Uczestnicy konferencji ''Wrocław dla Partnerstwa - doświadczenia, plany, perspektywy współpracy. Brytyjsko-Polskie Forum PPP'' w Centrum Kongresowym Hali Stulecia dyskutowali o szansach, korzyściach i zagrożeniach związanych ze stosowaniem partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Rozmawiano też o doświadczeniach Wrocławia przy inwestycjach w formule PPP.
Stolica Dolnego Śląska to przykład innowacyjnego zastosowania formuły PPP w naszym kraju. W ramach konferencji "Wrocław dla Partnerstwa - doświadczenia, plany, perspektywy współpracy. Brytyjsko-Polskie Forum PPP" podsumowano dotychczasowe doświadczenia oraz przedstawiono plany przyszłych inwestycji w obszarze PPP na terenie miasta.
- Mam nadzieję, że wspólna dyskusja i wymiana doświadczeń w tej dziedzinie oraz wyciągnięcie wniosków zaowocują w przyszłości zrealizowanymi inwestycjami, które będą mogły być przytaczane na całym świecie jako wzorcowe przykłady projektów bazujących na modelu PPP – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.
Parking pod placem Nowy Targ to inwestycja warta blisko 38,7 mln złotych, zakładająca zaprojektowanie i budowę podziemnego, trzykondygnacyjnego parkingu na 331 miejsc postojowych oraz zagospodarowanie nawierzchni placu.
Budowa ponad 500 wiat przystankowych na terenie Wrocławia to kolejny projekt w formule PPP, którego inwestor w ramach zawartej z samorządem umowy będzie miał prawo do czerpania zysków dzięki wynajmowaniu powierzchni reklamowych, znajdujących się na nowo wybudowanych wiatach.
Podczas konferencji przedstawiono również plany inwestycyjne, zakładające budowę drogi o długości 3,8 km, łączącej obwodnicę śródmiejską z terenami Wielkiej Wyspy wraz z przekroczeniem rzeki Oławy i Odry. Szacowana wartość robót budowlanych tego projektu to ponad 400 mln złotych.
Kolejnym przykładem planowanej inwestycji w formule PPP we Wrocławiu jest budowa 5 obiektów sportowo-rekreacyjnych wraz z basenami, których wartość ocenia się na ponad 150 mln złotych.
- Wrocław obecnie jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Chcąc więc utrzymać tak dynamiczny rozwój, chętnie korzystamy z innowacyjnych form finansowania. PPP stanowi więc wielką szansę dla samorządów na dalszą realizację zamierzeń inwestycyjnych – podkreśla Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w magistracie.
Konferencja "Wrocław dla Partnerstwa – doświadczenia, plany, perspektywy współpracy. Brytyjsko-Polskie Forum PPP" była drugim spotkaniem z cyklu Brytyjsko-Polskiego Forum PPP. Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki i Krajową Izbę Gospodarczą oraz patronatem instytucjonalnym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
[Wrocław] Liderzy sektora PPP debatowali we Wrocławiu
tuWroclaw.com
Autor: tm, inf. prasowa