DODAJ

Wrocław: Magistrat sprzeda zabytkowe kamienice w ścisłym centrum. Jedna jest po rewitalizacji

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Magistrat sprzeda zabytkowe
Mariusz Bartodziej
2019-08-13 08:04:49
Oba budynki są wykwaterowane i objęte ochroną konserwatorską. Ten położony przy placu Uniwersyteckim miasto przed rokiem całkowicie wyremontowało. Drugim zarządza wspólnota. Są przeznaczone pod usługi i mieszkania.

Gmina dodała 7 sierpnia do swojej oferty dwie nieruchomości położone na Starym Mieście. Pierwsza znajduje się przy ulicy Uniwersyteckiej 13. Sprzedany ma zostać fragment działki nr 12/2 (jest w trakcie podziału geodezyjnego) oraz udział w 92,4% części tej oznaczonej nr 13/4 – w sumie 270 mkw. Stoi tam czteropiętrowa kamienica (zarządzana przez wspólnotę) wpisana do konserwatorskiego spisu zabytków architektury i budownictwa. Jest wykwaterowana.

UM Wrocławia


UM Wrocławia


Miasto chce sprzedać również parcele nr 12/1 i 13/9 (325 mkw.) z pięciopiętrową kamienicą przy pl. Uniwersyteckim 7, wpisaną do rejestru zabytków. Od marca 2017 do czerwca 2018 roku była kompleksowo rewitalizowana. Prace pochłonęły ponad 3 mln 200 tys. zł. Ich wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane Sawrem s.c. Danuta Sawińska Tomasz Sawiński. W budynku znajduje się 18 mieszkań (wykwaterowane w latach 2010-2018) i jeden lokal usługowy (obecnie restauracja).

UM Wrocławia


UM Wrocławia


W obu przypadkach urzędnicy nie określili jeszcze rodzaju i terminu przetargu ani ceny wywoławczej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przeznacza nieruchomości pod usługi nauki i szkolnictwa wyższego oraz centrotwórcze (m.in. administracja, finanse, restauracja, gabinet lekarski, obsługi turystów oraz handlu), a także mieszkalnictwo (powyżej drugiej kondygnacji).

Obowiązuje przywrócenie pierwotnej kompozycji urbanistycznej podporządkowanej główne osi kompozycyjnej ul. Kuźniczej i pl. Uniwersyteckiego, uwzględniając dominantę kompozycyjną i wysokościową barokowego zespołu urbanistycznego Uniwersytetu  i Kościoła – czytamy w MPZP.

Kamienica przy Szewskiej już w prywatnych rękach

Miasto sprzedało już w tym roku jedną kamienicę zlokalizowaną na Starym Mieście – przy ul. Szewskiej. Oczekiwało niespełna 4 mln zł. Zgłosiło się sześciu chętnych. Zwycięzca zaoferował ponad 6 mln zł. O szczegółach pisaliśmy w kwietniu.

fot. investphoto.pl


Ponadto magistrat przygotowuje do sprzedaży działkę przy ul. Kazimierza Wielkiego, w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego, o czym donosiliśmy w lipcu. Dotychczas użyczał ją Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z przeznaczeniem na jej obsługę komunikacyjną oraz miejsca parkingowe.

fot. Jakub Zazula