Mieszkania, biura i hotele w dawnych szpitalach. Deweloperzy kupują kolejne obiekty

Mieszkania, biura i hotele w dawnych szpitalach. Deweloperzy kupują kolejne obiekty

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Dawne wrocławskie szpitale stają się coraz bardziej łakomym kąskiem dla inwestorów, którzy adaptują zabytkowe obiekty i tworzą w nich mieszkania, biura, hotele albo centrum seniora. Wkrótce pod młotek pójdą kolejne poszpitalne budynki.
W środę 3 sierpnia grupa Lokum Deweloper zawarła z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym umowę zakupu nieruchomości o łącznej powierzchni około 1,25 hektara przy ul. Poniatowskiego, Prusa i Jedności Narodowej. To teren, na którym stoi wpisany do rejestru zabytków kompleks dawnego szpitala.
W jego skład wchodzi dwupiętrowy, główny budynek szpitalny, dawna przychodnia, budynek zaplecza administracyjnego i centralnej sterylizacji, budynek doświadczalno-laboratoryjny oraz budynek zaplecza techniczno-obsługowego.
Przetarg na zakup tej nieruchomości wrocławski deweloper wygrał w kwietniu 2016 roku – cena wywoławcza wynosiła 10,5 mln złotych, a Lokum wylicytowało ten teren za 13,4 mln złotych. Finalizacja transakcji była możliwa po uzyskaniu zgody Ministra Skarbu Państwa oraz rezygnacji gminy Wrocław z prawa pierwokupu.
– Nabyliśmy grunt, który wzbogaca nasz bank ziemi we Wrocławiu w obrębie Starego Miasta. Łącznie, w realizacji, w projektowaniu i w przygotowaniu znajduje się blisko 2 000 lokali w ścisłym centrum Wrocławia. Dzięki temu oferta spółki może być systematycznie uzupełniana o atrakcyjne projekty mieszkaniowe – komentuje Bartosz Kuźniak, prezes zarządu Lokum Deweloper.
Firma zamierza postawić tam osiedle o podwyższonym standardzie z 280 lokalami.
– Inwestycja przy ul. Poniatowskiego i Prusa będzie umiejętnym połączeniem rewitalizacji zabytkowych budynków z nowoczesną architekturą – dodaje Bartosz Kuźniar.

W planach jest częściowe wykorzystanie istniejących, zabytkowych budynków, a także budowa nowych obiektów. Lokalom mieszkalnym będzie towarzyszyć zabudowa usługowa.
Hotel w dawnym szpitalu dziecięcym

Wiosną 2016 roku nowego właściciela znalazł dawny szpital dziecięcy przy alei Kasprowicza. Od urzędu marszałkowskiego – za blisko 13 mln złotych – kupiła go warszawska firma deweloperska Arche, która ma na koncie m.in. budowę kilku osiedli w stolicy, a także renowację zamku w Janowie Podlaskim i Pałacu Łochów.
Arche przejęło budynek główny dawnego Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. Korczaka o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych i budynek „B”, którego powierzchnia to ponad 2 tys. metrów kwadratowych. 
Ma tam powstać hotel, inwestor nie wyklucza też stworzenia centrum rehabilitacyjnego. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć około 70 mln złotych.

Wielki kompleks przy placu Jana Pawła II

Od dłuższego czasu trwa już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.
Dawny szpital zmieni się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków.
– Łącznie powstanie tam niemal 30 tys. metrów kwadratowych usług, biur i apartamentów – zapowiadał w zeszłym roku Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development.

To flagowy projekt urbanistyczny wrocławskiej grupy deweloperskiej, który ma być otwarty dla wszystkich wrocławian.

– Współczesna rewitalizacja zabudowy miejskiej, zakłada takie projektowanie, które kreuje przestrzeń otwartą na interakcję. W przyjętej przez nas koncepcji przestrzennego wykorzystania potencjału Bulwaru Staromiejskiego założyliśmy, że celem jest przede wszystkim stworzenie obszaru sprzyjającego nawiązywaniu kontaktów społecznych – tłumaczy Marcin Misztal.
Zrewitalizowany obszar – promenada wzdłuż fosy i rzeki, na której powstanie marina, ścieżki spacerowe i rolkowe oraz plaża miejska – zostanie oddany do użytku wszystkich mieszkańców Wrocławia. 
REKLAMA
Amatorzy rybactwa śródlądowego będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk wędkarskich. Dopełnieniem mają być sklepy, restauracje i usługi nastawione na klienta dbającego o aktywny i zdrowy styl życia. 

Pierwsze w Polsce takie centrum dla seniorów

Inny dawny szpital – przy ulicy Dyrekcyjnej – został już zrewitalizowany i powstało tam Angel Care. Dwa budynki – jeden wzniesiony pod koniec XIX wieku, a drugi dobudowany w latach 30-tych XX wieku – przeszły generalny remont i zostały przystosowane do nowej funkcji.
– Otworzyliśmy we Wrocławiu nowoczesne i zaspokajające wszelkie potrzeby seniorów centrum. To prawdopodobnie pierwszy tak kompleksowy ośrodek w Polsce – mówi Ron Ben Shahar, partner w Angel Poland Group, inwestor Angel Care.

W otwartym w maju 2016 roku centrum znajdują się apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.

– Przewidzieliśmy usługi dla seniorów na każdym z etapów starzenia się i realizujemy je tak, aby w miarę możliwości zawsze przynosić ulgę i wzbogacać życie. Jak pokazuje przykład Angel Care, zapotrzebowanie na taką spersonalizowaną opiekę jest w Polsce ogromne – podkreśla Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.

Dwa kolejne szpitale pójdą pod młotek

Urząd marszałkowski szykuje się już do sprzedaży dwóch kolejnych szpitali. To obiekty przy ul. Traugutta i alei Wiśniowej, które od zeszłego roku stoją puste, bo placówki zostały przeniesione do nowego szpitala wojewódzkiego przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach.
Dla szpitala przy al. Wiśniowej została zlecona wycena nieruchomości. 
– Jednocześnie trwa regulacja stanu prawnego nieruchomości oraz opracowywanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia portalowi InvestMap.pl Damian Kaczanowski, dyrektor wydziału mienia wojewódzkiego w UMWD.
Jeśli chodzi o nieruchomość przy ulicy Traugutta, to teren działki znajduje się na obszarze oznaczonym w planie miejscowym jako B1.UZ+ZP – usługi zdrowia i opieki społecznej z zielenią parkową oraz A19.ZP – tereny urządzonej zieleni publicznej. 
– Został złożony wniosek o zmianę planu miejscowego, tak aby teren stał się atrakcyjniejszy dla potencjalnego inwestora. Proponuje się rozszerzenie przeznaczenia w planie miejscowym m.in. o zabudowę mieszkaniową oraz usługi – wyjaśnia Damian Kaczanowski.
Obie nieruchomości są przygotowywane do sprzedaży, ale przetargi nie zostały jeszcze ogłoszone.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA