W dużych światowych metropoliach coraz wyraźniej zaznacza się tendencja do policentryzacji. Tworzą się – alternatywne do tradycyjnie jednego i głównego – centra życia społecznego; coraz popularniejsze stają się osiedla typu mixed-used. Taką tendencję w urbanistyce wymusza tempo współczesnego życia.
Nie wszystko w metropolii może i musi być w jednym miejscu, nie każdy może i chce przebywać w zatłoczonym centrum. Zapracowani mieszkańcy miast nie mają na to czasu, wszelkiego typu użyteczności: biznesowe, usługowe, handlowe i kulturalne chcą mieć jak najbliżej miejsca, w którym żyją. Powstają nowe centra życia lokalnego, w których tworzone są wszystkie potrzebne do życia instytucje – szkoły, przedszkola, kina, restauracje, galerie handlowe, biura, instytucje użyteczności publicznej, miejsca wypoczynku i rekreacji.
Wrocław już jest miastem policentrycznym. Główne centrum miasta od lat stanowi Rynek, ciągle restrukturyzowany, jest największą atrakcją turystyczną i towarzyską. Drugie centrum zogniskowane jest wokół Hali Ludowej. To miejsce także nastawione na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego – koncerty, targi, imprezy kulturalne odbywające się w Hali Ludowej, to główne atrakcje przyciągające do tego miejsca rzesze Wrocławian i przyjezdnych.
Trzecie centrum Wrocławia już od jakiegoś czasu tworzy się na Zachodzie miasta. Od roku Wrocławianie cieszą się Stadionem oraz infrastrukturą z nim związaną – obwodnicą i przebudowanymi ulicami, rozbudowanym lotniskiem; w przyszłości ma tu powstać Wuwa2 – eksperymentalne osiedle społeczne. To elementy mające ogniskować życie mieszkańców tej części miasta.
Warto jednak zauważyć, że na zachodzie Wrocławia, zanim Wuwa2 nabierze realnych kształtów, już w tej chwili powstaje osiedle, które równie doskonale wpisuje się w trend osiedli mixed-used.
Lokum da Vinci powstaje na terenie między ulicami Bajana i Drzewieckiego. Będzie to osiedle w pełni odpowiadające wymogom współczesnego mieszkańca dużego miasta. Wpisane w teren o dużym zaludnieniu, znacząco podnosi wartość tego miejsca, zarówno w wymiarze finansowym, jak i jako miejsca do życia.
Naturalnie usytuowane w bliskiej odległości od terenów zielonych (Park Zachodni, Las Kuźnicki, Park Pilczycki) z doskonałą infrastrukturą wokół samego osiedla – handlowa, usługowa, komunikacyjna, edukacyjna, sportowa i rekreacyjna, z rozwijającymi się centrami biznesowymi tuż obok, jest doskonałym miejscem do zamieszkania, pracy i spędzania wolnego czasu dla współczesnego mieszkańca Wrocławia.
Samo osiedle pomyślane jest tak, aby kompleksowo spełniać wymogi mieszkańców. Powstają tutaj nie tylko nowoczesne mieszkania, rozbudowana będzie część rekreacyjna łącznie z placami zabaw dla dzieci, fontanną i pergolą wzorowaną na tej spod Hali Ludowej. Przebudowane zostaną drogi wewnątrz osiedla, bogaty system parkingowy wyeliminuje problemy parkingowe spotykane na klasycznych osiedlach. W ogromnej części osiedla, przeznaczonej na handel i usługi powstaną sklepy, gabinety, biura, kawiarnie komplementarnie oferujące mieszkańcom komfort codziennego życia. Tak więc Lokum da Vinci będzie osiedlem samowystarczalnym.