Jest decyzja – zabytkową Nową Giełdę czeka przetarg. Gwardia Wrocław zmieni siedzibę

Jest decyzja – zabytkową Nową Giełdę czeka przetarg. Gwardia Wrocław zmieni siedzibę

Mariusz Bartodziej
Nowa Giełda, ul. Krupnicza
adresWrocław, Krupnicza 15/Włodkowica 2
REKLAMA
Agencja Mienia Wojskowego nakazała klubowi opuszczenie z początkiem roku XIX-wiecznego gmachu sąsiadującego z Narodowym Forum Muzyki. Powodem były nieudane negocjacje dotyczące dalszego użytkowania obiektu. Miasto nie zdecydowało się na odkupienie nieruchomości ani zamianę. Wojsko jeszcze w tym roku ma ogłosić przetarg na jej sprzedaż bądź długoterminową dzierżawę.
Jak donosiliśmy w styczniu, AMW wprowadziła do swojej oferty gmach przy ul. Krupniczej 15/Włodkowica 2 na Starym Mieście. Ogłoszenie miało jednak charakter informacyjny. Wojsko czekało na decyzję miasta w sprawie ewentualnego odkupienia bądź zamiany tej nieruchomości na inną. 1 kwietnia spotkali się w celu podjęcia ostatecznej decyzji prezes AMW, Krzysztof Falkowski, i prezydentem miasta, Jacek Sutryk.
AMW jeszcze w tym roku, po przeprowadzeniu wskazanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego niezbędnych prac zabezpieczających, przewiduje uruchomienie procedury zagospodarowania nieruchomości przy ulicy Krupniczej w formie sprzedaży lub ewentualnej długoterminowej dzierżawy – informuje nas Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.
Agencja Mienia Wojskowego

Co dalej z Gwardią?

W marcu doszło do spotkania przedstawicieli miasta i klubu w związku z koniecznością opuszczenia przez Gwardię Wrocław budynku dawnej giełdy. Udział wzięli Renata Granowska – wiceprezydent Wrocławia, Piotr Mazur – dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Sylwia Szymańska – prezes Gwardii Wrocław, Łukasz Tobys – menedżer Gwardii oraz Maciej Zielonka – przedstawiciel rodziców sportowców. Chodziło o podjęcie decyzji w sprawie dalszego funkcjonowania klubu.
Gwardia zwróci się do Zarządu Zasobu Komunalnego o zarezerwowanie lokalu przy ul. Jagiellończyka o powierzchni około 300 mkw. 1 lipca przeniesie tam siedzibę (funkcja biurowa i magazynowa z możliwością utworzenia siłowni).
Pierwsza drużyna siatkarska będzie trenować w przystosowanej sali Akademii Wychowania Fizycznego, a rozgrywać spotkania ligowe nieodpłatnie w hali Orbita. Skorzysta z programu "Tanie Granie". Miasto wkrótce przedstawi jego założenia. Za to młodych siatkarzy czekają treningi w szkołach oraz sali AWF.
Sekcja bokserska ma skorzystać z planowanej przez spółkę WCT Spartan Sp. z o.o. odpowiedniej przestrzeni w obiekcie przy ul. Krajewskiego. Natomiast dla judoków zostanie wyremontowana przez miasto sala w Zespole Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników. Prace będą wykonywane w wakacje z racji użytkowania jej w trakcie roku szkolnego. Ma być gotowa z początkiem września.
Miasto rozpoczyna również działania zmierzające do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania budowy hali do sportów walki na obiekcie sportowym przy ulicy Racławickiej – mówi nam Wojciech Koerber z biura prasowego magistratu.
Agencja Mienia Wojskowego

Wyprowadzka po prawie 70 latach

Powierzchnia użytkowa czterokondygnacyjnego, murowanego budynku (od 1972 roku w rejestrze zabytków) wynosi 4,9 tys. mkw., a kubatura – 32,3 tys. metrów sześciennych. Stoi na działce o pow. 2208 mkw. Powstał w latach 1864-67. Jego wnętrze służyło m.in. jako giełda, sala koncertowa, czy miejsce wykładów, a od 1952 roku jako hala sportowa, z której korzystała Gwardia Wrocław. Do 2016 roku właścicielem gmachu była policja. Wówczas postanowiła, z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania, przekazać go wojsku.
AMW rozmawiała w ubiegłym roku z klubem sportowym w sprawie warunków dalszego użytkowania budynku. Na początku roku Gwardia otrzymała pismo, zgodnie z którym, po prawie 70 latach, miała się wyprowadzić – do 15 stycznia. W sprawę szybko zaangażowali się m.in. miejscy urzędnicy, politycy, a także rodzice trenującej w klubie młodzieży i kibice.
Agencja Mienia Wojskowego

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Do trzech razy sztuka? Miasto wydłuża czas projektowania remontu mostu Osobowickiego i wymaga konsultacji
Zabytkowa przeprawa nad Odrą ma być odnowiona do 2024 roku. Urzędnicy unieważnili już dwa postępowan...
[Poznań] Fama Jeżyce w Poznaniu ma pozwolenie na budowę
Już wkrótce rozpocznie się budowa jednej z największych, a zarazem ciekawszych inwestycji na poznańs...
Wrocław: Świeradowska 75A – Nacarat zbuduje mieszkania przy Wzgórzu Gajowym [WIZUALIZACJE]
Warszawski deweloper ponowie zainwestował w stolicy Dolnego Śląska, tym razem na Gaju. Zburzy budyne...
Kraków: Pękovicka 2.0 – przybędzie kilkadziesiąt mieszkań na Prądniku Białym [WIZUALIZACJE]
Za nową inwestycję przy ulicy Pękowickiej odpowiada krakowski deweloper Zabielny Invest. W jednym bu...
Warszawa: coraz bliżej budowy brakujących odcinków S7
Jest wykonawca jednego z brakujących odcinków drogi ekspresowej S7, dzięki której ze stolicy ek...
[Łódź] I etap osiedla Kraft w Łodzi w sprzedaży
To już druga inwestycja mieszkaniowa dewelopera w Polsce po zeszłorocznym uruchomieniu projektu we W...
[wielkopolskie] V etap osiedla Zielone Rabowice II pod Poznaniem na starcie
Osiedle Zielone Rabowice II wkracza w kolejny, już V etap realizacji, co jest najlepszym dowodem na...
Warszawa: Sprawna 33 – Besta stawia na Białołęce budynek z prawie setką mieszkań [WIZUALIZACJE]
Deweloper z Rzeszowa realizuje nową inwestycję blisko zbiegu ulic Modlińskiej i Sprawnej na Nowodwor...
Wrocław: Miasto sprzeda dwuhektarowy teren przy AOW. Oczekuje milionów
Pod młotek trafi grunt rolny przy zbiegu ulicy Rakietowej i alei Prezydenta Gabriela Narutowicza. Pr...
Deweloper z Kamieńca Wrocławskiego stawia na Zgorzelisko
Firma PWS Inwestycje przygotowuje osiedle w północnej części miasta. Złoży się na nie kilkanaście do...