Magistrat nie dostanie unijnego dofinansowania na budowę Alei Wielkiej Wyspy. – Czy Wrocław ma przygotowane alternatywne rozwiązanie, które pozwoli wywiązać się ze zobowiązań zawartych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym? – pyta radny Piotr Uhle.
Jak informowaliśmy w poniedziałek, Unia Europejska nie dołoży się do budowy Alei Wielkiej Wyspy.
– Mieliśmy nadzieję na finansowanie z pieniędzy europejskich. Musimy przejść całą procedurę PPP, ponieważ nie będzie środków europejskich. Będziemy realizować to przedsięwzięcie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – mówił na antenie telewizji Echo24 prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Na tę informację błyskawicznej zareagował Piotr Uhle, wrocławski radny z klubu Nowoczesnej, który złożył w tej sprawie interpelację do Rafała Dutkiewicza.
W sprawie przegranego wniosku o dofinansowanie Mostu Wschodniego złożyłem wczoraj interpelację skierowaną do Prezydenta...
Opublikowany przez Piotr Uhle na 22 listopad 2016Jak podkreśla radny, budowę mostu Wschodniego poparło ponad 1,5 tysiąca mieszkańców Wielkiej Wyspy w ankiecie przeprowadzonej jesienią 2014 roku.
– Dlatego cieszyłem się, czytając jeszcze przed wyborami Pana deklaracje potwierdzające zamiar realizacji tej ważnej inwestycji – podkreśla Piotr Uhle.
Do dziś jednak żaden przetarg związany z budową Alei Wielkiej Wyspy nie został ogłoszony, więc radny Uhle zwrócił się do prezydenta Dutkiewicza z kilkoma pytaniami.
Rajca pyta m.in. kiedy rozpisane zostaną przetargi na projekt inwestycji i generalnego wykonawcę, jaki harmonogram prac nad budową Aleją Wielkiej Wyspy przyjęto przy uchwalaniu Wieloletniego Planu Inwestycyjnego i czy realizacja tej inwestycji przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Uhle dopytuje też, w ramach jakiego programu i priorytetu gmina Wrocław ubiegała się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków UE, a także o to, czy miasto zamierza odwoływać się od decyzji odmawiającej dofinansowania.
– Czy Wrocław ma przygotowane alternatywne rozwiązanie, które pozwoli wywiązać się ze zobowiązań zawartych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym? – pyta radny.
Dodajmy, że zgodnie z WPI na lata 2015-2019, budowa Alei Wielkiej Wyspy została zaplanowana na lata 2017-2020, a koszt całej inwestycji to 330 mln złotych. Urzędnicy chcieli, by Unia Europejska dołożyła do tego przedsięwzięcia prawie 210 mln złotych.
Inwestycja zapowiadana od lat
O budowie Alei Wielkiej Wyspy mówi się we Wrocławiu od dawna.
Jednak na przeszkodzie realizacji tego przedsięwzięcia przez długi czas stały protesty przeciwników inwestycji – ich zdaniem zagrozi ona zabytkom (m.in. Hali Stulecia) i może zdegradować środowisko na Wielkiej Wyspie.
Dopiero wiosną bieżącego roku Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie odrzucił skargę stowarzyszenia "Akcja Park Szczytnicki" i "Przyjazna Wyspa".
Aleja Wielkiej Wyspy połączy ul. Krakowską, przez mosty na Oławie i Odrze oraz trasę przecinającą ul. Olszewskiego i biegnącą wzdłuż ul. 9 maja z ul. Mickiewicza.
Początkowo urzędnicy planowali, że trasa będzie miała po dwa pasy w każdą stronę. W 2012 roku uznali jednak, że zaoszczędzą 30 proc. planowanej kwoty, jeśli będzie o połowę węższa.