Wrocław: AMW przebuduje budynki dawnej, zabytkowej jednostki wojskowej na Szczepinie. Przeniesie tam siedzibę

Wrocław: AMW przebuduje budynki dawnej, zabytkowej jednostki wojskowej na Szczepinie. Przeniesie tam siedzibę

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławski oddział Agencji Mienia Wojskowego mieści się w dwóch lokalizacjach, przy ulicach Sztabowej i Zwycięskiej. Umiejscowienie w całości przy Poznańskiej ma usprawnić jej pracę. W tym celu planuje dwie inwestycje.
AMW złożyła w listopadzie i grudniu trzy wnioski dotyczące pozwolenia na przebudowę dwóch budynków na cele handlowo-usługowe oraz administracyjno-biurowe. Chodzi o obiekty na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Poznańskiej 48-80 na Szczepinie (cały obszar zajmuje ponad 10 ha). Projekt przygotowała w tym roku Pracownia Usług Projektowych Utex. Agencja chce realizować oba przedsięwzięcia jednocześnie, jednak to oraz szczegółowe terminy zależą od zabezpieczonych środków.
Ostateczne koszty inwestycji nie są jeszcze znane. Wstępnie założono, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych – mówi nam Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Siedziba przeniesie się w nowe miejsce

Powierzchnia, forma, wygląd i liczba kondygnacji się nie zmienią, przebudowa dotyczy wnętrz. Parterowy budynek nr 48 służy pracownikom ochrony (ta funkcja pozostanie). Docelowo ma się w nim mieścić punkt sprzedaży mienia powojskowego. Za to obiekt nr 4 jest nieużytkowany. To dwupiętrowe, dawne koszary, wpisane do gminnej ewidencji zabytków (wraz z jeszcze częścią kompleksu).
Zaplanowane inwestycje wynikają przede wszystkim z konieczności usprawnienia pracy i funkcjonowania Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego we Wrocławiu. Obecnie siedziba zlokalizowana jest w dwóch znacznie oddalonych od siebie lokalizacjach – wyjaśnia Małgorzata Weber.
Chodzi o budynki przy ul. Zwycięskiej 39 na Partynicach oraz Sztabowej 32 na osiedlu Powstańców Śląskich. Nowa ma się mieścić w przebudowanych koszarach. Przed wejściem do niej powstanie parking dla pracowników i klientów Agencji na 67 stanowisk (w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami i jedno przeznaczone do ładowania samochodów elektronicznych, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Los obiektów przy Zwycięskiej i Sztabowej nie jest jeszcze znany.
Na tym etapie nie można wskazać, czy zostaną one sprzedane, czy zagospodarowane w inny sposób, na przykład na potrzeby wojska – tłumaczy rzecznik AMW.

Co z pustym gmachem przy Krupniczej?

Agencja prowadzi obecnie działania związane z zabytkową nieruchomością w ścisłym centrum. Chodzi o XIX-wieczny gmach Nowej Giełdy przy ul. Krupniczej/Włodkowica, w sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki. W styczniu donosiliśmy, że po kilkudziesięciu latach Gwardia Wrocław musiała się wyprowadzić, a w maju, że obiekt czeka przetarg.

Zadaniem i rolą Agencji Mienia Wojskowego jest takie zagospodarowanie budynku, które pozwoli pozyskać jak największe środki finansowe na realizowane przez nią ustawowe zadania związane z zakwaterowaniem polskich żołnierzy – informuje Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.


W związku z tym zdecydowali się na sprzedaż. Przygotowania do tego trwają minimum około pół roku (sporządzenie operatu szacunkowego, przygotowanie przetargu, publikacja ogłoszeń). Gmach ma trafić więc pod młotek w przyszłym roku.

Nieruchomość jest obecnie badana pod kątem oceny stanu zachowania oryginalnych elementów elewacji oraz detalu, prowadzone są też oględziny budynku i odkrywki sondażowe. Trwa szczegółowa ocena powierzchni elewacji w zakresie określenia stanu zachowania i stopnia destrukcji elementów ozdobnych oraz tynków na elewacji – wylicza Małgorzata Weber.


Badanie ma potrwać do końca marca 2020 roku. Obejmuje m.in. opaski i naczółki okienne, ażurowe attyki, balustrady, gzymsy oraz rzeźby.

W toku prac ustalone zostaną zakresy zniszczeń oraz późniejszych ingerencji remontowych i ich wpływ na oryginalne elementy wystroju elewacji – stwierdza rzecznik AMW. – Pozwoli to na określenie możliwości odzyskania i wyeksponowania oryginalnej substancji zabytkowej.

Ponadto badania umożliwią ustalenie zakresu niezbędnych prac konserwatorskich i możliwości odtworzenia oryginalnego wystroju, a także dobranie odpowiedniej technologii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Wow Wola – Metropolis Investments przygotowuje nowy apartamentowiec [WIZUALIZACJE]
Kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny powstanie przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Sowińskiego. Znaj...
Magistrat szykuje do sprzedaży grunty w pobliżu stacji Wrocław Leśnica
Urzędnicy planują podział półhektarowej działki przy zbiegu ulic Kąckiej i Skoczylasa na Złotnikach....
Kraków: Spółdzielnia mieszkaniowa buduje nowe mieszkania w Mistrzejowicach [WIZUALIZACJA]
Na osiedlu Piastów przybędzie kilkadziesiąt lokali mieszkalnych za sprawą inwestycji przy ulicy Popi...
Faktoria – Geo znów stawia na zachodnią część Wrocławia. W planach niemal sto mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowe osiedle powstanie blisko zbiegu ulic Głównej i Łomnickiej, tuż przy szkole na Praczach Odrzańsk...
Skanska wybuduje nowy most przez Wartę niedaleko Poznania
Już w kwietniu 2022 roku podróżujący drogą wojewódzką nr 431 przejadą przez Wartę w Rogalinku koło P...
Wrocław: Plac Nowy targ zamieni się w strefę spotkań i wypoczynku. Znamy operatora [WIZUALIZACJE]
Magistrat zdecydował, która firma zagospodaruje na kilka lat wschodnią część placu przy urzędzie mia...
Wrocław: Jest nowy termin renowacji zabytkowej wieży ciśnień na Karłowicach
Firma budowlana Wrocławskie Centrum Inwestycyjne wylicytowała nieruchomość przy ulicy Wacława Berent...
Wrocław: Nowe mieszkania inwestycyjne blisko centrum. Vantage Development finiszuje z Legnicką 33
Wrocławski deweloper realizuje przy placu Strzegomskim, naprzeciwko Muzeum Współczesnego, ok. 250 lo...
Wrocław: Jak będzie wyglądał park na Kępie Mieszczańskiej? Ruszyły konsultacje
Miasto ma odkupić od Agencji Mienia Wojskowego niemal czterohektarowy teren na nadodrzańskiej wyspie...
Wrocław: Pandemia koronawirusa opóźnia start budowy Muzeum Książąt Lubomirskich [NOWE WIZUALIZACJE]
Start realizacji inwestycji wartej 70 milionów, przy zbiegu ulicy Szewskiej z placem Uniwersyteckim,...