Jest decyzja – zabytkową Nową Giełdę czeka przetarg. Gwardia Wrocław zmieni siedzibę

Jest decyzja – zabytkową Nową Giełdę czeka przetarg. Gwardia Wrocław zmieni siedzibę

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
Nowa Giełda, ul. Krupnicza
adresWrocław, Krupnicza 15/Włodkowica 2
REKLAMA
Agencja Mienia Wojskowego nakazała klubowi opuszczenie z początkiem roku XIX-wiecznego gmachu sąsiadującego z Narodowym Forum Muzyki. Powodem były nieudane negocjacje dotyczące dalszego użytkowania obiektu. Miasto nie zdecydowało się na odkupienie nieruchomości ani zamianę. Wojsko jeszcze w tym roku ma ogłosić przetarg na jej sprzedaż bądź długoterminową dzierżawę.
Jak donosiliśmy w styczniu, AMW wprowadziła do swojej oferty gmach przy ul. Krupniczej 15/Włodkowica 2 na Starym Mieście. Ogłoszenie miało jednak charakter informacyjny. Wojsko czekało na decyzję miasta w sprawie ewentualnego odkupienia bądź zamiany tej nieruchomości na inną. 1 kwietnia spotkali się w celu podjęcia ostatecznej decyzji prezes AMW, Krzysztof Falkowski, i prezydentem miasta, Jacek Sutryk.
AMW jeszcze w tym roku, po przeprowadzeniu wskazanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego niezbędnych prac zabezpieczających, przewiduje uruchomienie procedury zagospodarowania nieruchomości przy ulicy Krupniczej w formie sprzedaży lub ewentualnej długoterminowej dzierżawy – informuje nas Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.
Agencja Mienia Wojskowego

Co dalej z Gwardią?

W marcu doszło do spotkania przedstawicieli miasta i klubu w związku z koniecznością opuszczenia przez Gwardię Wrocław budynku dawnej giełdy. Udział wzięli Renata Granowska – wiceprezydent Wrocławia, Piotr Mazur – dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Sylwia Szymańska – prezes Gwardii Wrocław, Łukasz Tobys – menedżer Gwardii oraz Maciej Zielonka – przedstawiciel rodziców sportowców. Chodziło o podjęcie decyzji w sprawie dalszego funkcjonowania klubu.
Gwardia zwróci się do Zarządu Zasobu Komunalnego o zarezerwowanie lokalu przy ul. Jagiellończyka o powierzchni około 300 mkw. 1 lipca przeniesie tam siedzibę (funkcja biurowa i magazynowa z możliwością utworzenia siłowni).
Pierwsza drużyna siatkarska będzie trenować w przystosowanej sali Akademii Wychowania Fizycznego, a rozgrywać spotkania ligowe nieodpłatnie w hali Orbita. Skorzysta z programu "Tanie Granie". Miasto wkrótce przedstawi jego założenia. Za to młodych siatkarzy czekają treningi w szkołach oraz sali AWF.
Sekcja bokserska ma skorzystać z planowanej przez spółkę WCT Spartan Sp. z o.o. odpowiedniej przestrzeni w obiekcie przy ul. Krajewskiego. Natomiast dla judoków zostanie wyremontowana przez miasto sala w Zespole Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników. Prace będą wykonywane w wakacje z racji użytkowania jej w trakcie roku szkolnego. Ma być gotowa z początkiem września.
Miasto rozpoczyna również działania zmierzające do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania budowy hali do sportów walki na obiekcie sportowym przy ulicy Racławickiej – mówi nam Wojciech Koerber z biura prasowego magistratu.
Agencja Mienia Wojskowego

Wyprowadzka po prawie 70 latach

Powierzchnia użytkowa czterokondygnacyjnego, murowanego budynku (od 1972 roku w rejestrze zabytków) wynosi 4,9 tys. mkw., a kubatura – 32,3 tys. metrów sześciennych. Stoi na działce o pow. 2208 mkw. Powstał w latach 1864-67. Jego wnętrze służyło m.in. jako giełda, sala koncertowa, czy miejsce wykładów, a od 1952 roku jako hala sportowa, z której korzystała Gwardia Wrocław. Do 2016 roku właścicielem gmachu była policja. Wówczas postanowiła, z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania, przekazać go wojsku.
AMW rozmawiała w ubiegłym roku z klubem sportowym w sprawie warunków dalszego użytkowania budynku. Na początku roku Gwardia otrzymała pismo, zgodnie z którym, po prawie 70 latach, miała się wyprowadzić – do 15 stycznia. W sprawę szybko zaangażowali się m.in. miejscy urzędnicy, politycy, a także rodzice trenującej w klubie młodzieży i kibice.
Agencja Mienia Wojskowego

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Znany wrocławski deweloper kupił działkę wraz z biurowcem tuż przy Placu Strzegomskim
Jeden z największych deweloperów działających we Wrocławiu został nowym właścicielem działki i znajd...
Rynek magazynowy na Dolnym Śląsku – ważny hub logistyczno-produkcyjny dla Europy Zachodniej
Region Dolnego Śląska, czyli czwarty co do wielkości rynek magazynowy w Polsce nadal jest w fazie ro...
Łódź: W mieście pojawią się secesyjne przystanki
Władze, po konsultacjach z mieszkańcami Łodzi, wybrały nowy wygląd wiat przystankowych. Mają być bar...
Ponad 700 mieszkań powstanie w nowych etapach osiedla Ceglana Park w Katowicach
Develia otrzymała pozwolenie na budowę kolejnych 700 mieszkań na osiedlu Ceglana Park w Katowicach....
Urząd Marszałkowski przejmie wkrótce sześć kolejnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku
Zgodnie z wcześniejszym deklaracjami, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD) konsekwe...
Miasto po raz kolejny spróbuje sprzedać zabytkową kamienicę na wrocławskim Nadodrzu. Obniża cenę
Gmina Wrocław ogłosiła nowy przetarg na sprzedaż jednej z najciekawszych i najokazalszych przedwojen...
Wielomilionowa inwestycja drogowo-kolejowa w Dąbrowie Górniczej
W okolicach dworca kolejowego Dąbrowa Górnicza Gołonóg powstanie nowy układ komunikacyjny oraz centr...
Innowacyjny projekt rewitalizacji zabytku po koszarach w centrum wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej
Kępa Mieszczańska to perełka w ofercie deweloperów i miejsce, w którym największe firmy z tej branży...
Warszawa: Budynek spółki Europol Gaz został wystawiony na sprzedaż
Obiekt znajdujący się przy ulicy Literackiej, miał być wizytówką Europol Gazu. Jego budowę wstrzyman...
GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla kolejnego odcinka trasy ekspresowej S8 Wrocław-Kłodzko
W poniedziałek, 20 października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła do Re...