Kolejna wielka i ważna inwestycja w Polsce, w sektorze wojskowym. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach podpisano przełomową umowę inwestycyjną pomiędzy polską firmą WB Electronics a koreańską Hanwha Aerospace. W ramach porozumienia powstanie spółka joint venture oraz nowoczesna fabryka rakiet CGR-080 w Polsce, które mają zasilić systemy Homar i trafić na europejskie rynki.
Nowa fabryka rakiet w Polsce: strategiczna inwestycja w sektor obronny
We wtorek, podczas MSPO w Kielcach, WB Electronics oraz Hanwha Aerospace ogłosiły zawarcie umowy inwestycyjnej, której celem jest utworzenie wspólnego podmiotu oraz budowa zakładu produkcyjnego rakiet CGR-080. Pociski o zasięgu 80 km mają stanowić kluczowy element systemów artylerii rakietowej Homar, rozwijanych na potrzeby polskich sił zbrojnych.
Zgodnie z ustaleniami, Hanwha Aerospace obejmie 51% udziałów w nowej spółce, natomiast WB Electronics będzie właścicielem pozostałych 49%. Wspólna oferta rakiet ma być kierowana nie tylko do polskiej armii, lecz także na rynki europejskie.
Hanwha Aerospace: od Samsunga do globalnego lidera technologii obronnych
Hanwha Aerospace, obecnie część południowokoreańskiego holdingu Hanwha Group, ma bogatą historię sięgającą 1977 roku, kiedy to została założona przez firmę Samsung jako Samsung Precision. W kolejnych latach, pod nazwą Samsung Aerospace, rozpoczęła produkcję śmigłowców i aparatów fotograficznych Kenox.
W 2015 roku Samsung sprzedał udziały spółki na rzecz Hanwha Corporation, co zapoczątkowało nowy etap rozwoju pod nazwą Hanwha Techwin. Firma rozszerzyła działalność w zakresie obronności, obejmując m.in. . produkcję amunicji precyzyjnej, silników lotniczych, haubic samobieżnych, awioniki oraz radarów. Przejęcie Doosan DST w 2016 roku pozwoliło na wejście w segment pojazdów opancerzonych i systemów obrony powietrznej.
WB Electronics: polski lider innowacji w sektorze bezzałogowym
WB Electronics to prywatna firma z siedzibą w Polsce, w której 26% udziałów posiada państwowy fundusz PFR. Spółka specjalizuje się w produkcji bezzałogowych systemów obserwacyjnych FlyEye i FT-5 oraz bojowych dronów Warmate i Gladius. Nazwa firmy pochodzi od inicjałów głównych udziałowców: Piotra Wojciechowskiego (45,5%) i Adama Bartosiewicza (28,1%).
Grupa WB zatrudnia obecnie około 1800 osób, z czego większość stanowią wysoko wykwalifikowani inżynierowie. Jej obligacje są notowane na rynku publicznym, a wyniki finansowe za ubiegły rok pokazują dynamiczny rozwój: przychody wyniosły 3 mld zł, a zysk netto 623 mln zł — wzrost odpowiednio o 107% i 166% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Choć WB Electronics działa na kilkudziesięciu rynkach, w tym w USA, Ameryce Południowej, Afryce Północnej, Indiach, Wietnamie i Malezji, to w ostatnim roku głównym odbiorcą jej produktów była polska armia. Eksport stanowił jedynie 35% przychodów.
Wspólna przyszłość w obronności
Partnerstwo WB Electronics i Hanwha Aerospace wpisuje się w szerszy trend wzmacniania krajowego potencjału obronnego poprzez międzynarodową współpracę technologiczną. Nowa fabryka rakiet CGR-080 nie tylko zwiększy zdolności produkcyjne Polski, ale także otworzy drogę do ekspansji na europejskie rynki zbrojeniowej.





![Co dalej z zabytkową cukrownią Klecina we Wrocławiu? [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/gallery/0/0/477952_100x70.jpeg)
![Trwa remont Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/250/122/78586_100x70.jpg)
![W Katowicach trwa budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki [ZDJECIA+WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/gallery/249/121/632825_100x70.jpg)



![Przybywa dróg krajowych w woj. mazowieckim [RAPORT]](https://investmap.pl/_i/image/240/112/78576_100x70.jpg)
![Położono stępkę pod nowoczesny Terminal LNG (FSRU Offshore) w Gdańsku [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/239/111/78575_100x70.jpg)




![[Aglomeracja Wrocławska] Kolejny koreański inwestor wybuduje fabrykę w gminie Kobierzyce](https://investmap.pl/_i/image/149/21/39317_100x70.jpg)
![[Wrocław] Powstaje nowe centrum badawczo-rozwojowe. Będzie praca dla ponad 300 osób](https://investmap.pl/_i/image/190/62/5310_100x70.jpg)

![[Aglomeracja Wrocławska] Schumacher Packaging inwestuje w swoją podwrocławską fabrykę](https://investmap.pl/_i/image/124/124/24956_100x70.jpg)

