Climate-KiC -  ''Kryzys jest szansą na lepsze jutro dla nas wszystkich''

Climate-KiC - ''Kryzys jest szansą na lepsze jutro dla nas wszystkich''

Wrocław
REKLAMA

Wokół takiej idei debatowali przedstawiciele międzynarodowego stowarzyszenia Climate-KIC oraz przedstawiciele biznesu, nauki i władz lokalnych z całej Europy, podczas konferencji, która odbyła się w dniach 4 i 5 grudnia br. we Wrocławskim Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia. Organizatorem tego wydarzenia było Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Takiej konferencji o sposobach zapobiegania zmianom klimatycznym i budowie zrównoważonej gospodarki w Europie jeszcze we Wrocławiu nie było. W czasie tych dwóch dni zastanawiano się przede wszystkim nad tym, jak sprawić, by Europa była pierwszym na świecie kontynentem budującym nową, sprzyjającą ochronie środowiska naturalnego gospodarkę. Omówiono również praktyczne aspekty rozwoju zrównoważonej, innowacyjnej gospodarki w Europie – zarówno z perspektywy przedsiębiorców, jak i naukowców.

– Obradując we Wrocławiu chcieliśmy otworzyć nowe możliwości współpracy z partnerami z Europy Wschodniej. Dlatego podczas sesji warsztatowych pokazywaliśmy, jak wspieramy firmy pracujące nad innowacyjnymi technologiami, np. w dziedzinie gospodarki niskowęglowej. Climate-KIC to też szeroko zakrojone programy stażowe dla studentów – dodaje Angela Howarth, rzecznik prasowy stowarzyszenia Climate-KIC.


Jakie wyciągnięto wioski z dyskusji? Najtrafniej ujęli to prof. Daria Gołębiewska-Tataj (członek Rady Zarządzającej EIT w Budapeszcie, wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej) oraz Hero Prins (Dyrektor ds. Przedsiębiorczości), przedstawiciel władz Climate-KIC.

- Kryzys jest szansą, by na nowo przemyśleć, jakie mechanizmy społeczne czy naukowe przestały działać i jak możemy je usprawnić - wyjaśniała prof. Daria Gołębiowska-Tataj. – Innowacyjność szuka swojej niszy, a współpraca firm realizujących takie projekty z podobnymi jednostkami jest dla każdej z nich dużą szansą rozwoju. My nie gramy w skali regionalnej czy europejskiej, to gra na skalę globu – o innowacyjność i rozwój nowoczesnej gospodarki. W amerykańskiej Dolinie Krzemowej, która jest sercem światowej innowacyjności, mówią, że nowa generacja nowego przemysłu narodzi się w Chinach, Indiach, być może w Brazylii. Musimy dołączyć do tej gry - podkreślała członkini władz EIT.

Natomiast Hero Prins zaznaczył, że każdy z nas powinien mieć świadomość, iż żyjemy w czasach kryzysu. – To jednak dobry moment, by zajrzeć w głąb siebie, przemyśleć wiele spraw i naprawdę wyciągnąć wnioski, czyniąc coś dobrego – przekonywał Hero Prins.

Podczas wrocławskiej konferencji spotkali się nie tylko eksperci innowacyjności, przedsiębiorczości i edukacji społeczności Climate-KIC, ale również studenci biorący udział w programach KIC. Wydarzenia przewidziane w agendzie obrad miały wspólny cel: inspirować, odkryć przed uczestnikami nowe idee i pomóc zrozumieć, jak wspólnie możemy czynić lepszymi, przyjaźnie nastawionymi do tematyki ekologicznej nasze małe społeczności, miasta i regiony. Dolny Śląsk jest partnerem w ramach sieci Regionalnej Wspólnoty Wdrożeń Innowacji w Climate-KIC. Regiony należące do tej sieci odgrywają szczególnie ważną rolę, biorąc pod uwagę zakres ich bieżącej działalności i inwestycji, dostęp do mieszkańców i rynku, a także zdolność do określania ich konkretnych potrzeb.

Ta konferencja była właśnie okazją dla nas, dla naszego miasta i Dolnego Śląska do zaprezentowania członkom Climate-KIC oraz szerokiej europejskiej publiczności bieżących projektów i możliwości. Rozwój zrównoważonej gospodarki jest bowiem kluczowym czynnikiem dla przyszłości miast, krajów lub regionów. Przykładami tego rodzaju projektów, które wdraża Wrocław, są chociażby sieć rowerów miejskich, czy elektroniczny system zarządzania transportem (Inteligentny System Transportu), który jest zorientowany na usprawnienie komunikacji zbiorowej. Dodatkowo stolica Dolnego Śląska jest jednym z partnerów w projekcie Climate-KIC pod nazwą „Pioneer Cities”. Projekt ma na celu ocenę nowych modeli innowacji w miejskich systemach w zakresie budynków, mobilności i sieci energetycznych.

Warto przy tym podkreślić, że konferencja była również kolejnym etapem współpracy między Wrocławiem i Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii (EIT). Kilka lat temu stolica Dolnego Śląska zabiegała, by właśnie Wrocław wybrano na siedzibę EIT. Wtedy jednak zdecydowano, że swoje biura EIT otworzy w stolicy Węgier, Budapeszcie. Wrocław pozostał jednak w ścisłym kręgu zainteresowań tej instytucji – Wrocławskie Centrum Badań EIT+ realizuje w jego imieniu szereg projektów, jednym z nich jest właśnie grudniowa konferencja Klimatycznego-KIC.

REKLAMA
Autor: jg/inf. pras.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA