły intensywniej poszukiwać bardziej prestiżowych biur w centrum miasta, co było też związane z ekspansją tych firm na polskim rynku.
Aktualnie branża IT jest silnym motorem napędowym rynku powierzchni biurowych w Warszawie. Oprócz dużego odsetka umów zawieranych przez ten sektor w istniejących i funkcjonujących już biurowcach, wyróżniają się również umowy przednajmu, podpisywane już na etapie projektu lub budowy budynku. W 2019 roku tego typu umowy odpowiadały za 15 proc. całej wartości transakcji branży informatycznej.
- Rosnące zainteresowanie biurami wśród firm informatycznych widzimy już od 2005 roku, z niewielkimi spadkami popytu w odstępach 3-4-letnich. Nawet podczas kryzysu w 2009 roku branża potrzebowała tylko roku, żeby odrobić straty z nawiązką. Wszystko wskazuje na to, że obecne zawirowania gospodarcze nie wpłyną na sektor komputerowy, który obroni się i uzyska lepsze wyniki niż pozostałe branże – mówi Rafał Wdowczyk z CBRE.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
krzysiek(gość)
najważniejsze żeby w tych biurach pracownicy byli bezpieczni a stawiając na bezpieczeństwo to świetnie sprawdzą się systemy przeciwpożarowe alufire.

Najnowsze artykuły

Hala Rychtalska – połączona z kompleksem Browarów Wrocławskich – wystawiona na sprzedaż! Miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym do nabycia w przetargu
W dniu 29 lipca 2021 r. został ogłoszony przetarg przez Altona Investments Sp. z o.o. (Grupa Kapitał...
Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...
W Zabrzu pojawi się kolejny nowy inwestor
Sprzedana została przedostatnia z działek na terenie podstrefy ekonomicznej w Zabrzu. Grunt o powier...
W podwrocławskiej Długołęce powstanie park handlowy [WIZUALIZACJE]
W podwrocławskiej Długołęce, kilka kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia powstanie nowy p...
MLP Poznań West zostanie rozbudowany
MLP Group podpisało umowę z poznańską spółką W.P.I.P. na rozbudowę projektu MLP Poznań West w Dąbrów...
W podwrocławskiej Sobótce ma powstać Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy [WIZUALIZACJE]
Pod Wrocławiem, w Sobótce ma powstać nowoczesny, duży szosowy tor kolarski. Ma to być jedyny taki ob...