Wrocław: Wkrótce przetarg na sprzedaż zabytkowej Nowej Giełdy. Wojsko podało cenęfot. Jakub Zazula

Wrocław: Wkrótce przetarg na sprzedaż zabytkowej Nowej Giełdy. Wojsko podało cenę

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
Nowa Giełda, ul. Krupnicza
adresWrocław, Krupnicza 15/Włodkowica 2
REKLAMA
XIX-wieczny gmach przy zbiegu ulic Krupniczej i Włodkowica ma trafić na licytację jeszcze w tym roku. Agencja Mienia Wojskowego oczekuje 16 milionów złotych. Nabywca będzie musiał wyremontować budynek.
AMW ogłosiła 21 sierpnia wykaz (obowiązujący do 11 września) nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Jest zlokalizowana przy ul. Krupniczej 15/Włodkowica 2 na wrocławskim Starym Mieście. Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 16 mln zł. Nabywca skorzysta z 5-procentowej bonifikaty na sam budynek wpisany w 1972 roku do rejestru zabytków (jego udział w cenie całej nieruchomości to 54,75%). Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu nakazał w marcu 2019 roku nakaz usunięcia zagrożeń i nieprawidłowości w stanie technicznym obiektu. Jest przeznaczony w planie miejscowym pod usługi centrotwórcze.

Przetarg bliski

Ostatni raz pisaliśmy o Nowej Giełdzie w maju. AMW zakończyła wówczas inwentaryzację stanu technicznego budynku. W marcu podpisała z wykonawcą umowę na dalsze roboty zabezpieczające.
Mimo zawartej umowy nie można przewidzieć, kiedy wszystkie zaplanowane prace zostaną ukończone – zwracała uwagę Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW. – Należy liczyć się z tym, że termin zakończenia prac może zostać przesunięty.
Wrocławski oddział agencji złożył już do prezesa AMW wniosek o sprzedaż nieruchomości w trybie przetargowym.
Jeśli [wniosek] zostanie zaakceptowany i nie pojawią się żadne nieoczekiwane przeszkody, przetarg – zgodnie z ustawowymi terminami – powinien się odbyć w drugiej połowie września – zapowiadała Małgorzata Weber.
fot. Jakub Zazula

Bogata historia

REKLAMA
Powierzchnia użytkowa czterokondygnacyjnego, murowanego budynku wynosi 4,9 tys. mkw., a kubatura – 32,3 tys. metrów sześciennych. Stoi na działce o pow. 2208 mkw. Powstał w latach 1864-67. Jego wnętrze służyło m.in. jako giełda, sala koncertowa, czy miejsce wykładów, a od 1952 roku jako hala sportowa, z której korzystała Gwardia Wrocław. Do 2016 roku właścicielem gmachu była policja. Wówczas postanowiła, z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania, przekazać go wojsku.
AMW rozmawiała w 2018 roku z klubem sportowym w sprawie warunków dalszego użytkowania budynku. Na początku następnego roku Gwardia otrzymała pismo, zgodnie z którym, po prawie 70 latach, miała się wyprowadzić. W sprawę szybko zaangażowali się m.in. miejscy urzędnicy, politycy, a także rodzice trenującej w klubie młodzieży i kibice.
W styczniu zeszłego roku AMW dodała nieruchomość do swojej oferty. Ogłoszenie miało jednak charakter informacyjny. Wojsko czekało na decyzję miasta w sprawie ewentualnego odkupienia bądź zamiany tej nieruchomości na inną. W kwietniu 2019 roku spotkali się w celu podjęcia ostatecznej decyzji prezes AMW, Krzysztof Falkowski, i prezydentem miasta, Jacek Sutryk.
AMW jeszcze w tym roku, po przeprowadzeniu wskazanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego niezbędnych prac zabezpieczających, przewiduje uruchomienie procedury zagospodarowania nieruchomości przy ulicy Krupniczej w formie sprzedaży lub ewentualnej długoterminowej dzierżawy – mówiła nam wówczas Małgorzata Weber.
Jak informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku, agencja zdecydowała się finalnie na sprzedaż.
Nieruchomość jest badana pod kątem oceny stanu zachowania oryginalnych elementów elewacji oraz detalu, prowadzone są też oględziny budynku i odkrywki sondażowe. Trwa szczegółowa ocena powierzchni elewacji w zakresie określenia stanu zachowania i stopnia destrukcji elementów ozdobnych oraz tynków na elewacji – wyliczała wtedy Małgorzata Weber.
Badanie (już zakończone) obejmowało m.in. opaski i naczółki okienne, ażurowe attyki, balustrady, gzymsy oraz rzeźby.
W toku prac ustalone zostaną zakresy zniszczeń oraz późniejszych ingerencji remontowych i ich wpływ na oryginalne elementy wystroju elewacji – mówiła rzecznik AMW. – Pozwoli to na określenie możliwości odzyskania i wyeksponowania oryginalnej substancji zabytkowej. Ponadto badanie umożliwi ustalenie zakresu niezbędnych prac konserwatorskich i możliwości odtworzenia oryginalnego wystroju, a także dobranie odpowiedniej technologii.
Więcej zdjęć w galerii.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
Jan Augustynowski
Tego obiektu nie kupi zwykły deweloper. To była giełda, a teraz ma boisko do siatkówki wewnątrz. Co zajmie jego miejsce, żeby spięło się remontowanie całego obiektu? Realnej powierzchni, którą można skomercjalizować jest stosunkowo niewiele. Mam nadzieję, że to nie będzie BIEDRONKA!!!
Diego(gość)
@
Mariusz Bartodziej
(gość)
Na ten moment w żadnym razie - to tam będą remontować i przenosić się z innych lokalizacji: https://investmap.pl/wroclaw-amw-przebuduje-budynki-dawnej-zabytkowej-jednostki-wojskowej-na-szczepinie-przeniesie-tam-siedzibe.a146405
Dzięki Mariusz za szybką odpowiedź. Jakoś przeoczyłem tego newsa... !
Mariusz Bartodziej(gość)
@
Diego
(gość)
Ciekawe czy AMW sprzeda jednostkę przy ulicy Poznańskiej. Aktualnie popada w ruinę i zarasta krzakami.
Na ten moment w żadnym razie - to tam będą remontować i przenosić się z innych lokalizacji: https://investmap.pl/wroclaw-amw-przebuduje-budynki-dawnej-zabytkowej-jednostki-wojskowej-na-szczepinie-przeniesie-tam-siedzibe.a146405
Diego(gość)
Ciekawe czy AMW sprzeda jednostkę przy ulicy Poznańskiej. Aktualnie popada w ruinę i zarasta krzakami.
REKLAMA