Westinghouse Electric Company podpisał umowy o współpracy przy projekcie jądrowym z 22 polskimi firmamiPixabay

Westinghouse Electric Company podpisał umowy o współpracy przy projekcie jądrowym z 22 polskimi firmami

Orzech
Orzech
REKLAMA

Podpisane w poniedziałek, 19 września umowy dotyczą nie tylko współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, ale także przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – poinformowała amerykańska firma Westinghouse Electric Company.

Podpisanie umów jest kolejnym kluczowym krokiem w strategicznym partnerstwie amerykańsko-polskim w zakresie energii jądrowej.

– Podpisanie umów pomiędzy Westinghouse a polskimi dostawcami jest kolejnym kluczowym krokiem w strategicznym partnerstwie amerykańsko-polskim w zakresie energii jądrowej. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat projekt ten stworzy tysiące miejsc pracy w Polsce i pomoże zdobyć doświadczenie, które może być wykorzystane do realizacji podobnych projektów na całym świecie – powiedział ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski.

Podkreślił także, że finansowy wymiar całego projektu jest cały czas opracowywany przez stronę amerykańską, a EXIM Bank ciągle rozważa różne scenariusze wsparcia polskiego programu jądrowego. Jest to olbrzymi projekt wartości wielu miliardów dolarów, który składa się nie tylko z dostawy technologii, ale i całej budowy.

– Zaangażowanie polskich firm i przemysłu w tworzenie sektora jądrowego w kraju jest dla nas kluczowe. Te porozumienia otwierają możliwości współpracy nie tylko przy polskim projekcie, ale także potencjalnie w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział prezes Westinghouse w Polsce Mirosław Kowalik.

Firmy, z którymi Westinghouse Electric Company podpisał memoranda działają głównie w branży energetycznej, konstrukcyjnej i budowlanej.

Pixabay
Pixabay

Programem Polskiej Energetyki Jądrowej:

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju. Energetyka jądrowa odegra ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych, będąc jednocześnie filarem bezpieczeństwa energetycznego. Zapewnia ona dostawy niezależnie od pogody, przy zerowej emisji CO2 w procesie wytwarzania energii na dużą skalę. Jądrowe bloki energetyczne umożliwią wypełnienie luki w systemie elektroenergetycznym, jaka powstanie po likwidacji starych bloków węglowych.

Cel programu

REKLAMA

Celem Programu polskiej energetyki jądrowej jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+).

Oczekiwane rezultaty

- dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej,

- ustabilizowanie cen energii, (wahania cen paliwa jądrowego są znacznie mniejsze niż ropy, gazu czy węgla oraz mają niewielki wpływ na koszt produkcji prądu),

- unikniecie opłat za emisję CO2, wymaganych przez Unię Europejska, co oznacza korzyści ekonomiczne,

- zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez polski sektor elektroenergetyczny,

- stabilne źródło zasilania niezależnie od pogody,

- reindustrializacja kraju: wprowadzenie nowych dla polskiego przemysłu technologii, podniesienie kultury technicznej i standardów w przemyśle, rozwój polskich przedsiębiorstw, stworzenie nowych atrakcyjnych miejsc pracy,

- poprawa konkurencyjności polskiej gospodarki na tle gospodarek innych państw UE.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA