DODAJ

Wrocław: Archicom wybuduje ponad 500 mieszkań. Mieszkańcy obawiają się korków

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Archicom wybuduje ponad
Mariusz Bartodziej
2018-03-30 13:25:09
W rejonie alei Karkonoskiej i ulicy Przyjaźni miały powstawać przede wszystkim obiekty usługowe, a stale przybywa mieszkań. Do grona deweloperów w tej okolicy dołączy Archicom, który chce wybudować ponad 500 apartamentów. –  To zakorkuje Przyjaźni – komentuje mieszkaniec.

Realizacja mieszkań była przewidywana na odcinku od ulicy Skrajnej do Braterskiej. Na terenie pomiędzy ul. Przyjaźni a al. Karkonoską  do wysokości ul. Jeździeckiej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje utworzenie przede wszystkim zabudowy usługowej, uzupełnionej o mieszkania. Deweloperzy jednak w znacznie większym stopniu realizują drugą z możliwości.

Tylko na obszarze zamkniętym ul. Braterską, Przyjaźni i al. Karkonoską powstanie łącznie ponad 1000 mieszkań. Pol-Mot Holding S.A. wybudował przy ul. Przyjaźni 2d-4m osiedle Belvedere Park, na które składają się 543 mieszkania. Temar Dom S.A. zrealizuje tuż obok w sumie około 200 lokali (Apartamenty Panorama przy ul. Przyjaźni 6 oraz Focus House przy ul. Przyjaźni 8). Do tego grona dołączy Archicom S.A., który niedaleko zbiegu al. Karkonoskiej z ul. Przyjaźni postawi ok. 520 apartamentów. Biorąc pod uwagę fakt, że na jedną rodzinę przypada dzisiaj nieraz więcej niż jeden samochód, na okolicznych drogach można spodziewać się nawet 700 dodatkowych pojazdów.

UM Wrocławia


Przebudować ulicę Przyjaźni

Najważniejsze z perspektywy mieszkańca, członka zarządu pobliskiej wspólnoty mieszkaniowej, ale i całego rejonu jest to, że obowiązujący plan miejscowy przewiduje w tej okolicy zabudowę usługową. To nią urzędnicy kierowali się, przewidując natężenie ruchu na drogach. Nikt się nie spodziewał, że na terenie, nad którym przebiega linia wysokiego napięcia, zaczną wyrastać bloki – tłumaczy nam Marcin Murzyński z zarządu wspólnoty mieszkaniowej Przyjaźni 4e-m.

Dodaje, że ruch z nowej inwestycji ma być kierowany przez ulice Braterską i Przyjaźni, co może doprowadzić do zupełnego zatoru drugiej z nich, ponieważ, jak twierdzi, kilkusetmetrowe korki już dzisiaj nie są rzadkością.

Marcin Murzyński


W racji tego, że ulica Krzycka przez lata miała odpowiednią przepustowość, Przyjaźni pozostała jednokierunkowa. Oczekujemy, że, w związku z powstawaniem kolejnych inwestycji, magistrat przebuduje ją na dwukierunkową, a deweloperzy przyczynią się do sfinansowania tego przedsięwzięcia – mówi Marcin Murzyński.

Czekamy jeszcze na ustosunkowanie się urzędu miasta i dewelopera do oczekiwań i obaw mieszkańców.


Ponad 500 apartamentów i biurowiec


Archicom złożył 27 grudnia ubiegłego roku wniosek o pozwolenie na budowę budynków wielorodzinnych z garażami wbudowanymi przy Karkonoskiej. Osiedle planowane jest na działkach nr 1/23, 1/24, 1/96, 1/98 oraz 1/101, o łącznej powierzchni ponad 2,4 ha. Projekt przygotuje pracownia dewelopera.

UM Wrocławia


Prezydent miasta wydał 7 grudnia postanowienie stwierdzające brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przez Archicom przedsięwzięcia. Inwestycja zakłada budowę zespołu budynków wielorodzinnych oraz obiektu biurowo-usługowego z garażami podziemnymi i infrastrukturą techniczną. Obejmie, oprócz wymienionych wyżej nieruchomości, jeszcze działki nr 1/46, 1/97, 1/99 oraz 1/102.

Deweloper kupił nieruchomość w kwietniu 2017 roku za 26,6 mln złotych. W ofercie znajdzie się około 520 apartamentów o zróżnicowanych metrażach.