Loggia – multifunkcjonalna oaza spokoju w mieszkaniu

Loggia – multifunkcjonalna oaza spokoju w mieszkaniu

Wrocław
REKLAMA

Pytanie o balkon jest jednym z najczęściej zadawanych deweloperowi przez potencjalnego klienta, zwłaszcza gdy chodzi o ofertę nieruchomości zlokalizowaną w budynku wielorodzinnym. Wiąże się to z chęcią posiadania przestrzeni, która mogłaby być namiastką ogrodu, będącego atutem domów jednorodzinnych. W odpowiedzi na tę potrzebę, deweloperzy coraz chętniej uwzględniają w projektach ciekawą alternatywę dla balkonów, która zarazem zapewnia większy komfort i intymność właścicielowi mieszkania. Chodzi o loggię.


Na takie rozwiązanie zdecydowała się firma Arkop Deweloper w nowopowstającym budynku wielorodzinnym oferującym 150 mieszkań, zlokalizowanym w pobliżu Centrum Handlowego Korona we Wrocławiu.


- W Panoramie Zatorskiej zaprojektowano loggie z myślą o zachowaniu jak najprostszej, lecz funkcjonalnej bryły budynku. Zrezygnowano z balkonów od strony wejść do klatek i umieszczono je od strony tzw. patio, gdzie będzie toczyło się życie inwestycji. Mowa tu o placu zabaw dla dzieci, planowanej infrastrukturze itp. Mieszkania posiadające loggie są lokalami na przestrzał, stąd zachowano ich jak najintymniejszą formę poprzez zaprojektowanie sypialni od strony klatek, a salonów z loggiami od strony patio – mówi Katarzyna Ścigała, Specjalista ds. Sprzedaży Mieszkań z Arkop Deweloper.


Najprościej mówiąc loggia to balkon wnękowy, który wygląda tak, jakby zewnętrzna ściana budynku została cofnięta w głąb mieszkania. Niekiedy w ten sposób określa się zadaszone balkony z dwóch stron ograniczone ścianami, ale wystające poza kontur budynku. Loggia może mieć charakter otwarty lub zabudowany, np. szkłem. Od pomieszczeń wewnątrz lokalu oddziela ją okno oraz drzwi.


Niewątpliwą zaletą loggii jest to, że w przeciwieństwie do balkonu zapewnia większą swobodę i prywatność, a dodatkowo może stać się oazą odpoczynku i domowym ogrodem, w którym hodowla roślin jest możliwa niezależnie od pory roku. Ponadto ograniczające ją z trzech stron ściany zapewnią skuteczną ochronę przez wiatrem, deszczem czy śniegiem. Z kolei przeszklenia sprawią, że loggia stanie się jaśniejsza, a przez to bardziej przytulna.

REKLAMA


Nierzadko właściciele lokali z balkonem wnękowym decydują się na jego zabudowę i jednoczesne połączenie go z pokojem lub innym pomieszczeniem, do którego przylega. W tym celu można zastosować ogrzewanie, które dodatkowo wytworzy mikroklimat sprzyjający hodowli roślin, np. ziół, warzyw czy egzotycznych kwiatów lub krzewów, i zastosować izolację przeciwwilgociową.

 

Modnym rozwiązaniem jest zaaranżowanie loggii w ogród zimowy czy oranżerię, w której zregenerujemy siły, oddamy się błogim chwilom relaksu, spożyjemy rodzinny posiłek czy będziemy podejmować gości. Loggia może też pełnić funkcję praktycznego schowka, np. na rower itp.

 

Wystrój loggii to kwestia gustu, można do niej wstawić wiklinowy zestaw krzeseł ze stolikiem, ławę, poduchy, wygodną sofę czy nawet hamak, a także zamontować markizę, natomiast podłogę wyłożyć drewnem lub grepsem. Niezbędne będzie również odpowiednie oświetlenie tej strefy mieszkania.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA