DODAJ

Wrocław: Budowa parku na Psim Polu może ruszać. Mieszkańcy czekają na niego od lat [WIZUALIZACJE]

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław: Budowa parku na
Mariusz Bartodziej
2018-11-28 07:57:19
Teren rekreacyjny przy ulicy Gorlickiej powstanie w ramach zwycięskich projektów w dwóch edycjach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego: 2016 i 2017. Jedyny chętny wykonawca oczekiwał o 100 tys. zł więcej, niż miasto planowało wydać. Mimo to wybrało ofertę Park-M Poland. Firma skończy prace w przyszłym roku.

Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 19 listopada przetarg na realizację dwóch etapów parku przy ul. Gorlickiej, obok Miłostowskiej. Jako jedyna zgłosiła się spółka Park-M Poland Sp. z o.o. Oczekiwała 536 tys. zł brutto, udzielając pięcioletniej gwarancji, przy czym miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 437 tys. zł. Mimo to wybrało jej ofertę. Na zakończenie inwestycji ma czas do 30 kwietnia.

Materiały inwestora


Ścieżki, ławki i siłownia zewnętrzna

Pierwsza część zamówienia obejmuje roboty budowlane. Park-M Poland zacznie od zakrycia studzienki kanalizacyjnej i wywozu słupów betonowych. Następnie wybuduje betonowe schody terenowe z poręczą i ścieżki z nawierzchnią z kruszywa. Na siłownię zewnętrzną złożą się trzy pylony (do każdego zostaną zamontowane dwa sprzęty, m.in. wioślarz, biegacz i wyciskanie siedzące), twister obrotowy z wahadłem, a także urządzenia do street workout-u: wysokie drążki, ławka skośna oraz poręcze.

Zwycięska firma zajmie się też dostarczeniem małej architektury: tablicy informacyjnej, stołu do gry w szachy z czterema siedziskami, dwóch stojaków na rowery, po pięć koszy na śmieci i słupków ograniczających wjazd oraz po siedem ławek i głazów narzutowych. Ponadto wykona instalację elektroenergetyczną wraz z postawieniem 15 latarni i utworzy dwa pagórki ziemne o wysokości 50 i 150 cm.

Materiały inwestora


Przetarg nie obejmuje wycinki roślinności. Park-M Poland przesadzi za to 23 drzewa i 21 krzewów, zasadzi trawy ozdobne i krzewy oraz założy trawniki.

Druga część zamówienia dotyczy pielęgnacji zieleni przez trzy lata od dnia odbioru robót.

Projekt przygotowany przez Leaf Project Studio przewiduje także trzeci etap inwestycji, w którym powstanie plac zabaw.


Brakuje miejsce do rekreacji

Mieszkańcy po raz pierwszy wybrali w głosowaniu park rekreacji na Psim Polu w WBO 2016. Rok później zgłosili drugi etap – znów z sukcesem. Zdobyli w sumie dzięki temu 500 tys. zł. W tegorocznej edycji projekt nie otrzymał wystarczającej liczby głosów, przez co ostatni etap inwestycji musi zaczekać.

W rejonie Osiedla Krzywoustego, Zgorzeliska oraz okolic rynku Psiego Pola brakuje miejsca do spotkań, rekreacyjnych ćwiczeń oraz ogólnodostępnego szlaku do biegania blisko zabudowań – zauważają pomysłodawcy. – To miejsce jest do tego idealne i będzie sprzyjać integracji społecznej. Coraz większa popularność biegania oraz wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej wśród dorosłych oraz dzieci sprawi, że miejsce to będzie żyło.

fot.