Wrocław: Jest wniosek o sprzedaż zabytkowej Nowej Giełdy na Starym Mieściefot. Jakub Zazula

Wrocław: Jest wniosek o sprzedaż zabytkowej Nowej Giełdy na Starym Mieście

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
Nowa Giełda, ul. Krupnicza
adresWrocław, Krupnicza 15/Włodkowica 2
REKLAMA
Agencja Mienia Wojskowego przygotowuje do zbycia XIX-wieczny gmach przy zbiegu ulic Krupniczej i Włodkowica od ponad roku. Zamierza wkrótce ogłosić przetarg. Trwają prace zabezpieczające i uzgodnienia z miejskim konserwatorem zabytków.
AMW zakończyła już inwentaryzację stanu technicznego budynku przy ul. Krupniczej 15/Włodkowica 2 na Starym Mieście. W marcu podpisała z wykonawcą umowę na dalsze roboty zabezpieczające. Prowadzi on na razie szczegółowe uzgodnienia z miejskim konserwatorem zabytków – niezbędne przed prowadzeniem prac.
Mimo zawartej umowy nie można przewidzieć, kiedy wszystkie zaplanowane prace zostaną ukończone – zwraca uwagę Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW. – Należy liczyć się z tym, że termin zakończenia prac może zostać przesunięty.
Wrocławski oddział agencji złożył już do prezesa AMW wniosek o sprzedaż nieruchomości w trybie przetargowym z bonifikatą (zmniejszeniem ceny) wynikającą z wpisu obiektu w 1972 roku do rejestru zabytków. Jej wysokość, a także cenę wywoławczą, poznamy w momencie ogłoszenia przetargu.
Jeśli [wniosek] zostanie zaakceptowany i nie pojawią się żadne nieoczekiwane przeszkody, przetarg – zgodnie z ustawowymi terminami – powinien się odbyć w drugiej połowie września – zapowiada Małgorzata Weber.
fot. Jakub Zazula

Bogata historia

Powierzchnia użytkowa czterokondygnacyjnego, murowanego wynosi 4,9 tys. mkw., a kubatura – 32,3 tys. metrów sześciennych. Stoi na działce o pow. 2208 mkw. Powstał w latach 1864-67. Jego wnętrze służyło m.in. jako giełda, sala koncertowa, czy miejsce wykładów, a od 1952 roku jako hala sportowa, z której korzystała Gwardia Wrocław. Do 2016 roku właścicielem gmachu była policja. Wówczas postanowiła, z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania, przekazać go wojsku.
AMW rozmawiała w 2018 roku z klubem sportowym w sprawie warunków dalszego użytkowania budynku. Na początku następnego roku Gwardia otrzymała pismo, zgodnie z którym, po prawie 70 latach, miała się wyprowadzić. W sprawę szybko zaangażowali się m.in. miejscy urzędnicy, politycy, a także rodzice trenującej w klubie młodzieży i kibice.
W styczniu zeszłego roku AMW dodała nieruchomość do swojej oferty. Ogłoszenie miało jednak charakter informacyjny. Wojsko czekało na decyzję miasta w sprawie ewentualnego odkupienia bądź zamiany tej nieruchomości na inną. W kwietniu 2019 roku spotkali się w celu podjęcia ostatecznej decyzji prezes AMW, Krzysztof Falkowski, i prezydentem miasta, Jacek Sutryk.
REKLAMA
AMW jeszcze w tym roku, po przeprowadzeniu wskazanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego niezbędnych prac zabezpieczających, przewiduje uruchomienie procedury zagospodarowania nieruchomości przy ulicy Krupniczej w formie sprzedaży lub ewentualnej długoterminowej dzierżawy – mówiła nam wówczas Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.
Jak informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku, agencja zdecydowała się finalnie na sprzedaż.
Nieruchomość jest badana pod kątem oceny stanu zachowania oryginalnych elementów elewacji oraz detalu, prowadzone są też oględziny budynku i odkrywki sondażowe. Trwa szczegółowa ocena powierzchni elewacji w zakresie określenia stanu zachowania i stopnia destrukcji elementów ozdobnych oraz tynków na elewacji – wyliczała wtedy Małgorzata Weber.
Badanie (już zakończone) obejmowało m.in. opaski i naczółki okienne, ażurowe attyki, balustrady, gzymsy oraz rzeźby.
W toku prac ustalone zostaną zakresy zniszczeń oraz późniejszych ingerencji remontowych i ich wpływ na oryginalne elementy wystroju elewacji – mówiła rzecznik AMW. – Pozwoli to na określenie możliwości odzyskania i wyeksponowania oryginalnej substancji zabytkowej.
Ponadto badanie umożliwi ustalenie zakresu niezbędnych prac konserwatorskich i możliwości odtworzenia oryginalnego wystroju, a także dobranie odpowiedniej technologii.
Więcej zdjęć w galerii.

Przebudowa dawnej jednostki wojskowej

AMW przygotowuje też inwestycję we Wrocławiu. Chce przebudować część obiektów na terenie dawnej, zabytkowej jednostki wojskowej na Szczepinie. Planuje stworzyć m.in. nową siedzibę i punkt sprzedaży mienia powojskowego. O szczegółach pisaliśmy w grudniu.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA