[Katowice] II Europejski Kongres MŚP w Katowicach już dziś

[Katowice] II Europejski Kongres MŚP w Katowicach już dziś

graviteo
REKLAMA

Wicepremier Waldemar Pawlak, minister Elżbieta Bieńkowska, Lech Wałęsa - to tylko część gości, którzy pojawią się na inauguracji II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który już w poniedziałek 24 września rozpocznie się w Katowicach.

Podczas II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który potrwa od 24 do 27 września, przedstawiciele świata biznesu, nauki oraz administracji rządowej i samorządowej będą rozmawiali o możliwościach biznesowych, jakie dziś otwierają się przed przedsiębiorcami. Podczas ponad 60 sesji, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, w budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Akademii Muzycznej oraz w Gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, 250 ekspertów z Polski i zagranicy odpowie na wszystkie pytania dotyczące innowacji, nowoczesnego zarządzania w mikro, małej i średniej firmie oraz perspektyw rozwoju na zagranicznych rynkach.

Pierwszy dzień: konferencja prasowa, delegacje z Kancelarii Prezydenta, Rządu, Parlamentu Europejskiego i przedstawiciele 21 państw

24 września, w samo południe w Auli im. Bolesława Szabelskiego na Akademii Muzycznej w Katowicach rozpocznie się sesja inaugurująca II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O godz. 13.00 w Auli Szabelskiego na Akademii Muzycznej w Katowicach z dziennikarzami spotkają się wszyscy najważniejsi goście Kongresu. W spotkaniu wezmą udział:


Lech Wałęsa - Prezydent RP w latach 1990 - 1995
Waldemar Pawlak - Wicepremier, Minister Gospodarki
Elżbieta Bieńkowska - Minister Rozwoju Regionalnego
Grażyna Henclewska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki
Tomasz Tomczykiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki
Maciej Jankowski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
Jacek Krawczyk - Wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego, Wiceprezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN
Adam Szejnfeld - Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki w latach 2007-2009
Zygmunt Łukaszczyk - Wojewoda Śląski
Adam Matusiewicz - Marszałek Województwa Śląskiego
Piotr Uszok - Prezydent Miasta Katowice
Marek Goliszewski - Prezes Business Centre Club
Adam Mokrysz - Wiceprezes Grupy Firm  Mokate
Janusz Steinhoff - Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Przewodniczący Rady Programowej Kongresu
Tadeusz Donocik - Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
Konferencję prasową poprowadzi dziennikarz TVP Katowice - Pan Adam Sojka


Tego dnia, goście Kongresu wezmą udział również w sesji plenarnej dotyczącej współpracy nauki, biznesu i samorządu na rzecz rozwoju nowoczesnej gospodarki. Panele dyskusyjne poprowadzą Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Janusz Steinhoff - Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Regionalnej Izby Gospodarczej W Katowicach.

Podczas II Europejskiego Kongresu MŚP nie zabraknie gości z zagranicy. W przyszłym tygodniu w Katowicach pojawią się m.in.: delegacje z Rosji, Chorwacji, Azerbejdżanu, Białorusi, Ukrainy, Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej. Podczas pierwszych dwóch dni Kongresu o perspektywach MŚP będą dyskutować m.in. Christian Weinberger - Doradca Polityczny w Dyrekcji ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Komisji Europejskiej, Henri Malosse - Przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Ivan Vrdoljak - Minister Budownictwa i Planowania Przestrzennego Republiki Chorwacji.

W II Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach wezmą też udział m.in.  Jan Olbrycht - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Aleksander Kwaśniewski - Prezydent RP w latach 1995 - 2005, Olgierd Dziekoński - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Arendarski - Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Bożena Lublińska-Kasprzak - Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, posłowie, władze województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego oraz przedstawiciele środowiska naukowego i otoczenia biznesu.


Dzień drugi: polskie przedsiębiorstwo od kuchni

Badania prowadzone przez ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - m.in. prof. Witolda Orłowskiego oraz dr Piotra Raźniewskiego - dowodzą, że mali przedsiębiorcy wolą brawurowe szarże od mozolnego strategicz­nego planowania wojen. Swoją działalność częściej opierają o własne doświadczenie i intuicję, niż o strategiczne planowanie. A to właśnie dobre zarządzanie jest kluczem do długofalowego rozwoju firmy. O tym, jak w sposób skuteczny i nowoczesny zarządzać małym i średnim przedsiębiorstwem, porozmawiamy drugiego dnia II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 

We wtorek 25 września prelegenci i uczestnicy Kongresu porozmawiają m.in. o zarządzaniu strategicznym, sposobach finansowania i promocji działalności przedsiębiorstw sektora MŚP, współpracy ludzi biznesu z Polski z partnerami z Ukrainy i Szwajcarii.

Drugiego dnia Kongresu około godz. 13.00 dziennikarze będą mogli wraz z gośćmi z zagranicy odwiedzić Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach-Ligocie. Wówczas ambasadorowie Kazachstanu i Białorusi, przedstawiciele Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej, ministrowie Republiki Kirgiskiej, Azerbejdżanu, Chorwacji będą przyglądać się, jak działają polskie przedsiębiorstwa.


Dzień trzeci: innowacyjna gospodarka


Największą popularnością wśród uczestników rejestrujących się na II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw cieszył się panel dyskusyjny dotyczący możliwości stworzenia u nas centrum innowacji podobnego do Doliny Krzemowej. To właśnie tematyka innowacji zdominuje trzeci dzień Kongresu. W środę 26 września uczestnicy Kongresu zastanowią się także nad przedsiębiorczością kobiet, możliwościami inwestowania wokół infrastruktury sportowej, możliwościami rozwijania współpracy z przedsiębiorstwami zza wschodniej granicy, m.in. z Rosji, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Giełda 

Dzień czwarty: przedsiębiorczość w praktyce

Ostatni dzień II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw to próba spojrzenia okiem praktyka na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Tego dnia przedsiębiorcy wezmą udział w warsztatach dotyczących zarządzania i bezpieczeństwa informacji. Odbędą się też panele dotyczące małych firm w otoczeniu górnictwa, wsparcia eksportowego MŚP i szans, jakie dają przedsiębiorcom specjalne strefy ekonomiczne.

Jeszcze można się zarejestrować!

Podczas II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbędzie się w dniach 24-27 września w Katowicach przedstawiciele świata biznesu, nauki oraz administracji będą rozmawiali o rozwiązaniach dla biznesu i możliwościach, jakie otwierają się przed przedsiębiorcami. Chociaż internetowa rejestracja na Kongres zakończyła się, osoby, które nie zdążyły się zarejestrować mogą wziąć udział w Kongresie. Wystarczy w dniu wydarzenia zgłosić się do rejestracji.

Z dumą chciałbym podkreślić, że w tym roku nasza inicjatywa cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem - mówi Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która jest organizatorem Kongresu. - Statystyki wyraźnie pokazują, że druga edycja Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z pewnością zyska na skali i znaczeniu całego spotkania. Na Kongres zarejestrowało się ponad 2 tys. osób, w poszczególnych panelach weźmie udział 6 tys. uczestników, powiększyło się grono znamienitych patronów honorowych. Sama formuła Kongresu również uległa zmianie: mamy więcej zajęć warsztatowych, więcej spotkań z praktykami i doradcami. Podczas 60 paneli poruszymy najważniejsze  - mówi Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Więcej informacji na stronie internetowej www.kongresmsp.eu

InSilesia.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia

 

źródło: Europejski Kongres MŚP

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...