Wieżowce w Katowicach II

Wieżowce w Katowicach II

FILM
Jakub Zazula
Jakub Zazula
REKLAMA

Wracamy do Katowic i przyglądamy się kilku ciekawym inwestycjom. Zapraszamy na film!

Atal Olimpijska

Pierwszy obiekt to kompleks mieszkaniowy Atal Olimpijska, zlokalizowany w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka.

Projekt przewiduje realizację trzech wysokich apartamentowców z wydzieloną przestrzenią handlowo-usługową, z których najwyższy będzie miał 36 kondygnacji i 128 metrów wysokości.

Stanie się tym samym najwyższym apartamentowcem w całej Aglomeracji Śląskiej. Dwa pozostałe wieżowce składać się będą z 18 kondygnacji po 60 metrów wysokości.

Na szczycie najwyższego budynku znajdzie się taras widokowy.

Na niższych kondygnacjach przewidziano przestrzeń handlowo-usługową. Projekt został opracowany przez architekta Wojciecha Wojciechowskiego.

fot. Jakub Zazula

W kompleksie powstanie łącznie 710 mieszkań oraz 17 lokali usługowych. Klienci mogą wybierać spośród nieruchomości o różnych układach i metrażach: od kawalerek po większe, czteropokojowe mieszkania.

Budowa rozpoczęła się w grudniu 2021 roku, a jej zakończenie planowane jest na IV kwartał 2025 r.

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przewidziane jest w I kwartale 2026 r.

Pierwsza Dzielnica

Tuż obok wysokiej inwestycji Atalu powstaje nieco niższa, ale bardzo ciekawa w formie Pierwsza Dzielnica.

Kompleks na terenie otoczonym ulicami Dobrowolskiego i Góreckiego docelowo składać się będzie z 9 budynków. Pierwszy etap to trzy 42-metrowe wieże mieszkalne. Etap drugi to kolejne trzy 55-metrowe budynki. Konstrukcje etapu nr III zapewne będą wyższe.

Uwagę zwraca niebanalna elewacja, sporo usług na dole budynków oraz jak to określa autor projektu – Przemo Łukasik z Medusa Group "architektura pod znakiem śląskiego pragmatyzmu".

Coś w tym jest, bo cały teren wygląda świetnie, budynki żyją i chcielibyśmy, żeby wszędzie tak budowano. Elewacja budynków w Pierwszej Dzielnicy składa się z dwóch warstw.

Zewnętrzna warstwa obejmuje systemy oszklenia balkonów i tarasów w systemie Lumon 6, natomiast bezpośrednio do części mieszkalnej przylega warstwa zbudowana z grafitowych, kwarcowych płyt o kamiennej strukturze.

fot. Jakub Zazula

Inwestorem osiedla jest katowicka spółka deweloperska TDJ Estate, która zrealizowała również takie projekty jak wieżowce .KTW oraz Osiedle Franciszkańskie.

N14

Dosłownie drzwi w drzwi Pierwszej Dzielnicy trwa budowa inwestycji N14, czyli Nadgórników 14 od Noho Investment.

Dwa nowoczesne budynki jak to określa inwestor – na tyle duże, by móc zaoferować niespotykaną przestrzeń i na tyle małe, by żyło się komfortowo i kameralnie.

REKLAMA

Inwestycja oferuje szerokie spektrum powierzchni od mniejszych mieszkań po penthousy powyżej 200 metrów. Jasna elewacja wyróżnia się na tle sąsiadów, ale forma i rozmiar całkiem dobrze wpasowują się w otoczenie.

fot. Jakub Zazula

Za projekt odpowiada architekt Wojciech Wojciechowski.

SKY+

Atal realizuje nowoczesny i wielofunkcyjny kompleks ATAL SKY+ na Koszutce, tuż przy pętli Słonecznej. Finalnie inwestycja obejmie sześć budynków o łącznej powierzchni ponad sześćdziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, gdzie znajdą się mieszkania, apartamenty inwestycyjne, lokale handlowo-usługowe oraz strefy rekreacyjne.

Najwyższy budynek w kompleksie, mający 35 kondygnacji i 121 metrów wysokości, stanie się najwyższym obiektem mieszkalnym w województwie śląskim, a jego dach będzie najwyższym punktem w Katowicach – osiągając 409 metrów n.p.m.

W pierwszym etapie tej imponującej inwestycji wybudowano trzy budynki – D, E oraz F, w których znajduje się 316 mieszkań. Lokale do 15 kondygnacji wyposażone są w loggie, natomiast mieszkania powyżej piętnastego piętra oferują dodatkową przestrzeń użytkową. Mieszkania na parterze posiadają prywatne ogródki.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Drugi etap ATAL SKY+ obejmuje budowę kolejnych trzech budynków – A, B i C. Najwyższy z nich będzie miał 36 kondygnacji i osiągnie wysokość 121 metrów, a pozostałe dwa będą liczyć po 14 pięter.

Inwestor zapowiada, że główna dominanta kompleksu osiągnie swój docelowy kształt do końca 2024 roku. Obecnie prowadzone są prace związane z konstrukcją żelbetową, murami nośnymi, ściankami działowymi oraz elewacją.

Za projekt odpowiada biuro HRA Architekci.

Nowe Kukurydze

Jako ostatniej w tym zestawieniu przyglądamy się inwestycji Zawiszy Czarnego Nowe Tysiąclecie.

Nazywane nowymi kukurydzami 4 bloki mieszkalne powstają na Osiedlu Tysiąclecia.

Nawiązanie do formy słynnych kukurydz jest całkiem wyraźne – do wysokości już niestety nie. Architektura jest inspirowana koncepcjami Henryka Buszki, Aleksandra Franty, Mariana Dziewońskiego i Tadeusza Szewczyka, architektów odpowiedzialnych za słynne "kukurydze" oraz cały plan osiedla.

Nowe budynki są wznoszone na działce za Lidlem.

Dwa z nich będą miały po 18 kondygnacji, dwa pozostałe 16 i 12 pięter.

Realizacja nowej zabudowy będzie prowadzona etapami, a całkowity czas ukończenia wszystkich budynków zależy od wielu czynników, w tym sytuacji na rynku mieszkaniowym.

fot. Jakub Zazula

Nieznana jest data zakończenia budowy.

Autorem projektu jest pracownia Medusa Group.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA