Budynki dawnego szpitala im. Babińskiego na placu Jana Pawła II od kilku lat popadają w ruinę. Urząd marszałkowski kilkukrotnie próbował sprzedać ten teren, ale póki co nie znalazł się żaden chętny. W połowie października ogłoszono kolejny przetarg na działkę - cena wywoławcza to 68 mln złotych. - Coraz więcej inwestorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych jest zainteresowanych kupnem nieruchomości - podkreślają urzędnicy.
Cała działka po dawnym szpitalu im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II ma ponad 2,6 hektara. Stoi na niej 13 budynków. W połowie października urząd marszałkowski ponownie wystawił teren na sprzedaż. Cena wywoławcza to 68 mln złotych. Przetarg odbędzie się w połowie grudnia.
Urzędnicy tłumaczą, że wachlarz możliwości zagospodarowania tego terenu, przewidziany przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest bardzo szeroki. Mogą tam powstać m.in. mieszkania, lokale usługowe, obiekty kulturalne i edukacyjne, kościół, nowy szpital, pracownie artystyczne, place zabaw czy obiekty sportowe.
- Niemożliwe jest natomiast wybudowanie na terenie działki wielkopowierzchniowego centrum handlowego - podkreśla Damian Jóźwiak z wydziału mienia wojewódzkiego urzędu marszałkowskiego.
Nie wszystkie budynki po dawnym szpitalu inwestor będzie mógł wyburzyć.
- Na terenie nieruchomości znajduje się budynek zabytkowy, który musi pozostać w niezmienionej formie, jest to budynek przy ul. Antoniego Cieszyńskiego. Posiadamy zgodę na wyburzenie czterech obiektów, co do reszty nieruchomości jesteśmy w trakcie procedury wyłączenia spod ochrony konserwatorskiej - tłumaczy Damian Jóźwiak.
Pracownicy urzędu marszałkowskiego wyjaśniają, że ze względu na atrakcyjną lokalizację działki, w ścisłym centrum miasta, zainteresowanie nieruchomością było, jest i będzie.
- Biorąc pod uwagę aktualną, niższą cenę nieruchomości coraz więcej inwestorów krajowych, jak i zagranicznych wyraża chęć przystąpienia do przetargu i zakupu działki. Prowadzimy poważne rozmowy z kilkoma inwestorami. Dużo zawdzięczamy obecności regionu na targach EXPO REAL w Monachium, gdzie wspólnie z Nowym Szpitalem Wojewódzkim przedstawialiśmy nieruchomość zainteresowanym osobom, a zainteresowanie było duże - dodaje Damian Jóźwiak.
Pracownicy urzędu marszałkowskiego rozważali wcześniej podzielenie gruntu na mniejsze działki. Obecnie nie biorą jednak tego pomysłu pod uwagę.
- Położenie terenu przy zbiorniku wodnym oraz przy zabytkowym Arsenale skutecznie utrudnia sensowny podział nieruchomości. Owszem podział jest możliwy, lecz wówczas wymagane będzie ustanowienie na większości działek służebności przechodu i przejazdu, co doprowadzi do spadku atrakcyjności poszczególnych działek. Dodatkowo biorąc pod uwagę aktualne zainteresowanie potencjalnych inwestorów, UMWD nie przewiduje podjęcia kroków zmierzających do podziału działki - wyjaśnia Damian Jóźwiak.
Obecne postępowanie to już kolejna próba sprzedaży tego terenu. Wcześniej działkę, na której stoją dawne szpitalne budynki urząd marszałkowski wystawiał na sprzedaż kilkukrotnie. Ostatni raz w lipcu - wtedy cena wywoławcza wynosiła 85 mln złotych, a do przetargu nie zgłosił się żaden chętny. Cena nieruchomości sukcesywnie spada - pierwotnie wyceniono ją na 155 mln złotych.