Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych KGHM TFI S.A. otworzyło swoje biuro we Wrocławiu. To pierwsza poza Warszawą siedziba firmy.
Wybór Dolnego Śląska na siedzibę Funduszu nie był przypadkowy.
– Chociaż do tej pory Fundusz mieścił się w Warszawie, to właśnie Wrocław jest naszą statutową siedzibą i jesteśmy dumni, że tak szybko udało się otworzyć tu biuro - mówi Arkadiusz Gierałt, wiceprezes zarządu KGHM TFI S.A.
Finally, KGHM has leased space to KBC Group in Cuprum. The company will occupy the two floors of the Novum building in Wroclaw totalling 1,690 sq m (18,191 sq ft). Savills previously let 233 sq m (2,508sq ft) to BPG Consulting in the same building.
Michal Sielczak, head of office agency at Savills Poland, says: “The office sector has experienced substantial demand and the final letting reflects the movement to regional cities and the development of key new business locations.”
CONTACT Michał Sielczak Head of Office Department +48 22 330 0651 msielczak@savills.pl
Fragment dotyczący starego biurowca Cuprum przy pl Jana Pawła II:
"Przed końcem marca KGHM Cuprum Centrum Badawczo - Rozwojowe przeprowadzi się tam z budynku przy Placu Jana Pawła II. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z dotychczasową siedzibą spółki. Jacek Drobny, wiceprezes zarządu KGHM Cuprum Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowego zapowiada, że decyzje w tej sprawie zapadną w tym roku. – Część pomieszczeń zajmie telefonia Dialog – mówi. – Możliwym scenariuszem jest remont budynku."
Tekst opublikowany dzisiaj, 09:47:19, opracowanie Kornelia Trytko
Biurowiec, którego budowa trwała od października 2006 czeka na ostatnie pozwolenia umożliwiające oddanie go do użytku.
Przed końcem marca KGHM Cuprum Centrum Badawczo - Rozwojowe przeprowadzi się tam z budynku przy Placu Jana Pawła II. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z dotychczasową siedzibą spółki. Jacek Drobny, wiceprezes zarządu KGHM Cuprum Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowego zapowiada, że decyzje w tej sprawie zapadną w tym roku. – Część pomieszczeń zajmie telefonia Dialog – mówi. – Możliwym scenariuszem jest remont budynku.
Początek zmian
Cuprum Novum, który został wybudowany na rogu ulic Sikorskiego i Podwale, nie jest pierwszą inwestycją powstającą w tym rejonie. Naprzeciwko stanie wieżowiec Odra Tower oraz ekskluzywny apartamentowiec Riverview. - W ciągu najbliższych lat ulica Sikorskiego przejdzie metamorfozę – mówi Jacek Drobny. – Znikną magazyny, baraki, zlikwidowane zostaną nieuporządkowane parkingi naziemne, a w zamian pojawią się luksusowe apartamentowce i biurowce. Nasza inwestycja rozpoczyna ten okres zmian.
Ascetyczna forma
Nowa siedziba Cuprum ma prawie 25 metrów wysokości i charakteryzuje się konstrukcyjną i kolorystyczną prostotą. Twórcą projektu jest firma Archicom, która ma na swoim koncie wiele zrealizowanych inwestycji, nie tylko we Wrocławiu.
Budynek może pomieścić kilkadziesiąt sklepów, restauracji, kancelarii, punktów usługowych i firm. KGHM Cuprum Centrum Badawczo - Rozwojowe zajmie trzy kondygnacje, pozostałe powierzchnie będzie można wynająć. Obecnie spółka prowadzi negocjacje z najemcami: firmami gastronomicznymi, kancelariami prawniczymi, oddziałami warszawskich spółek giełdowych.
Budynek pierwsza klasa
Biurowiec należy do klasy A, najwyższej kategorii tego typu budowli. Wyposażony jest w zintegrowany system zarządzania, wykorzystujący technologie komputerowe najwyższej generacji. Na piątym piętrze powstanie najnowocześniejsza we Wrocławiu sala konferencyjna, wyposażona w kompletne systemy audiowizualizacji konferencji. Nowa siedziba Cuprum posiada podjazdy, windy i toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Stworzona zostanie tam również biblioteka naukowa, w której znaleźć będzie można fachową literaturę m.in. z dziedziny geologii, geofizyki, górnictwa, ochrony środowiska i innych, związanych z przemysłem wydobywczym. Poza pracownikom Cuprum, będzie z niej mógł skorzystać każdy, kogo zainteresuje zgromadzony księgozbiór.
KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe przenosi się do nowej siedziby
Do dwudziestu pięciu metrów brakuje mu zaledwie siedmiu centymetrów. Może pomieścić kilkadziesiąt sklepów, restauracji, kancelarii, punktów usługowych i firm. Wwiezienie blisko trzystu osób na piąte piętro, gdzie znajduje się sala konferencyjna, zabiera windom zaledwie kilka minut. Sala konferencyjna jest najnowocześniejsza we Wrocławiu, wyposażona w najnowszej generacji, kompletne systemy audiowizualizacji konferencji. Mowa o postawionym w centrum miasta, przy ul. Sikorskiego, budynku Cuprum Novum, który będzie nową siedzibą KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowego.
Biurowiec, wyposażony w najnowocześniejszy, zintegrowany system zarządzania, należy do klasy A, najwyższej kategorii tego typu budowli. Posiada oddzielny system klimatyzacji dla ściany południowej i północnej.
Najnowszej generacji sieć komputerowa usprawni i ułatwi pracę wszystkim użytkownikom. Budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych – ma odpowiednie podjazdy, windy oraz toalety. Ascetyczną pod względem konstrukcyjnym i kolorystycznym budowlę zaprojektowała firma Archicom, która może pochwalić się wieloma zrealizowanymi inwestycjami nie tylko we Wrocławiu.
Atrakcyjna lokalizacja
Budowa trwała siedemnaście miesięcy (od października 2006 r. do marca 2008 r.). Teraz biurowiec czeka na ostatnie pozwolenia i jeszcze w marcu planowana jest przeprowadzka. Na trzech kondygnacjach ulokuje się KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, pozostałe powierzchnie wraz z salą konferencyjną i częścią magazynową w podziemiach będzie można wynająć. Spółka prowadzi negocjacje z najemcami. Już teraz zgłosiły się firmy gastronomiczne, kancelarie prawnicze, oddziały warszawskich spółek giełdowych. Nic dziwnego, budynek ma doskonałą lokalizację – blisko Rynku, arterii komunikacyjnych, w rejonie, który już niedługo stanie się wizytówką Wrocławia.
W ciągu najbliższych lat ulica Sikorskiego przejdzie metamorfozę – mówi Jacek Drobny, wiceprezes zarządu KGHM Cuprum Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowego. – Znikną magazyny, baraki, zlikwidowane zostaną nieuporządkowane parkingi naziemne, a w zamian pojawią się luksusowe apartamentowce i biurowce. W sąsiedztwie Cuprum Novum wkrótce rozpocznie się budowa wieżowca Odra Tower. Nasza inwestycja rozpoczyna ten okres zmian.
Biblioteka i sala konferencyjna
Znajdująca się na piątym piętrze sala konferencyjna jest doskonałym miejscem na zorganizowanie konferencji naukowych, sympozjów, spotkań branżowych i biznesowych, a nawet koncertów czy przedstawień teatralnych. Pomieści ponad 250 uczestników. Sala dysponuje zapleczem cateringowym, szatnią, foyer. To pierwsze tak wysokiej klasy centrum konferencyjne w stolicy Dolnego Śląska. Będzie wykorzystywane przez Cuprum właśnie do organizowania konferencji czy spotkań naukowców, ale salę mogą również wynająć inne firmy, samorządy lub instytucje. W Cuprum Novum powstaje biblioteka naukowa, w której znaleźć będzie można fachową literaturę m.in. z dziedzin: geologia, geofizyka, górnictwo, ochrona środowiska i inne związane z przemysłem wydobywczym.
Dysponujemy sporym księgozbiorem literatury zagranicznej. Kupujemy wszystko to, co jest ważne w dziedzinach, będących w zakresie naszej działalności – wyjaśnia Jacek Drobny. Biblioteka ma głównie służyć pracownikom Cuprum, ale będzie z niej mógł skorzystać każdy, komu zgromadzony księgozbiór może się przydać w poszerzaniu wiedzy lub pisaniu opracowań naukowych, np. studenci zbierający materiały do prac magisterskich.
Cuprum Novum w liczbach:
1.504 mkw. – powierzchnia zabudowy 10.765 mkw. – powierzchnia netto budynku 24,93 m – wysokość budynku 45.136 m sześć. – kubatura budynku 7 kondygnacji naziemnych, dwie podziemne 85 miejsc parkingowych w podziemiu
KGHM CUPRUM sp. z o. o. Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu zaprojektowało zintegrowany okręg przemysłowy LGOM (Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy), w tym cztery kopalnie miedzi: Lubin, Polkowice, Rudna i Sieroszowice. Od 40 lat spółka prowadzi działalność badawczą z zakresu wszystkich dziedzin związanych z funkcjonowaniem górnictwa i przeróbki rud, począwszy od hydrogeologii i geologii poprzez technologie górnicze, mechanikę górotworu, wentylację i klimatyzację, automatyzację, elektryfikację, mechanizację, wzbogacanie rudy, składowanie i zagospodarowanie odpadów. Od wielu lat firma współuczestniczy w realizacji projektów zamawianych i projektów celowych współfinansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Realizowała i realizuje również prace w ramach programów unijnych. W swojej strategii firma chce być pomostem pomiędzy nauką a przemysłem. Wśród wielu zadań eksportowych należy wymienić projekty kopalń metali w byłym ZSRR i Chinach, szybów i tuneli w Indiach, Algierii i Zambii. CUPRUM zatrudnia obecnie 143 osoby.
W centrum Wrocławia powstał kolejny nowoczesny biurowiec. Cuprum Novum, bo tak się nazywa, będzie nową siedzibą KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowego, ale nie tylko.
Firma prowadzi obecnie negocjacje w sprawie wynajmu z innymi spółkami, m.in. z warszawskimi oddziałami spółek giełdowych oraz kancelariami prawnymi.
Powierzchnia zabudowy Cuprum Novum wynosi 1 504 m kw., a powierzchnia netto budynku to 10 765 m kw. Biurowiec ma 7 kondygnacji naziemnych oraz 2 podziemne, w podziemiu posiada 85 miejsc parkingowych.
Samo KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu zaprojektowało Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy, w tym 4 kopalnie miedzi: Lubin, Polkowice, Rudna i Sieroszowice. Na świecie spółka zaprojektowała: kopalnie metali w byłym ZSRR i Chinach, szyby i tunele w Indiach, Algierii oraz Zambii. Od 40 lat prowadzi też działalność badawczą w zakresie wszystkich dziedzin związanych z funkcjonowaniem górnictwa i przeróbki rud. Współuczestniczy w realizacji projektów współfinansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz działa w ramach programów unijnych.
KGHM raczej zdecyduje się na budowę nowych budynków niż inwestowanie w przebudowę tego starego biurowca. Tym bardziej, że budując nowe budynki może zyskać na dodatkowych m2 pow biurowych. Jest też wersja, że najpierw wybudują jeszcze jeden biurowiec od strony Sikorskiego, tam umieszczą najemców z obecnego, starego biurowca stojącego na pl JPII (głównie rozrastajacy się DIALOG) i dopiero wtedy zabiorą się za burzenie i budowę w jego miejscu nowych biurowców.
Róg Sikorskiego i Podwala – to właśnie tam już niebawem trzeba będzie szukać specjalistów z Centrum Badawczo-Rozwojowego miedziowego koncernu. Prawie po sąsiedzku z dotychczasową siedzibą, jednak w nieporównywalnie innych warunkach! I nie chodzi tylko o to, że obiekt zbudowano od podstaw. Teraz naukowcy, badacze, menadżerowie i specjaliści będą mieć do dyspozycji lokale o europejskim standardzie. 11 tys. metrów kw. powierzchni, sześć pięter i dwupoziomowy podziemny garaż. W przyjętej klasyfikacji biurowców nowa siedziba KGHM „Cuprum” uzyskała notę najwyższą: A plus. Oczywiście, nie tylko za wielkość. - Obiekt ma bardzo dobrą lokalizację. Cały jest klimatyzowany i wentylowany - wymienia wiceprezes Centrum Jacek Drobny. - Wewnątrz będzie się mieścić m.in. zespół konferencyjny na ponad 200 osób. Śmiem twierdzić, że będzie to najlepsze i najnowocześniejsze centrum konferencyjne we Wrocławiu - dodaje. W takim miejscu już nie tylko „Cuprum”, ale również właściciel - KGHM Polska Miedź S.A. będzie mógł organizować ważne uroczystości, jubileusze, spotkania i konferencje. Budowa ma się zakończyć 31 stycznia br., a więc w niespełna półtora roku od rozpoczęcia. Głównym wykonawcą tej inwestycji jest poznański „Budimex”. Jak usłyszeliśmy, już dziś wartość nowej siedziby 2,5-krotnie przewyższa poniesione nakłady. - To był dla Polskiej Miedzi dobry interes - skwitował Jacek Drobny. Dodajmy, że ten interes również w przyszłości powinien przynosić zyski, „Cuprum” ma bowiem zająć jedynie dwa i pół piętra, a pozostałe chce wydzierżawić. Tak, jak to ma miejsce w „starej” siedzibie przy Jana Pawła II. Ale i tu nastąpią zmiany. - Budynek nie spełnia dziś standardów, stawianych tego rodzaju obiektom, poza tym jest postawiony niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - wyjaśnia wiceprezes „Cuprum”. - Konieczna wiêc będzie albo przebudowa, albo wyburzenie i postawienie nowego obiektu. Niewykluczone, że pamiętający minioną epokę biurowiec zastąpi nowoczesne centrum kongresowe. Dodajmy, że zarówno działka jak i budynek są własnością miedziowej spółki, i to w siedzibie KGHM Polska Miedź S.A. zapadnie decyzja co do przyszłości starego biurowca.