Wrocław: ErGo City – co powstanie na Gądowie Małym? Mogą biura i hotele, ale nie mieszkania

Wrocław: ErGo City – co powstanie na Gądowie Małym? Mogą biura i hotele, ale nie mieszkania
WIZUALIZACJE

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
W opisie koncepcji inwestycji przy ulicy Lotniczej pojawiają się mieszkania. Tymczasem plan miejscowy przeznacza kilkunastohektarowy teren pod aktywność gospodarczą, a miasto podkreśla, że zmiana funkcji byłaby niezgodna ze studium. Firma PFI Future zapłaciła za działki ponad 50 milionów. Tłumaczy, że zakres projektu jest szerszy i planuje na początek biura i hotel. To spółka z grupy, z którą powiązany jest też dawny Inter-System, odpowiedzialny m.in. za budowę Afrykarium i Narodowego Forum Muzyki.
Biuro AP Szczepaniak Sp. z o.o. Sp. k. realizuje dla PFI Future S.A. projekt ErGo City, który był prezentowany na targach nieruchomości w Cannes. Inwestycja ma powstać przy ul. Lotniczej 100. Teren o powierzchni około 13,4 ha jeszcze w ubiegłym roku należał do Trakcji PRKiI S.A. Jak informowaliśmy w styczniu, prawo do jego użytkowania wieczystego odkupiła spółka powiązana z Przedsiębiorstwem Finansowo-Inwestycyjnym Global (PFI Global). Zapłaciła 53 mln zł brutto. To jedna z większych transakcji na wrocławskim rynku w ostatnich latach. Podobna pod względem ceny jest ta sfinalizowana przez Archicom S.A. na początku roku. Kupił grunt w dzielnicy Krzyki o pow. około 4,9 ha (pod budowę ok. 740 mieszkań) za 47 mln 530 tys. zł netto.
ErGo City […] oferuje nowatorskie podejście do mieszkalnictwa. Założenia projektu opierają się na zrównoważonym rozwoju i ekonomii współdzielenia – tłumaczą architekci. – Znajdą się tu akweny, ogólnodostępne zielone tarasy oraz obszerne skwery. Mieszkania zapewnią optymalny dostęp do światła słonecznego – dzięki ich kaskadowemu usadowieniu czy zastosowanym portfenetrom.
FB
materiały inwestora

Mieszkania nie, ewentualnie lokale inwestycyjne

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w 2008 roku, nie dopuszcza jednak w tej lokalizacji zabudowy mieszkalnej. Przeznacza teren od PFI Future pod aktywność gospodarczą (dodatkowo drogi i zieleń). Za tym pojęciem kryją się m.in. obiekty handlowe, gastronomiczne, konferencyjne, rozrywkowe, artystyczne, naukowe i badawcze, produkcyjne oraz magazynowe, a także biura i hotele.
Należy przez to rozumieć budynki niemieszkalne turystycznego zakwaterowania, w tym hotele, motele, pensjonaty, gospody,  schroniska turystyczne wraz z obiektami towarzyszącymi, a także obiekty do nich podobne, nienależące do innej kategorii przeznaczenia terenu – czytamy w planie miejscowym.
Deweloperzy realizują czasem jako obiekty hotelowe budynki z lokalami inwestycyjnymi na wynajem o niewielkich powierzchniach. Tak jest m.in. w przypadku Krakowskiej 37 na Przedmieściu Oławskim od Atal S.A. i Lokum Smart City na Muchoborze Wielkim od Lokum Deweloper S.A.
materiały inwestora

Potencjalna zmiana planu niezgodna z zapisami studium

Jak dotąd nikt nie wystąpił o zmianę MPZP, a zrobienie tego i tak nie przyniesie oczekiwanego skutku. Uchwalone w ubiegłym roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje tym rejonie zabudowy mieszkaniowej.
Każdy plan miejscowy musi być zgodny ze studium, w związku z tym wniosek dotyczący  innej funkcji niż aktywność gospodarcza byłby niezgodny z zapisami studium – wyjaśnia nam Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.
Sebastian Lorenc, wiceprezydent miasta, dodaje – Po to uchwalamy plany miejscowe, by były respektowane. Nawet jeśli pojawi się wniosek w trybie specustawy, to w efekcie przyjętego niedawno stanowiska Rady Miejskiej Wrocławia mogę się domyślać, że nie przejdzie.
materiały inwestora

Na razie biura i hotel

Zwróciliśmy się do PFI Future z pytaniem, w jaki sposób jego inwestycja ma wpisywać się w obowiązujący plan miejscowy oraz ewentualnie w jaki sposób zamierza dążyć do realizacji zabudowy mieszkaniowej.
Koncepcja ErGo City jest filozofią opracowaną przez spółkę PFI Future. Ma na celu rozwiązanie problemów miast – związanych z niekontrolowaną rewitalizacją terenów poprzemysłowych. ErGo City skupia się w szczególności na kompleksowych rozwiązaniach w sposób zrównoważony i jako taki stanowi całą filozofie przyszłych trendów w architekturze – mówi Anna Guzik z PFI Future. – Teren przy ulicy Lotniczej we Wrocławiu stanowi jeden z wielu przykładów możliwości zaimplementowania filozofii ErGo City. W obecnej chwili planowany jest etap do powierzchni biurowych oraz hotel.
materiały inwestora

Grupa odpowiedzialna za Afrykarium

Wrocławska grupa kapitałowa PFI Global funkcjonuje od 25 lat. Na jej czele stoi Marek Nowara, związany wcześniej z Inter-Systemem. Firma podaje jako swoje inwestycje m.in. Afrykarium, Narodowe Forum Muzyki i przebudowę Stadionu Olimpijskiego. Grupa jest powiązana m.in. z Przedsiębiorstwem Budowlanym PBI S.A. To dawny Inter-System.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Żabka inwestuje na Dolnym Śląsku
Żabka Polska, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w tym roku dokonała największych w swojej...
Na północy Wrocławia ma powstać nowa kładka rowerowo-piesza nad rzeką Widawą
Po wielu latach pojawiła się realna szansa na budowę nowej kładki rowerowo-pieszej nad Widawą, która...
Współczynnik pustostanów na warszawskim rynku powierzchni biurowych najwyższy od dwóch lat
Aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. była o 35% n...
Znany wrocławski deweloper kupił działkę wraz z biurowcem tuż przy Placu Strzegomskim
Jeden z największych deweloperów działających we Wrocławiu został nowym właścicielem działki i znajd...
Rynek magazynowy na Dolnym Śląsku – ważny hub logistyczno-produkcyjny dla Europy Zachodniej
Region Dolnego Śląska, czyli czwarty co do wielkości rynek magazynowy w Polsce nadal jest w fazie ro...
Łódź: W mieście pojawią się secesyjne przystanki
Władze, po konsultacjach z mieszkańcami Łodzi, wybrały nowy wygląd wiat przystankowych. Mają być bar...
Ponad 700 mieszkań powstanie w nowych etapach osiedla Ceglana Park w Katowicach
Develia otrzymała pozwolenie na budowę kolejnych 700 mieszkań na osiedlu Ceglana Park w Katowicach....
Urząd Marszałkowski przejmie wkrótce sześć kolejnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku
Zgodnie z wcześniejszym deklaracjami, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD) konsekwe...
Miasto po raz kolejny spróbuje sprzedać zabytkową kamienicę na wrocławskim Nadodrzu. Obniża cenę
Gmina Wrocław ogłosiła nowy przetarg na sprzedaż jednej z najciekawszych i najokazalszych przedwojen...
Wielomilionowa inwestycja drogowo-kolejowa w Dąbrowie Górniczej
W okolicach dworca kolejowego Dąbrowa Górnicza Gołonóg powstanie nowy układ komunikacyjny oraz centr...