[Wrocław] Budowa przy dźwiękach muzyki

aszatkowska

Jedna z największych inwestycji budowlanych, dotycząca sfery kulturalnej, jest już w połowie drogi do celu. Narodowe Forum Muzyki, powstające na placu Wolności, którego główna Sala koncertowa ma pomieścić 1800 osób, a oprócz niej w budynku znaleźć się mają również trzy sale kameralne i pomieszczenia konferencyjno-biurowe jest już coraz bliżej końca.


Budowa rozpoczęła się w marcu 2010, już dwa lata wcześniej – w 2008 – zostało wydane pozwolenie na budowę. 22 grudnia 2009 miasto podpisało umowę z Mostostal Warszawa S.A, Acciona Infraestructuras S.A, Wrobis S.A. i PHU IWA, którzy ciągu 30 miesięcy zobowiązali się skończyć budowę Forum Muzyki. 12 września 2010 roku nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

 

Praca na budowie wrze, robotnicy uwijają się dniem i nocą, by tylko zmieścić się w terminie. Mimo to, dojdzie do opóźnienia przez oferentów spowalniających rozpoczęcie budowy. Narodowe Forum Muzyki będzie gotowe w pierwszej połowie 2013 roku – mówi rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje – Marek Szempliński. A trzeba przyznać, że jest co robić. Główna sala koncertowa będzie poważnych gabarytów, a w razie potrzeby będzie można ją jeszcze powiększyć o 5 pierwszych rzędów, które zjadą pod scenę. Po skończeniu budowy, na widowni zasiądzie 1800 osób. Na parterze usiądzie 900 widzów, pozostali na trzech balkonach. Fotele balkonowe rozmieszczone będą wokoło sali, także za sceną, poza miejscem na organy. Nad balkonami powstanie jeszcze kondygnacja techniczna, na której zamontowana zostanie maszynownia sceny. W sali koncertowej zostaną założone specjalne izolatory akustyczne i wibroizolatory, przez co będzie ona odizolowana akustycznie od pozostałej części budynku, a przede wszystkim od hałasu i drgań dobiegających z zewnątrz. O idealne tło akustyczne zadbają akustycy z amerykańskiej firmy Artec, którzy będą „dostrajać” salę jeszcze przez rok po jej uruchomieniu. Po zakończeniu tego procesu, reżyser dźwięku będzie miał do wyboru wiele wariantów do wyboru, w zależności od rodzaju muzyki. Zapewni to wyjątkową czystość odbioru muzyki podczas koncertów.

 

Prócz głównej sali, wybudowane zostaną także trzy sale kameralne, z widowniami od 250 do 450 miejsc. W budynku Narodowego Forum Muzyki znajdą się też pomieszczenia konferencyjno-biurowe, biblioteka i przestrzeń wystawiennicza. Budynek główny ma mieć powierzchnię użytkową 35,3 tys m² (całkowitą 48,5 tys. m²), kubaturę 257 tys. m³. W sumie Forum Muzyki będzie mieć 6 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemne, łącznie będzie to 50 m wysokości – 20 pod ziemią, 30 nad poziomem gruntu.

 

Obiekt zaprojektowała Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates prof. arch. Stefana Kuryłowicza. Pracownia ma na swoim koncie również projekty takich budowli jak Centrum Nauki Kopernik czy hotel Hilton.

 

Cała inwestycja kosztować ma według szacunków 328 mln zł. 144 mln zł Wrocław otrzymał ze środków unijnych, resztę będzie musiało dołożyć miasto.

 

Od kilku dni serca internautów podbija filmik, który prezentuje w niezwykły sposób wizualizacje budynku Narodowego Forum Muzyki. Filmik ten na YouTube wrzuciła  Filharmonia Wrocławska, w ramach promowania projektu, który bądź co bądź będzie przyszłą wizytówką miasta.


as